Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

 Κι εγώ αυτό κατάλαβα...το πρόβλημα είναι πως στην πράξη το σύστημα έχει "κλειδώσει" ως προς την επεξεργασία - επανυποβολή και δέχεται μόνο ανέβασμα αρχείων είτε σε ολοκληρωμένες, είτε σε προσωρινές. Οπότε τις προσωρινές εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να τις κλείσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί εγώ θεωρώ ότι τα σχέδια κ.τ.λ. ΟΛΩΝ των δηλώσεων του 4014 ανεξαρτήτως εάν είναι σε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ή ΟΡΙΣΤΙΚΗ υπαγωγή παίρνουν παράταση έως το τέλος του 4178 και όχι μόνο οι οριστικές που λέτε κάποιοι;

 

Δεν καταλαβαίνω τι δεν σας είναι ξεκάθαρο στο άρθρο 30 του 4178 το οποίο ως Φ.Ε.Κ. είναι και ισχυρότερο μιας Υ.Α. ;;;

εγω καταλαβα οτι οι προσωρινές δεν μπορουν να τροποποιηθουν περαιτερω(δηλαδη να οριστικοποιηθουν) ενω για τις οριστικές μπορεις να ανεβασεις τα δικαιολογητικά Β φασης με τις προθεσμίες του 4178....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει το άρθρο 30 συνάδελφε;

Είδες πουθενά σχετικό διαχωρισμό;

η αληθεια ειναι οτι αναφερεται γενικά στις πραξεις υπαγωγης... 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέτε ρε παιδιά. Ο ένας λέει ότι όλες πάνε με τις προθεσμίες του 4178 και ο άλλος ότι οι οριστικές πάνε με προθεσμίες 4178 και οι προσωρινές δεν μπορούν να τροποποιηθούν περαιτέρω (επειδή θα μεταφερθούν υποχρεωτικά στον 4178 και συνεπώς θα πάνε και αυτές με τις προθεσμίες 4178).

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι λέμε το ίδιο.

Βάσει του 4178 έχεις υποχρέωση κατάθεσης εντός εξαμήνου για σχέδια κ.τ.λ. από τη στιγμή που θα δηλώσεις (για νέες δηλώσεις).

Το άρθρο 30 μιλάει για παράταση έως το τέλος του 4178 δηλαδή 18 μήνες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εντός εξαμήνου για νέες δηλώσεις. Εσείς, αν κατάλαβα καλά, δεν μιλάτε για νέες αλλά για δηλώσεις 4014 (οριστικές και προσωρινές).

Link to comment
Share on other sites

 ΤΕΕ λέμε , ότι καλύτερο για τον Έλληνα μηχανικό .

Σαφώς και έχεις δίκιο.

Με τον ν 4014, επέλεξαν την σύνδεση αίτησης με παράβολο, κάτι που ο νόμος δεν το προέβλεπε*. Γιατί; Για να παίρνουν το 2% από κάθε ελάχιστη αμοιβή μηχανικού. Περισσότερες αιτήσεις, περισσότερες ελάχιστες αμοιβές, περισσότερες 2% κρατήσεις....

Με τον ν4178, επιλέγουν πάλι την ίδια πρακτική. Γιατί; Γιατί είναι τόσο ηλίθιοι; 

 

 

* Προέβλεπε παράβολο ανά ΟΙ. και όχι ανά αίτηση. Θα έπρεπε δηλαδή κάποιος με μία αίτηση να δηλώσει περισσότερες ΟΙ και να πληρώσει για την κάθε μία ξεχωριστό παράβολο αλλά και πρόστιμο....

 

υ.γ. Συγνώμη για το εκτός θέματος...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Όχι Ηλίθιοι, παμπόνηροι. Υπάρχει και το ποσοστό ανταπόδοσης υπερ ΤΕΕ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν συμφωνήσει (λέω εγώ τώρα), να τους υποχρεώσουν όλους του ν.4014 να μπουν στον ν.4178, ώστε να πληρωθούν για όλες τις δηλώσεις τα 15άρια του τέλους ανταπόδοσης και να πληρωθεί έτσι η πλατφόρμα και του ν4014 και του ν.4178 που την χρωστούσε το ΥΠΕΚΑ στο ΤΕΕ, αν θυμάμαι καλά;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.