Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

4178 να είναι οι ώρες τους!

+1

 

συγνώμη ρε φίλε letom που σε ζαλίζω αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το πεδίο αυτό,

και δεν θυμάμαι τι βάζουμε στο μέγιστο αριθμό ορόφων.

Της περιοχής βάσει όρων δόμησης σημερινών;

 

 

άλλαξε κάτι από το μεσημέρι;

Δεν πήραμε παράταση 1,5 χρόνο για τη Β' φάση;

Από που προκύπτει το 30/09;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, συνοψίζοντας. Ό,τι είναι προσωρινή υπαγωγή θα μεταφερθεί στο νέο νόμο.Ότι είναι οριστική υπαγωγή μένει ως έχει? Για οριστικές υπαγωγές πρέπει να ανέβουν τα αρχεία μέχρι 30/9. Και αν δεν ανέβουν?

Oχι μέχρι 30/9, οι δηλώσεις που βρίσκονται σε οριστική υπαγωγή πρέπει να ανέβουν τα σχέδια μέχρι πέρας του Ν4178/13.

 

 

Ως τότε εκρεμεί και καμιά εγκύκλιος να μας το πει, διότι με την πρώτη δεν πειθόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα:

πως βάζουμε στο νέο σύστημα αυτά που δεν είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή χωρίς να το κάνουμε από την αρχή και να πληρώσουμε νέο παράβολο. Πρέπει να περιμένουμε και πότε.

Ακόμα έως πότε έχουμε προθεσμία εισαγωγής της Β φάσης του Ν 4014  

Οποίος συνάδερφος έχει ρωτήσει και ξέρει ας μας απαντήσει. Τα τηλεφώνα δεν απαντούν  

Link to comment
Share on other sites

Είτε το θέλουμε είτε όχι 

να ξέρετε ότι μετά την 8-2-2015

όλες μα όλες οι δηλώσεις 

και των αυθαιρέτων (ολοκληρωμένες και μη)

και των αδόμητων (που μεταβιβάσθηκαν) 

θα ενοποιηθούν στο ένα και μοναδικό ΠΛΕΟΝ ΙΣΧΥΟΝ  σύστημα ΤΕΕ, αυτό του Ν 4178

(σαν παράδειγμα σας αναφέρω

ότι εκεί  θα μεταφερθούν και οι δικές μου μεταβιβάσεις αδόμητων ή αυθαιρέτων

άσχετα αν εγώ από το 2012  είμαι συντ/χος και δεν θα μπορώ να συνεννοηθώ με τον πελάτη)

Αυτό το αρχείο θα συνδέεται πλέον με το αρχείο οικονομικών  κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δε διαβασαν την προηγούμενη σελίδα:

 

Στο Άρθρο 30 "Μεταβατικές διατάξεις Κεφαλαίου Α΄" του νέου νόμου, αναφέρει:

 

6. Για τις πράξεις υπαγωγής κατά τις διατάξεις του ν. 4014/2011 τα δικαιολογητικά στοιχεία και σχέδια της υπ’ αριθμ. 41498/2011 κ.υ.α. (Β΄ 2167) δύνανται να υποβληθούν έως την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής που προβλέπεται στον παρόντα νόμο.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επομένως συνάδελφοι, γιατί έχω μπερδευτεί, αυτή την στιγμή όλες οι προσωρινές υπαγωγές -εφόσον δεν είναι πρακτικά επεξεργάσιμες- πάνε με το νέο νόμο και οι ολοκληρωμένες (μέχρι τελοσπάντων να περάσουν αυτόματα από το σύστημα σε 1,5χρόνο) παραμένουν στο πεδίο του 4014 και μπορούμε να ανεβάσουμε τα αρχεία μέσα στον επόμενο 1,5 χρόνο...σωστά;;;

Υπάρχει κάτι άλλο - εκτός από τη δίκαια καχυποψία όλων - που να μας αγχώνει και να μιλάμε για την προθεσμία της 30/09; Δεν είναι σαφές ότι υπάρχει παράταση;

 

υ.γ. σόρρυ αλλά δεν έχετε μια απεριόριστη λαχτάρα να σκίσετε τα πτυχία σας;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ θεωρώ ότι τα σχέδια κ.τ.λ. ΟΛΩΝ των δηλώσεων του 4014 ανεξαρτήτως εάν είναι σε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ή ΟΡΙΣΤΙΚΗ υπαγωγή παίρνουν παράταση έως το τέλος του 4178 και όχι μόνο οι οριστικές που λέτε κάποιοι;

 

Δεν καταλαβαίνω τι δεν σας είναι ξεκάθαρο στο άρθρο 30 του 4178 το οποίο ως Φ.Ε.Κ. είναι και ισχυρότερο μιας Υ.Α. ;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ θεωρώ ότι τα σχέδια κ.τ.λ. ΟΛΩΝ των δηλώσεων του 4014 ανεξαρτήτως εάν είναι σε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ή ΟΡΙΣΤΙΚΗ υπαγωγή παίρνουν παράταση έως το τέλος του 4178 και όχι μόνο οι οριστικές που λέτε κάποιοι;

 

Δεν καταλαβαίνω τι δεν σας είναι ξεκάθαρο στο άρθρο 30 του 4178 το οποίο ως Φ.Ε.Κ. είναι και ισχυρότερο μιας Υ.Α. ;;;

 

και γω αυτο καταλαβα!!!

Link to comment
Share on other sites

Είτε το θέλουμε είτε όχι 

να ξέρετε ότι μετά την 8-2-2015

όλες μα όλες οι δηλώσεις 

και των αυθαιρέτων (ολοκληρωμένες και μη)

και των αδόμητων (που μεταβιβάσθηκαν) 

θα ενοποιηθούν στο ένα και μοναδικό ΠΛΕΟΝ ΙΣΧΥΟΝ  σύστημα ΤΕΕ, αυτό του Ν 4178

(σαν παράδειγμα σας αναφέρω

ότι εκεί  θα μεταφερθούν και οι δικές μου μεταβιβάσεις αδόμητων ή αυθαιρέτων

άσχετα αν εγώ από το 2012  είμαι συντ/χος και δεν θα μπορώ να συνεννοηθώ με τον πελάτη)

Αυτό το αρχείο θα συνδέεται πλέον με το αρχείο οικονομικών  κλπ

 

 

Ορθότατα....

 

Θα στήσουν μια και μοναδική δεξαμενή "Ν4178" που θα ελέγχουν όλη την "Ταυτότητα Κτιρίων".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.