Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Επιτέλους θα αρχίσω να ανεβάζω όλα τα αρχεία της Β φάσης (στις ολοκληρωμένες δηλώσεις)

Ερώτηση σε αυτούς που έχουν είδη ανεβάσει αρχεία :

 

1) Σε κάθε κατηγορία μπορώ να ανεβάσω όσα αρχεία PDF θέλω ή πρέπει να έχω όλες τις σελίδες σε multipage;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι :

 

Αν δείξω την αυθαιρεσία μόνο στο υπάρχον ΔΚ που το έχω ανεβάσει σε jpg όπως το πήρα από τη πολεοδομία στον υπολογιστή μου κάνοντας ένα περίγραμμα και βάζοντας δίπλα ένα υπόμνημα με τις αυθαιρεσίες και τη σφραγίδα μου (που την έχω και αυτή σκανάρει) δε καλύπτομαι ? Διότι οι οδηγίες του ΤΕΕ (ν.4014) ζητούν για τη πληρότητα του φακέλου στο σύστημα το ΔΚ και όχι απαραίτητα και τη κάτοψη αν δε κάνω λάθος. Δλδ θέλω να πω πρέπει την ίδια ακριβώς δουλειά να τη κάνω και στη κάτοψη του ορόφου που έχει γίνει η αυθαιρεσία ?

 

ΜΦΧ

 

Θεωρώ ότι πρέπει να πας με βάση το νόμο και όχι ότι ζητάει το σύστημα για πληρότητα. Μπορείς να επισυνάψεις ίσως την κάτοψή σου στο ΔΚ, αλλά βάλε ένα σχέδιο Κάτοψης για να είσαι πλήρως κατοχυρωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θεωρώ πως όσοι χώροι περιγράφονται στους τίτλους του '72 ως ΚΧ, λαμβάνουν και τους συντελεστές παλαιότητας κανονικά.

Οι υπόλοιποι -αν δεν αποδειχτούν με κάποιο τρόπο- υπολογίζονται δίχως έκπτωση ως μετά του 2004.

 

Ευχαριστώ yian για την απάντηση. Να επισυνάψω το συμβόλαιο ολόκληρο ή μόνο ο αριθμός της πράξης αρκεί; Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους θα αρχίσω να ανεβάζω όλα τα αρχεία της Β φάσης (στις ολοκληρωμένες δηλώσεις)

Ερώτηση σε αυτούς που έχουν είδη ανεβάσει αρχεία :

 

1) Σε κάθε κατηγορία μπορώ να ανεβάσω όσα αρχεία PDF θέλω ή πρέπει να έχω όλες τις σελίδες σε multipage;;

 

Νομίζω πως σ' αυτό δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος. Όπως σε βολεύει κάνε. Πιστεύω ότι γι' αυτόν ακριβώς το λόγο σου δίνουν το δικαίωμα να ανεβάσεις πολλά αρχεία σε κάθε κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σ' αυτό δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος. Όπως σε βολεύει κάνε. Πιστεύω ότι γι' αυτόν ακριβώς το λόγο σου δίνουν το δικαίωμα να ανεβάσεις πολλά αρχεία σε κάθε κατηγορία.

 

Ακριβώς αυτό ρωτάω : σου δίνουν το δικαίωμα να ανεβάσεις πολλά αρχεία σε κάθε κατηγορία ;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα,μπορείς να ανεβάσεις όσα αρχεία θέλεις και ξεχωριστά. Εγώ όλα τα κάνω pdf και μου έτυχε να ανεβάσω και 2 αρχεία σε ένα απαιτούμενο (πχ. στην Τεχνική έκθεση). Όπως σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ρωτάω : σου δίνουν το δικαίωμα να ανεβάσεις πολλά αρχεία σε κάθε κατηγορία ;;

 

 

Δεν έχεις πρόβλημα,μπορείς να ανεβάσεις όσα αρχεία θέλεις και ξεχωριστά. Εγώ όλα τα κάνω pdf και μου έτυχε να ανεβάσω και 2 αρχεία σε ένα απαιτούμενο (πχ. στην Τεχνική έκθεση). Όπως σε βολεύει.

 

Ναι οκ δεν το κατάλαβα. Σου δίνουν ναι το χω κάνει και γω.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρέπει να πας με βάση το νόμο και όχι ότι ζητάει το σύστημα για πληρότητα. Μπορείς να επισυνάψεις ίσως την κάτοψή σου στο ΔΚ, αλλά βάλε ένα σχέδιο Κάτοψης για να είσαι πλήρως κατοχυρωμένος.

 

Συνάδελφε θα ανεβάσω το σχέδιο της κάτοψης στο σύστημα , νομίζω υπάρχει αντίστοιχο πεδίο αλλά θα πρέπει και εκεί να δείξω την αυθαιρεσία με τον ίδιο τρόπο που τη δείχνω στο ΔΚ ? Πάντως έχω ήδη αρχίσει να ανεβάζω τα δικαιολογητικά και αισίως μου λέει το σύστημα ότι ο αριθμός των αρχείων που υπολείπονται είναι 4. 

Link to comment
Share on other sites

Στη Τεχνική έκθεση πόσο αναλυτικός πρέπει να είσαι στη περιγραφή της αυθαιρεσίας που τακτοποιείς ? Φαντάζομαι ανάλογα με τη περίπτωση θα μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι, φροντίζεις όμως να μην παραλείψεις τίποτα βασικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.