Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

αν έχει περαιωθεί, και δεν ανησυχείς για διαφορά προστίμων,

κάνεις στον 4178 ότι έκανες στον 4014 για έκδοση βεβαίωσης.

Αν δεν έχει περαιωθεί, κατά την προσωπική μου άποψη, πρέπει να έχει πληρωθεί το 30% μέχρι 31/5.

Και βέβαια πάλι με την προϋπόθεση ότι ΔΕΝ ανησυχείς για διαφορά προστίμων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο πεδιο αμοιβη μηχανικου/εισφορα τεε βαζετε κατι? (καταθεση για ποσο<1500€ δεν απαιτειται και η εισφορα ΤΕΕ εχει καταργηθει...)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας. Σε περιπτωση που έχω μια συνένωση δυο καταστημάτων σ' ενα και κατασκέυη w.c., που εξυπηρετεί τις ανάγκες του εννιαίου καταστήματος, έξω απ' το περίγραμμα του κτηρίου αλλά κολήτα σ'  αυτο, τι Δ.Ε.Δ.ΟΤ.Α. χρειάζεται. Κατά την γνώμη μου κατηγορία 3 Αρ. 24 παρ. 2 αα, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας. Σε περιπτωση που έχω μια συνένωση δυο καταστημάτων σ' ενα και κατασκέυη w.c., που εξυπηρετεί τις ανάγκες του εννιαίου καταστήματος, έξω απ' το περίγραμμα του κτηρίου αλλά κολήτα σ'  αυτο, τι Δ.Ε.Δ.ΟΤ.Α. χρειάζεται. Κατά την γνώμη μου κατηγορία 3 Αρ. 24 παρ. 2 αα, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

στο πεδιο αμοιβη μηχανικου/εισφορα τεε βαζετε κατι? (καταθεση για ποσο<1500€ δεν απαιτειται και η εισφορα ΤΕΕ εχει καταργηθει...)

Την εγκύκλιο που λέει ότι έχει καταργηθεί το 2% του ΤΕΕ (Εγκύκλιος 32 2012).

 

Φλασιά.... Τώρα που ανεβάζουμε όλα τα δικαιολογητικά για τον 4014 (όσοι τα ανεβάζουμε) θα πρέπει να πληρώσουμε και ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ κλπ... Γ@μώτο!

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση:

 

 

ΔΕΊΤΕ POST 1127#

σύμφωνα με αυτό : http://www.michanikos.gr/topic/28933-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%92-%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9D40142011/page-113

 

θα πρέπει σύμφωνα με ΤΕΕ ως την ΜΈΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ να έχουμε ανεβάσει τα σχέδια των δηλώσεων Ν.4014/11

δηλαδή χ...μ... και γ... τα

αχ αχ Παναγία μου

και επίσης Με εξαίρεση τα ακίνητα που θα μτββ

ΔΕΣ ΤΟ 1127#

τι λέει μωρέ, τι λέει?

καμιά παλαβή είναι...?

Για να δούμε πάλι το νόμο...

Link to comment
Share on other sites

Την εγκύκλιο που λέει ότι έχει καταργηθεί το 2% του ΤΕΕ (Εγκύκλιος 32 2012).

 

Φλασιά.... Τώρα που ανεβάζουμε όλα τα δικαιολογητικά για τον 4014 (όσοι τα ανεβάζουμε) θα πρέπει να πληρώσουμε και ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ κλπ... Γ@μώτο!

 

 

τωρα δινουμε σε καθε αυθαιρετο ενα 50αρικο νταβατζιλικι...

 

 

ΟΜΩΣ...αν παρουν παραταση τα σχεδια και ερθει η καλη τροικα και τους πει οτι το ΤΣΜΕΔΕ θα παει στη συμφωνηθεισα, τοτε ολοι γλυτωνουμε πολλα..

 

και γω ακομα δεν το εχω πληρωσει...ειναι ο μονος λογος για να μην ανεβασω τωρα τα σχεδια..

 

λογικο;;;

Link to comment
Share on other sites

mkara, Αυτό δεν ισχύει για όσες δηλώσεις έχουν περαιωθεί με ΥΔ ότι έχουμε τις μελέτες..... 

 

Αν ειναι Ολοκληρωμενες, για ποιο λογο χρειαζεται η παραιτηση του παλιου μηχανικου?

Γιατί θα είναι μεταφορά από ν4014 σε ν4178 και όχι νέα ένταξη στον ν4178.

Link to comment
Share on other sites

mkara, Αυτό δεν ισχύει για όσες δηλώσεις έχουν περαιωθεί με ΥΔ ότι έχουμε τις μελέτες..... 

 

Γιατί θα είναι μεταφορά από ν4014 σε ν4178 και όχι νέα ένταξη στον ν4178.

δλδ οτι τι;

 

εχουμε κανει ΥΔ υποτιθεται οτι εχουμε πληρωσει το ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.