Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυροπροστασία υφιστάμενου ξενοδοχείου


ilgko

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα!

Σε υφιστάμενο ξενοδοχείο του 1992 έχουν γίνει αλλαγές σε ορισμένα τμήματα της

κάτοψης και πρέπει να υποβάλλω νέα μελέτη, στην οποία θα φαίνονται οι αλλαγές.

Πρέπει να εκπονηθεί μελέτη από την αρχή ή μπορώ να υποβάλλω τροποποιητική μελέτη

μόνο με τα τμήματα που έχουν αλλάξει καθώς και τα νέα μέτρα που πρέπει να ληφθούν? Εννοείται

ότι τα υπόλοιπα τμήματα του κτηρίου θα αναφερθεί ότι παραμένουν ως έχουν στην εγκεκριμένη

μελέτη!

Edited by ilgko
Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογω (χωρις να ειμαι κανενας ειδικος ή πολυ εμπειρος) οτι αν ρωτησεις απο πυροσβεστικη σε πυροσβεστικη θα λαβεις διαφορετικες απαντησεις.

Τι εννοεις λεγοντας οτι εχουν γινει αλλαγες σε τμηματα της κατοψης?

Εχει γινει καπου λεβητοστασιο? Εχουν αλλαξει οι οδευσεις, αριθμος εξοδων κινδυνου κτλ?

 

 

Αν απαιτουνται επιπροσθετα μετρα πιθανο ειναι να σου ζητησουν νεα μελετη για ολο το κτιριο, μπορει ομως να σου ζητησουν απλα μια ενημερωμενη κατοψη.

Σε ξενοδοχειο που νομιμοποιησε το υπογειο (το οποιο ειχε διαμορφωθει σε δωματια παραμονης τουριστων) απο την πυροσβεστικη μου ζητησαν εκτος απο τις Υ.Δ ενημερωμενη κατοψη, και τεχνικη εκθεση για το υπογειο μη χρηση υγραεριου, οχι λεβητοστασιο/επικινδυνοι χωροι εντος αυτου κτλ κτλ)

Νεα μελετη δεν μου ζητησαν

 

Μιλα με την αρμοδια πυροσβεστικη για να λαβεις την πιο σιγουρη απαντηση

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχουν αρχιτεκτονικες αλλαγες κανονικα θελει νεα μελετη (παθητικη και ενεργητικη) αφου παει με το ΠΔ71/88.

 

δεν νοειτε τμηματικη απεικονιση.

Ειδικα στην ενεργητικη τα μετρα αναφερονται ως συνολο.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα οπως ειπες χρειαζεται ενεργητικη για το ολο, και αφου εχουν γινει αλλαγες κανονικα επρεπε να εχει εκδοθει αδεια, να εχουν αλλαχτει τα αρχιτεκτονικα και η παθητικη....

Εμενα του 91 ηταν το κτιριο αλλα μου ζητησαν μονο κατοψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, μπορείτε να ενημερώσετε τι χρειάζεται για ανανέωση πιστοποιητικού πυροπροστασίας υφιστάμενου ξενοδοχείου;

 

Δεν έχω ξανα-ασχοληθεί με το θέμα, κοιτάζω στο website της Πυροσβεστικής και έχω πελαγώσει λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ανανεωση υπαρχει ηδη μελετη.Κανονικα πρεπει ο πελατης να εχει αντιγραφο.

 

Κοιτας την εγκεκριμενη μελετη, συγκρινεις με το ξενοδοχειο. Αν δεν εχει αντιγραφο μπορεις να πας στη πυροσβεστικη και να ζητησεις να δεις την μελετη.

 

Αν δεν βρεις διαφορες μελετη-πραγματικοτητα (εξτρα δωματια, λεβητοστασια που δεν φαινονται κτλ κτλ) και τα μεσα πυροπροστασιας, μονιμα και μη, ειναι συντηρημενα και λειτουργουν καλως καταθετεις αιτηση ανανεωσης πιστοποιητικου, εξουσιοδοτηση, ΥΔ δικη σου και του ιδιοκτητη.

 

Αν υπαρχουν ασυμφωνιες πρεπει να τροποποιησεις την μελετη.

Καλο θα ηταν να περασεις απο την πυροσβεστικη. Συνηθως οι πυροσβεστες ειναι συνεργασιμοι και ενταξει ανθρωποι. Θα σε κατατοπισουν.

 

(Οι νεες ΥΔ πρεπει να ειναι ανεβασμενες στα downloads. Αν το ξενοδοχειο εχει μονιμα μεσα και δεν εχει το κοκκινο βιβλιο πρεπει να κανετε και μια καταθεση 10 ευρω σε λογαριασμο της ΠΥ. θα σε κατατοπισουν στην ΠΥ)

Edited by ckiriako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε κτιριο μου ειπαν απο πυροσβεστικη οτι θα πρεπει να κανω μελετη πυροπροστασιας για υφισταμενο ξενοδοχειο. Ομως ο δικος μου χωρος ειναι ενα δωματιο ενιαιο με 20 κρεβατια. τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση. και γενικα σε υφισταμενα ...ας πω ξενοδοχεια τι γινεται.τι μελετη χρειαζεται διοτι δεν εχωασχοληθει.

Edited by sakaflias
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα Συνάδελφοι

Μήπως γνωρίζει κανέις,  τι ισχύει με τον Καινούργιο Κανονισμό Πυροπροστασίας σε Υφιστάμενα Ξενοδοχεία? 

Ακολουθούμε την βαθμολογία όπως στις παλιές μελέτες? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, σε μελέτη Υφιστάμενου Ξενοδοχείου που πάει με αξιολόγηση (Άθρθα 16-22, Π.Δ. 71/88) μου ζητήθηκε ξεχωριστό τεύχος για παθητική και ξεχωριστό για ενεργητική. 

Η αξιολόγηση δεν γίνεται ενιαία για παθητική και ενεργητική ? Η βαθμολογία συνολικά δεν θα βγεί?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.