Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Όλες οι δηλώσεις θα αναγκαστούν να πάνε με το Ν.4178..δεν έχει να κάνει με τα 15 Ευρώ υπέρ ΤΕΕ..έχει να κάνει με προσφυγές που έχουν γίνει για επιστροφές χρημάτων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επομένως συνάδελφοι, γιατί έχω μπερδευτεί, αυτή την στιγμή όλες οι προσωρινές υπαγωγές -εφόσον δεν είναι πρακτικά επεξεργάσιμες- πάνε με το νέο νόμο και οι ολοκληρωμένες (μέχρι τελοσπάντων να περάσουν αυτόματα από το σύστημα σε 1,5χρόνο) παραμένουν στο πεδίο του 4014 και μπορούμε να ανεβάσουμε τα αρχεία μέσα στον επόμενο 1,5 χρόνο...σωστά;;;

Υπάρχει κάτι άλλο - εκτός από τη δίκαια καχυποψία όλων - που να μας αγχώνει και να μιλάμε για την προθεσμία της 30/09; Δεν είναι σαφές ότι υπάρχει παράταση;

 

υ.γ. σόρρυ αλλά δεν έχετε μια απεριόριστη λαχτάρα να σκίσετε τα πτυχία σας;

Εγώ λυπάμαι το κάδρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για παρομοιο θεμα μου με οριστικη δηλωση στην οποια ζητησα να γυρισει σε προσωρινη για να ακυρωσω σχεδιο και τωρα παγωσε χωρις μα προλαβω να την ξαναοριστικοποιησω εστειλα μαιλ στο τεε κ ελαβα την εξης απαντηση : Παρακαλούμε να αποστείλετε το Α/Α της δήλωσης μαζί με το σχετικό αίτημα προκειμένου να εξεταστεί εάν υπάρχει τέτοια δυνατότητα (μέσω συστήματος δεν προβλέπεται).

 

Αν καποιος μαθει κατι πιο σαφες ας ενημερωσει

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι δηλώσεις θα αναγκαστούν να πάνε με το Ν.4178..δεν έχει να κάνει με τα 15 Ευρώ υπέρ ΤΕΕ..έχει να κάνει με προσφυγές που έχουν γίνει για επιστροφές χρημάτων...

Δηλαδη επιστροφες δεν θα γινουν?

εγω σε περιπτωση που ειμαι σε οριστικη στο 4014 και θελω επιστροφη λογω λαθους τι πρεπει να κανω? να μπω στον 4178?

και αν μου βγαλει να πληρωνω παλι αντι να παίρνω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι Ηλίθιοι, παμπόνηροι. Υπάρχει και το ποσοστό ανταπόδοσης υπερ ΤΕΕ.

Μα και αν επέτρεπαν σε μία αίτηση περισσότερες ΟΙ (ας πούμε 4), θα είχαν 4 παράβολα οπότε το ίδιο ποσό θα εισέπρατταν.... Για αυτό λέω πως είναι  ΗΛΙΘΙΟΙ

Ενώ πριν ήθελαν να πιάσουν τις αμοιβές.... 4 ΟΙ με μία αμοιβή μηχανικού.... Έχαναν.... (λες και τους οφείλονταν από πουθενά...)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμούσα αν κάποιος συνάδελφος μπορούσε να μου απαντήσει στο εξής:

Στο ανέβασμα των αρχείων για την αμοιβή μηχανικού θέλει την Α.Π.Δ. και ξανά το συμφωνητικό το οποίο έχει ήδη ανέβει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ με την αντίστοιχη αναφορά υπολογισμού;

Μιλάω στην περίπτωση που το ποσό είναι μικρότερο της νομίμου.

Link to comment
Share on other sites

Στο ανέβασμα των αρχείων για την αμοιβή μηχανικού θέλει την Α.Π.Δ. και ξανά το συμφωνητικό το οποίο έχει ήδη ανέβει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ με την αντίστοιχη αναφορά υπολογισμού;

Α.Π.Υ. μάλλον εννοείς!

Νομίζω, θέλει το καταθετήριο της τράπεζας. Εγώ τουλάχιστον μόνο αυτό ανεβάζω!

Link to comment
Share on other sites

Τράπεζας??? ...Μόνο εάν η αμοιβή είναι >1500€.

 

Σε αυτό το πεδίο, εάν θυμάμαι καλά, απλά ανεβάζαμε την απόδειξη της ΕΤΕ για το 2%. Τώρα πια εγώ ανεβάζω την εγκύκλιο 32 (14/11/2012) που λέει για την ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ του 2%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Α.Π.Υ. ήθελα να γράψω.

Για τις εισφορές ΤΕΕ ανεβάζω κι εγώ την εγκύκλιο κατάργησης. Αλλά για αποδεικτικό αμοιβής;

 

Κατάθεση στην Ε.Τ.Ε. δεν έχω κάνει όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι.

 

Καταθέτω την Α.Π.Υ. και το συμφωνητικό;

Link to comment
Share on other sites

Τράπεζας??? ...Μόνο εάν η αμοιβή είναι >1500€.

 

Σε αυτό το πεδίο, εάν θυμάμαι καλά, απλά ανεβάζαμε την απόδειξη της ΕΤΕ για το 2%. Τώρα πια εγώ ανεβάζω την εγκύκλιο 32 (14/11/2012) που λέει για την ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ του 2%.

 

Το αρχείο λέει:  αμοιβή μηχανικού/εισφορά ΤΕΕ.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι όσον αφορά την αμοιβή μηχανικού, είναι το καταθετήριο της Τράπεζας, το οποίο θα πρέπει να ταυτίζεται με την συμφωνηθείσα. Εκτός αν θέλει και ΑΠΥ?? 

Όσον αφορά την εισφορά ΤΕΕ, τίποτα! εφόσον έχει καταργηθεί!

 

d.styl

το συμφωνητικό το ανεβάζεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, αν και εκεί οι γνώμες διίστανται!(για το αν είναι υποχρεωτικό να το ανεβάσεις.) 

Νομίζω πως και με την ΑΠΥ δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

Καμιά άλλη άποψη??

Edited by kcorsak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.