Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Πρέπει να επιλέξεις και κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ οπωσδήποτε για να μπορέσεις να ανεβάσεις σχέδια. Αν δεν είσαι σίγουρος για την κατηγορία, βάλε μία όποια νομίζεις και μετά την αλλάζεις (γίνεται).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι.

 

Η νέα ρύθμιση 4178/2013 προβλέπει συμψηφισμούς προστίμων και δυνατότητα ακόμη και επιστροφής χρημάτων, διότι πλέον υπάρχουν ευνοϊκές διατάξεις για τις ευπαθείς ομάδες αλλά και νέες κατηγορίες, ανάλογα με την αυθαιρεσία. Π.χ. πλέον τα ακίνητα προ του 1975 μπορούν να νομιμοποιηθούν με 500 ευρώ, ενώ με τον προηγούμενο νόμο έπρεπε να καταβάλουν το 15% του ειδικού προστίμου. Επίσης, αν κάποιος ιδιοκτήτης ανήκει σε κατηγορία ευπαθών ομάδων (άνεργοι, ανάπηροι 80% και άνω), θα έχει έκπτωση πάνω από 80% στα πρόστιμα. - See more at: http://www.b2green.gr/main.php?pID=17&nID=5169&lang=el#sthash.MAMvhph1.dpuf

 

http://www.b2green.gr/main.php?pID=17&nID=5169&lang=el

Edited by m_chalm
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφές προστίμων αν η διαφορά είναι αρνητική θα γίνονται?

 

 

Σε αυτό είναι κάθετοι.....

 

Επιστροφές δεν γίνονται.....

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό είναι κάθετοι.....

 

Επιστροφές δεν γίνονται.....

 

Πού το έχετε εντοπίσει αυτό, ότι δεν γίνονται? (Γιατί θα 'ταν ένα δέλεαρ για τους πελάτες αν ίσχυε...)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορει ενας "τριτος" (πολιτης, μηχανικος κλπ.) να εχει προσβαση στα δικαιολογηικα της Β' φασης μιας δηλωσης του 4014?

Στην Υπουργικη Αποφαση που βγηκε πριν λιγες μερες μιλαει μονο για τον 4178...

 

Άρθρο 6

Χορήγηση Στοιχείων σε Τρίτους

Στις περιπτώσεις όπου υποβάλλεται από τρίτο, αίτηση, για χορήγηση αντιγράφων

υποβληθεισών ή υποβαλλομένων αιτήσεων υπαγωγής αυθαιρέτου κατασκευής ή

χρήσεως στις ρυθμίσεις του ν.4178/2013, η χορήγηση των αιτηθέντων στοιχείων

πραγματοποιείται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 2690/1999 (ΦΕΚ 45 Α) περί

πρόσβασης πολιτών σε διοικητικά και ιδιωτικά έγγραφα και τις διατάξεις του Ν.

2472/1997 (ΦΕΚ 50 Α) περί προστασίας προσωπικών δεδομένων.

 

Αναζήτηση δηλώσεων Ν. 4014/2011, Ν.4178/2013

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx

 

Κάνεις εισαγωγή ΑΦΜ και Α/Α δήλωσης και είσαι οκ....

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο ανέβασα και τα τελευταία αρχεία όλων των δηλώσεων του 4014 που ΗΘΕΛΑ να κλείσουν. Πλέον για αυτές τις δηλώσεις και για τα επόμενα 28 χρόνια εγώ θα βρίσκομαι κάπου μεταξύ Αυστραλίας και Χαβάης. Αν θέλουν αλλαγές ας έρθουν να με βρουν εκεί :)

 

Πέρα από την πλάκα, θεωρώ ότι ως προς αυτές τις δηλώσεις είμαι 100% καλυμμένος (και εγώ και οι ιδιοκτήτες) και ότι κανείς δεν μπορεί να με αναγκάσει τα αλλάξω το οτιδήποτε για τα επόμενα 28 χρόνια! Ότι λαμογιά και να κάνουν είμαι καλυμμένος βάσει νόμου. Η αστειότητα ότι ο 4014 είναι άκυρος και αντισυνταγματικός θα καταρριφθεί πολύ σύντομα όταν ο 4178 θα βγει αντισυνταγματικός εις το τετράγωνο!

 

Το μόνο που μου δίνει ικανοποίηση από όλη αυτή την απίστευτη λαμογιά που έχουν στήσει, είναι ότι μπόρεσα να προβλέψω το κακό που ερχόταν και καλύφθηκα σε όσες περιπτώσεις ήθελα να καλυφθώ.

 

ΥΓ1: Επειδή η καχυποψία μου έχει χτυπήσει πλέον κόκκινο, καλόύ κακού έχω κάνει και ένα printscreen της καρτέλας όπου φαίνονται όλα τα σχέδια που έχουν ανέβει στο σύστημα. Γιατί βρε αδερφέ, άνθρωποι είμαστε... μπορεί ξαφνικά κάτι να πάθει ο server και να εξαφανιστούν τα αρχεία!!!!!!! :wink:

 

ΥΓ2: Πιστεύω ότι η 30/9 δεν θα είναι η καταληκτική ημερομηνία για το ανέβασμα σχεδίων του 4014. Αυτό θα γίνει, είτε λίγες μέρες πριν (το πιο πιθανό) είτε λίγες μέρες μετά, όταν και θα μεταφέρουν αυτόματα όλες τις δηλώσεις στη φόρμα του 4178....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναζήτηση δηλώσεων Ν. 4014/2011, Ν.4178/2013

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx

 

Κάνεις εισαγωγή ΑΦΜ και Α/Α δήλωσης και είσαι οκ....

 

Δεν νομίζω να βλέπεις και τα αρχεία σε αυτό το link. Μόνο στοιχεία δήλωσης και τις βεβαιώσεις...

Εκτός αν άλλαξε κάτι...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω κάνει μία νομιμοποίηση για περίφραξη σε οικόπεδο με τον 4014. Ο πελάτης πλήρωσε μόνο το παράβολο 500 ευρώ το οποίο και εξόφλησε.Δεν έχω όμως ανεβάσει στο σύστημα κανένα αρχείο.Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς πρέπει να να ανεβάσω?  Γνωρίζω για το pdf του τοπογραφικού, των όψεων της περίφραξης, την υ.δ. της ανάθεσης μηχανικού, το συμφωνητικό με τον πελάτη. Υπάρχει κάτι άλλο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αναζήτηση δηλώσεων Ν. 4014/2011, Ν.4178/2013

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx

 

Κάνεις εισαγωγή ΑΦΜ και Α/Α δήλωσης και είσαι οκ....

 

 

Δεν σου δειχνει εαν εχει ολοκληρωσει ο Μηχανικος την Β' φαση.

Αυτο ζηταει ο πελατης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.