Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Αν μπορεί κανείς ας μου πει κάποια γνώμη στο παρακάτω:

http://www.michanikos.gr/topic/24860-Δελτίο-δομικής-τρωτότητας-ή-μελέτη-στατικής-επ/?p=598004

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπορεί κανείς ας μου πει κάποια γνώμη στο παρακάτω:

http://www.michanikos.gr/topic/24860-Δελτίο-δομικής-τρωτότητας-ή-μελέτη-στατικής-επ/?p=598004

Εδώ δημιουργείται το εξής πρόβλημα.

Όταν η αυθαιρεσία αφορά 

 

1) υπέρβαση ύψους

2) αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ χωρις υπέρβαση των προβλεπόμενων φορτίων (π.χ.υπόγεια αποθήκη σε κατοικία)

3) διαμερισμάτωση

 

 και βάλεις τα τμ της συνολικής κάτοψής της ιδιοκτησία που τακτοποιείς ενδέχεται το ποσοστό

σε σχέση με την συνολική δομημένη επιφάνεια να βγεί >20% και να χρειάζεσαι δεδοτα 3!!!!

 

Για αυθαιρεσίες που μάλλον ανήκουν στην κατηγορία 1, αλλά πουθενά δεν αναφέρονται!!!

Μηπως τελικά αυτές οι αυθαιρεσίες ανήκουν στο δεδοτα 1???

Καμια γνώμη???

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειναι σε ΔΟΣΕΙΣ στον 4014 και θελουν να μεταφερθουν στον 4178, συνεχιζουν να πληρωνουν κανονικα στην δοση Σεπτεμβριου στον 4014?

Ενημερωνεται το συστημα του 4014?

Link to comment
Share on other sites

Στα αρχεία που μου ζητούνται από το σύστημα δεν απαιτείται σε καμιά υπαγωγή σχέδιο κάτοψης και τομής (μάλλον ζητούνται όταν το ακίνητο δεν έχει άδεια). Η ερώτηση είναι η εξής:

Ανεβάζεται μόνο αυτά που απαιτεί το σύστημα για πληρότητα ή κρίνεται μόνοι σας αν χρειάζονται και σχέδια κάτοψης και τομής;

Εχω περιπτώσεις επέκτασης της απόληξης στο δώμα με κατασκευή κατοικίας. Θεωρώ πως πρέπει να βάλω κάτοψη αλλά δεν μου ζητείται. Να την βάλω κάνοντας παραπάνω δουλειά για να εξασφαλίσω τον εαυτό μου και τον πελάτη ή να μην τα ανεβάσω αφού μου δίνεται το δικαίωμα; Εννοείται πως στο γραφείο μου υπάρχουν τα σχέδια.

Εσείς τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς τι ζητάει το σύστημα του ΤΕΕ, κοίτα τι ζητάει ο 4014 στο άρθρο 24 παρ.2. Θέλει οπωσδήποτε κάτοψη στην οποία να φαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειναι σε ΔΟΣΕΙΣ στον 4014 και θελουν να μεταφερθουν στον 4178, συνεχιζουν να πληρωνουν κανονικα στην δοση Σεπτεμβριου στον 4014?

Ενημερωνεται το συστημα του 4014?

 

Ναι κανονικότατα. και να μην πληρώσουν όμως δεν έχασαν ή κέρδισαν και κάτι. Έτσι κι αλλιώς όταν θα πάνε αναγκαστικά στον 4178 θ' αφαιρεθούν τα ήδη καταβληθέντα. Ας αφαιρεθούν λίγο λιγότερα αν δεν κάνουν τώρα άλλη εκταμίευση! Κι ....ο νοών νοείτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ ρίξε μια ματιά στα 1171 και 1172. Έχεις κάποια άποψη ή (ακόμα καλύτερα) απάντηση στο πρόβλημα? Δυο-τρία ΔΕΔΟΤΑ μου έχουν μείνει, να τα ανεβάσω κι αυτά να πάνε στο διάολο!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης, στην ενότητα 2 του ΔΕΔΟΤΑ εκεί που λέει "επιφάνεια κάτοψης αυθαίρετης κατασκευής" το αφήνουμε κενό? NAI Και όταν έχουμε μετατροπή ΒΧ σε ΚΧ (δεν αναφέρει για επιφάνεια αυθαίρετης χρήσης)? Πιστεύω ότι το αφήνουμε κενό γιατί παρακάτω ζητάει το ποσοστό αυθαίρετης επιφάνειας προς τη συνολική δομημένη επιφάνεια οπότε μάλλον η λογική τους είναι να δουν τι υπέρβαση έχει γίνει συνολικά στη δόμηση όμως θα ήθελα κι άλλες γνώμες για να είμαι πιο σίγουρος. ΟΧΙ ΒΑΛΕ ΤΑ τ.μ. ΤΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ

 

Στις οδηγίες του ΤΕΕ για το συγκεκριμένο έχει άλλο τίτλο -λέει απλώς "επιφάνεια κάτοψης"- και ότι <<Σηµειώνεται το εµβαδό της πλέον αντιπροσωπευτικής κάτοψης του κτιρίου. Εφόσον δεν γίνεται χρήση σχεδίων, το εµβαδό κάτοψης υπολογίζεται κατά την εκτίµηση του Συντάκτη του ∆.Ε.∆Ο.Τ.Α.>>.

:shock:

ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!! ΜΙΑ ΜΑΜΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ Ν' ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ...

 
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχααχαχαχααχαχααχαχα! :)

Απίστευτη απάντηση, μου έφτιαξες τη διάθεση! Σ' ευχαριστώ!

 

ΥΓ: Δεν ανησυχώ μην τα ελέγξουν στον 4014 αλλά ότι πιθανό να τα χρησιμοποιήσουν όταν έρθει η ώρα της ηλεκτρονικής ταυτότητας. Μη μας ζητάνε τα ρέστα μετά από 10 χρόνια γιατί κάναμε έτσι το ένα και γιατί γράψαμε έτσι το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί για όλα θα θέλουν στατική επάρκεια......

Αν τους βγαίνουν τα ....κουκιά!!!

Αλλιώς θα σκεφτούν κάποια ..."παπαριά" και θα τα μπαλώσουν όπως τώρα!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.