Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Μας βάζουν όλους στο Ν.4178 εγώ καταλαβαίνω..τσάμπα συζητάμε τις διάφορες περιπτώσεις και τα πιθανά σενάρια..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μετα απο ερώτηση με e-mail στο ΤΕΕ μου απάντησαν τα εξής :

 

 

Ερώτηση :

" Παρακαλώ πολύ, διευκρινίστε μου τα εξής:

1. Για τις υποθέσεις του Ν.4014 οι οποίες είναι σε οριστική υποβολή και ΔΕΝ θέλω να τις περάσω στον νέο Ν.4178, οι καταληκτική ημερομηνία υποβολής των σχεδίων ( upload ) στο σύστημα εξακολουθεί να είναι η 30.9.2013 ή 18 μήνες απο την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής που

προβλέπεται στον Ν. 4178, σηλαδη σε 18 μήνες.

2. Πώς βγάζω αμοιβές στο σύστημα το ΤΕΕ για τις υποθέσεις το Ν.4178.  

Ευχαριστώ !  "

 

 

Απάντηση :

" 1. Σε δηλώσεις σε «ολοκληρωμένη υπαγωγή» μπορείτε να ολοκληρώσετε την εισαγωγή αρχείων μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μεταφοράς στο νέο νόμο, ώστε να μην υπάρχει εκκρεμότητα από πλευράς σας.  

Μέχρι στιγμής είναι σαφές ότι υποχρέωση μεταφοράς στο νέο νόμο έχουν όλες οι δηλώσεις του ν. 4014/2011 για τις οποίες θα εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης σύμφωνα με το νόμο 4178/2013, ανεξάρτητα από το στάδιο στο οποίο βρίσκονται (βλ. παρ. 8α άρθρου 4 της παρακάτω υπουργικής απόφασης), καθώς και όλες οι εκκρεμείς υποθέσεις: αρχικές υποβολές, προσωρινές υπαγωγές, καθώς και ολοκληρωμένες υπαγωγές χωρίς σχέδια.

Εκτός της υποχρέωσης μεταφοράς, η ένταξη στο νέο νόμο οδηγεί τις αυθαίρετες κατασκευές σε οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του νόμου, και θωρακίζει το ακίνητο με νέα ισχυρή πράξη περαίωσης.   

Δείτε σχετικά το άρθρο 30 του Ν 4178/13 και το άρθρο 4, παρ. 1 και 3 της ΥΑ 2254 ΦΕΚ 2184 Β/2013  και αναφέρεται στη διαδικασία μετάβασης

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=2579&language=el-GR

 

 

Για το σημείο αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει να τρέξουν όλοι όσοι είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, την εισαγωγή σχεδίων (και αυτοί που δεν μπορούν να εισάγουν τον τοπογράφο ή τον μηχανολογό και εκκρεμεί το ΕΓΣΑ, ή ΗΜ κλπ????) Και πάλι αφήνουν όμως θολό το τοπίο, καθόσον αναφέρουν "να μην υπάρχει εκκρεμότητα από πλευρά σας" και όχι γενικά εκκρεμότητα στην ολοκληρωμένη υπαγωγή προς το ΤΕΕ η το ΥΠΕΚΑ. Πιας τ' αυγό και κούρευτο.

Τι να πεις ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ!!!!!!!!!!

Μισόλογα, μισές αλήθιες, μισοί άνθρωποι....

Edited by npanagio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μας βάζουν όλους στο Ν.4178 εγώ καταλαβαίνω..τσάμπα συζητάμε τις διάφορες περιπτώσεις και τα πιθανά σενάρια..!!

 

Εγώ από την απάντηση τους καταλαβαίνω ότι ούτε οι ίδιοι γνωρίζουν τι θα γίνει με τις δηλώσεις του ν.4014, οπότε για να μην εκτεθούν ή δεσμευτούν για κάτι που δεν ισχύει απαντάνε αόριστα βάσει μόνο των στοιχείων που ξέρουμε και ξέρουν.

 

 

Η ενημέρωση τους είναι ότι και η δικιά μας. Απ΄τις αποφάσεις και τα Φ.Ε.Κ., ΔΕΝ γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Σήμερα που ήμουν στο Τ.Ε.Ε. μου διάβαζε τις απαντήσεις από τον Νόμο.

Οι απαντήσεις τους ήταν αόριστες όπως εκλαμβάνουν τον Νόμο.

Η επιμονή τους όμως και των 3 υπαλλήλων στο γραφείο, ήταν πως όλοι όσοι έχουμε ενταχθεί  στον Ν4014 θα πάμε στον καινούργιο νόμο μιας και ο Ν4014 κρίθηκε αντισυνταγματικός.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτό καταλαβαίνω, όλοι θα πάμε με τον 4178, απλά για τις ολοκληρωμένες που έχει κάποιος ανεβάσει σχέδια δεν θα χρειαστεί να τα ξαναστείλει...ό,τι να'ναι δηλαδή. Νομίζω τσάμπα αγχωνόμαστε μηχανικοί άνθρωποι (ή μήπως όχι; ..στα πρόθυρα νευρικής κρίσης...τα νεύρα τσατάλια κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, είναι ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ και θεωρώ ότι, για μια ακόμα φορά θα το κάνουν.

Στις 1.10.2013 δεν θα μπορούμε ν' ανεβάσουμε αρχεία κ.λπ. στις οριστικοποιημένες με τον 4014 δηλώσεις!!!!

 

Βεβαίως πιθανολογώ επιπροσθέτως ότι, για όλες όσες αναγκαστούν να πάνε με τον 4178 θα χρειαστεί να γίνουν όλα (π.χ. έγγραφα, σχέδια κ.λπ.) από την αρχή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, είναι ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ και θεωρώ ότι, για μια ακόμα φορά θα το κάνουν.

Στις 1.10.2013 δεν θα μπορούμε ν' ανεβάσουμε αρχεία κ.λπ. στις οριστικοποιημένες με τον 4014 δηλώσεις!!!!

 

Βεβαίως πιθανολογώ επιπροσθέτως ότι, για όλες όσες αναγκαστούν να πάνε με τον 4178 θα χρειαστεί να γίνουν όλα (π.χ. έγγραφα, σχέδια κ.λπ.) από την αρχή!!!!

 

 

Έτσι ακριβώς είναι Ιάσονα, θέλουν άρον άρον να ξεφορτωθούν τον Ν4014, συνεπώς όσοι έχουν δικαιολογητικά προς upload στην οριστική φάση καλό είναι να το πράξουν πριν τις 30/09.

 

Άλλωστε όπως γράφουν και στην απόφαση τους ο ν4014 θα παραμείνει στον Server τους καθαρά για Ιστορικούς λόγους....  

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ, έστειλα ήδη και εγώ ερώτημα, για να δούμε. Μολις το παραλάβω θα σας το κοινοποιήσω!!!

Ελπίζω να μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι Ιάσονα, θέλουν άρον άρον να ξεφορτωθούν τον Ν4014, συνεπώς όσοι έχουν δικαιολογητικά προς upload στην οριστική φάση καλό είναι να το πράξουν πριν τις 30/09.

 

Άλλωστε όπως γράφουν και στην απόφαση τους ο ν4014 θα παραμείνει στον Server τους καθαρά για Ιστορικούς λόγους....

 

 

Αθλιότητα!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.