Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Η Β' φαση του 4014 πηρε παραταση για 18 μηνες (για την ακριβεια 18 μηνες απο την δημοσιευση του 4178, οποτε περιπου 16 μηνες).

Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικα οι παραβάσεις 

 

2) αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ χωρις υπέρβαση των προβλεπόμενων φορτίων (π.χ.υπόγεια αποθήκη σε κατοικία)

3) διαμερισμάτωση ορόφου

 

 

σε ποιά κατηγορία δεδοτα ανήκουν??

Στην 1 κατάλαβα καλά??

Edited by kcorsak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχα οικόπεδο αδόμητο στο οποίο υπήρχε μόνο μια αυθαίρετη περίφραξη.Η ιδιοκτήτρια θέλησε να το νομιμοποιήσει με τον 4014. Δεν χρειάστηκε να πληρώσει πρόστιμο παρά μόνο το παράβολο των 500. Η δήλωσε έγινε ολοκληρωμένη υπαγωγή αφού πληρώθηκε το παράβολο. Δεν έχω μέχρι στιγμής περάσει τα αρχεία στο σύστημα. Για να μου ενεργοποιήσει την εισαγωγή αρχείων πρέπει να δηλώσω στα πρόσθετα στοιχεία τον μέγιστο αριθμό ορόφων και την κατηγορία τρωτότητας. Έτσι δεν είναι? Στη δική μου περίπτωση τι ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω?

Link to comment
Share on other sites

Οροφους θα βάλεις το έλαχιστο, δοκίμασε να βάλεις 0, αν δεν τον πάρει βάλε 1...

ΔΕΔΟΤΑ 1 θα το έβαζα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 

για δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή με τον 4014, αφού το σύστημα δεν είναι έτοιμο για να ενταχθούν αυτές οι περιπτώσεις στον 4178,

βεβαιώσεις μεταβίβασης πώς εκδίδονται? Χειρόγραφα? Ή μήπως μπορεί να εκδοθεί μέσω του συστήματος του 4014 κ ας είναι σε προσωρινή υπαγωγή?

 

Ρωτάω τώρα για πελάτη μου που έχει κάνει προσωρινή υπαγωγή στον 4014 με άλλο μηχανικό  και θα συνεχίσω τη διαδικασία με τον 4178 εγώ, αλλά στην παρούσα στιγμή χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού με τον παλιό νόμο.

Οι δηλώσεις που έχω κάνει εγώ είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή οπότε δεν έχω εικόνα για το αν εκδίδει το σύστημα βεβαιώσεις μηχανικού που βρίσκονται σε προσωρινή υπαγωγή με τον 4014.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκδίδονται πλέον Βεβαιώσεις 4014.

Εκδίδονται μόνο οι Βεβαιώσεις 4178.

Αν μια δήλωση 4014 είναι σε προσωρινή υπαγωγή τότε ο μηχανικός πρέπει να εκδώσει Βεβαίωση 4178 με τα ίδια στοιχεία του ακινήτου και να επισυνάψει το 5σέλιδο pdf της δήλωσης 4014 στο συμβολαιογράφο κ.λπ.

Ταυτοχρόνως και μέσα σε 60 ημέρες πρέπει η δήλωση 4014 του ακινήτου να μεταφερθεί στον 4178.

Προσοχή, σε δηλώσεις 4014 που έκανε ένας μηχανικός και οι οποίες πρέπει να μπουν στον 4178 από άλλον μηχανικό, πρέπει ν' ακολουθηθεί η προβλεπόμενη από το ΤΕΕ διαδικασία παραίτησης - ανάληψης κ.λπ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Προσοχή, σε δηλώσεις 4014 που έκανε ένας μηχανικός και οι οποίες πρέπει να μπουν στον 4178 από άλλον μηχανικό, πρέπει ν' ακολουθηθεί η προβλεπόμενη από το ΤΕΕ διαδικασία παραίτησης - ανάληψης κ.λπ.

 

Αν ειναι Ολοκληρωμενες, για ποιο λογο χρειαζεται η παραιτηση του παλιου μηχανικου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκδίδονται πλέον Βεβαιώσεις 4014.

Εκδίδονται μόνο οι Βεβαιώσεις 4178.

Αν μια δήλωση 4014 είναι σε προσωρινή υπαγωγή τότε ο μηχανικός πρέπει να εκδώσει Βεβαίωση 4178 με τα ίδια στοιχεία του ακινήτου και να επισυνάψει το 5σέλιδο pdf της δήλωσης 4014 στο συμβολαιογράφο κ.λπ.

Ταυτοχρόνως και μέσα σε 60 ημέρες πρέπει η δήλωση 4014 του ακινήτου να μεταφερθεί στον 4178.

Προσοχή, σε δηλώσεις 4014 που έκανε ένας μηχανικός και οι οποίες πρέπει να μπουν στον 4178 από άλλον μηχανικό, πρέπει ν' ακολουθηθεί η προβλεπόμενη από το ΤΕΕ διαδικασία παραίτησης - ανάληψης κ.λπ.

 

η βεβαιωση 4178 για οσες ειναι σε προσωρινη η οριστικη υπαγωγη με τι στοιχεια θα βγουν?δηλ. τι πρεπει να συμπληρωσουμε στη πλατφορμα?μηδενικα στοιχεια στα φυλλα καταγραφης και να επιλεξουμε το κειμενο που λεει οτι τακτοποιηθηκε το κτιριο με τον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.