Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

4030 - Υποχρεωτικά ενεργητική + Ενεργειακής απόδοσης + αερίου


Recommended Posts

Δεν ρωτάω προς το παρόν στις υπηρεσίες γιατί ως γνωστόν "όταν λειτουργεί κάτι δεν το πειράζουμε".

 

Εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

4030 άρθρο 3:

2. Άδεια Δόμησης

Για την έκδοση άδειας δόμησης υποβάλλονται η έγκρι-

ση δόμησης και τα ακόλουθα δικαιολογητικά και μελέ-

τες, όπου απαιτούνται σύμφωνα με την κείμενη νομοθε-

σία

 

Ο Νόμος υπερτερεί μιας Υ.Α. που βγήκε για την εφαρμογή του. Μήπως και η ΠΥ βιάστηκε και έκανε πατάτα;

Edited by gaskouk
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το λεπτό σημείο, το "΄οπου απαιτούνται σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία"

 

Η ΚΥΑ είναι ειδικά για τον 4030, οπότε αν θεωρηθεί ως ειδικός νόμος τότε υπερισχύει έναντι κάθε γενικού νόμου που δεν αφορά συγκεκριμένα τον 4030, δηλαδή κάθε νόμου που ίσχυε πριν τον 4030.

 

Στην πολεοδομία της περιοχής μου πάντως δεν ζητάνε ενεργητική ακόμα για κατοικίες κτλ. Θα δούμε αν θα έρθει ερμηνευτική εγκύκλιος κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Αφού στην ΚΥΑ ούτε για τις ΜΕΑ αναφέρονται εξαιρέσεις, ούτε για το καύσιμο αέριο, τότε εφαρμόζοντας την ίδια λογική, θα ζητούν ΜΕΑ για αποθήκες, υπόστεγα και για καλύβες των 20 τ.μ. και μελέτη καύσιμου αερίου για τη Σμίξη. Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι κάποιοι στο ΥΠΕΚΑ ή στην ΠΥ τα κάνανε σαλάτα;

Edited by gaskouk
Link to comment
Share on other sites

Γελάνε στις πολεοδομίες όταν λέμε για ενεργητική σε κατοικίες και ΜΕΑ σε κατω των 50...που τα βρίσκετε αυτά μου λένε? Ποιός σας τα λέει? Όντως είμαστε υπερβολικοί όταν λέμε για ενεργητική σε κατοικίες...δεν απαιτείται άρα δεν συντάσσεται...και το λέω έχοντας βγάλει 1 άδεια δόμησης και άλλη 1 αναθεώρηση με το νέο τρόπο και δε ζητήθηκε τίποτα από αυτά...

 

Ελπίζω να εξακολουθήσει να ισχύσει η μη ζήτηση των μελετων αυτών και να γλυτώσουμε την ταλαιπωρία...

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Η ΜΕΑ, ως απαραίτητη μελέτη για την έκδοση άδειας δόμησης είναι ..τυπογραφικό λάθος. Ξεχάσανε να γράψουν το ¨όπου απαιτείται¨.

Σε έναν, κατά τα άλλα, τέλειο νόμο, τους ξέφυγε και κάτι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα.

Να επαναφέρω το θέμα...

Από την ισχύ του 4030, έχω ασχοληθεί με αρκετές άδειες σε διάφορες πολεοδομίες εντός και εκτός Αττικής.

Σε καμία περίπτωση δε μου ζητήθηκε ενεργητική πυροπροστασία σε κατοικία, εκτός από μία περίπτωση χθες...είναι κατοικία 55 μ2 σε οικισμό.

Απαιτείται ενεργητική? 

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι στο άρθρο 5 του κανονισμού πυροπροστασίας αναφέρονται οι περιπτώσεις για χρήση κατοικίας στις οποίες απαιτούνται μέτρα ενεργητικής πυροπροστασίας (Μ.Ε.Π). Μια ισόγεια διώροφη (αν είναι τέτοια) κατοικία για ποιο λόγο κατά τη γνώμη σου οφείλει να τηρήσει Μ.Ε.Π? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.