Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι , έχω μια αεροφωτογραφία (χωρίς φωτοερμηνεία όμως) όπου διακρίνεται η ολοκλήρωση της αυθαίρετης κατασκευής μεταξύ 1983-2003. Θα πρέπει να την ανεβάσω ως ένα αρχείο μαζί με τη ΥΔ του ιδιοκτήτη σε PDF format ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως "φωτοερμηνεία" δεν έκανα σε απολύτως καμία αεροφωτογραφία.....

Αν θέλουν να την κάνουν μόνοι τους.....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα τα περισσοτερα αυθαιρετα ηταν παταρια, χωροι 5-6 τμ, ημιυπαιθριοι κλπ..δεν φαινονται πουθενα αυτα..

 

ασε που στην περιοχη οπου ειχα τα περισσοτερα δεν ειχε Α/Φ..παω στα περισσοτερα με ΥΔ ιδιοκτητη... δεν γινεται αλλιως..

 

δεν ειναι σωστο αλλιως..

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω κάτι ρε συνάδελφοι διότι έχω μπει στη διαδικασία να ανεβάζω τα αρχεία (το αυθαίρετο είναι σε φάση ολοκληρωμένης υπαγωγής). Το ΔΕΔΟΤΑ πρέπει να συνοδεύεται από φωτογραφίες των όψεων της κατασκευής εάν δε κάνω λάθος. Το θέμα είναι ότι εγώ έχω 2 φωτογραφίες της κατασκευής που τις έβγαλα τον καιρό της αυτοψίας από τη πλευρά του δρόμου αλλά λόγω της θέσης του ακινήτου (γωνιακό και συνεχές σύστημα δόμησης) είναι πρακτικά πολύ δύσκολο να φανεί η αυθαιρεσία στο 3ο όροφο (η αυθαιρεσία αφορά οριζόντια ιδιοκτησία). Να τις ανεβάσω στο πεδίο που λέει φωτογραφίες και να μετά να τις ανεβάσω πάλι μαζί με τη ΔΕΔΟΤΑ και την συνοδευόμενη τεχνική έκθεση ?

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες πρέπει ν' αφορούν σε όλες τις όψεις του ακινήτου (και να φαίνεται το αυθαίρετο τμήμα).

Έτσι ορίζει ο νόμος

Επίσης πρέπει να καλύπτουν τις απαιτήσεις της τεχνικής έκθεσης που συνοδεύει το ΔΕΔΟΤΑ (φέρων οργανισμός ακινήτου - τυχόν βλάβες αυτού).

Έτσι προϋποθέτουν οι οδηγίες του ΤΕΕ.

Οι απέναντι πολυκατοικίες πάντα βοηθούν....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δλδ να πάω να κτυπάω στη ξένη πολυκατοικία να ανεβώ στη ταράτσα και να κάνω το ταρζάν για να δείξω 17τμ αυθαιρεσία ?. Στις φωτογραφίες φαίνονται οι 2 όψεις της πολυκατοικίας από τη μεριά των δρόμων.Ας έρθουν να κάνουν αυτοψία στη τελική. Κουράστηκα πια. Το θέμα είναι να τις ανεβάσω 2 φορές όπως ανέφερα ?

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις!!!!!

Εξάλλου όλα όσα ζητούν είναι μια ...."μπούρδα και μισή"!!!!!

Σε τέτοιες περιπτώσεις εγώ έβαζα τους ιδιοκτήτες - πελάτες μου και ....καθάριζαν.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι χαζό να βάλουμε 2 φορές τις ίδιες φωτογραφίες.

Εγώ μία φορά τις ανεβάζω, εκεί που λέει ο ν4014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.