Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσδιορισμός ισχύος θερμοσίφωνα δίχως παρέμβαση πολυμέτρων κτλπ


Giorgos1987

Recommended Posts

Πιστευω οτι εχεις μπερδευτει,τα πρωτα παλια θερμοσιφωνα που βρηκαμε ακομη σαν μαθητευομενοι ,για οικιακα μιλαμε παντα,ητανε 3KW 40λιτρα και παροχη 2,5τ.χ ,και για μονωση ειχανε τριμενο φελο,πολυ καλης κατασκευης ,οσο για αντισταση η βαση της αντιστασης ητανε ιδια με τους δεκαλιτρους 1,5KW,και προφανως καποιος στην αλλαγη κωτσαρησε τον 1,5KW γι'αυτο και δουλευει με αργο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα λίτρα χωράει καθαρά, με βάση τις εξωτερικές του διαστάσεις είναι πολύ μεγάλος, θερμοστάτη προστασίας δεν έχει, στέκεται στο πάτωμα με κάτι στηρίγματα δεν είναι τοποθετημένος στον τοίχο, ένας υδραϋλικός μου είχε πεί οτι κανένας θερμοσίφωνας δεν στέκεται στο πάτωμα πλέον.

Το καλοκαίρι θέλει κανένα 2ωρο να ζεστάνει το νερό (με 40 βαθμούς έξω) τον χειμώνα με τα πολλά κρύα θέλει και 5ωρο. Επειδή μας δημιουργούν πρόβλημα αυτοί οι χρόνοι για αυτό ψάχνω καινούργιο έστω και 1ώρα να κάνει αλλά όχι τόσο πολλές. Νομίζω λογική μου φαίνεται η ισχύς για το μέγεθος και τις ώρες που κάνει.

 

 

Πιστευω οτι εχεις μπερδευτει,τα πρωτα παλια θερμοσιφωνα που βρηκαμε ακομη σαν μαθητευομενοι ,για οικιακα μιλαμε παντα,ητανε 3KW 40λιτρα και παροχη 2,5τ.χ ,και για μονωση ειχανε τριμενο φελο,πολυ καλης κατασκευης ,οσο για αντισταση η βαση της αντιστασης ητανε ιδια με τους δεκαλιτρους 1,5KW,και προφανως καποιος στην αλλαγη κωτσαρησε τον 1,5KW γι'αυτο και δουλευει με αργο.

 

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ισχύει αυτό που λές.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

, θερμοστάτη προστασίας δεν έχει, .

 

Αν ισχυει αυτο , τότε φίλε μου έχεις μια μπόμπα μες στο σπίτισου , φρόντισε να κάνεις την αλαγή οσο ποιο σύντομα μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, θα την κάνω έτσι και αλλιώς γιατί μέχρι τώρα έχουμε θέματα υγείας με αυτό..... δυσκολία να κάνουμε συχνά ντούς τον χειμώνα κτλπ Αυτό που είχα δεί οτι έχει σαν προστατευτικό ο θερμοσίφωνας είναι ένα πράγμα στο πάνω μέρος του, όταν υπερθερμανθεί το νερό μέσα και αυξηθεί υπερβολικά η πίεση πετάγεται αυτό στον αέρα και εκτονώνεται το σύστημα αφού βγαίνουν οι ατμοί. Το έχουν και οι ατμολέβητες αυτό αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται τώρα, εκτονωτική βαλβίδα νομίζω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι βαλβίδα προστασίας και λέγεται βαλβίδα εκτόνωσης, για να μην ανεβάσει σε περίπτωση σφάλματος παραπάνω πίεση και κάνει μπαμ, σωστά νομίζεις.

Σχεδόν όλα τα κλειστά κυκλώματα έχουν τέτοια βαλβίδα.

Όπως είπε και ο Νίκος, άλλαξέ τον...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό.

 

Σήμερα ήρθε ο ηλεκτρολόγος να το δεί. Έποιασε τα καλώδια της παροχής με το χέρι και είπε οτι είναι 4αρια χοντρά οπότε και 4kW τα αντέχουν, μου είπε αν καεί ή πέσει η αυτόματη 15άρα ασφάλεια στο ταμλό που υπάρχει να βάλω μια 20άρα σε φυσίγγι. Για το θερμοσίφωνο μου είπε οτι κάνει 5 ώρες να κάψει διότι έχει σκουριάσει η αντίσταση από την παλαιότητα και δεν αποδίδει καλά, οπότε θα φέρω έναν υδραυλικό να μου αδειάσει το θερμοσίφωνο από το νερό και να αντικατασταστήσει την αντίσταση με μια καινούργια των 4kW και αν τελικά η αντίσταση που έχει είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί τότε θα πάρω καινούργιο θερμοσίφωνο, πάντως οτιδήποτε θερμοσίφωνο και να πάρω ακόμα και 120λίτρα όλα είναι 4kW, το σημαντικό για μένα είναι οτι αντέχουν τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Με διατομή καλωδίου 4mm2 η μέγιστη επιτρεπόμενη ένταση ρεύματος είναι 25Α. Άρα και με την ασφάλεια των 20Α δεν υπάρχει κίνδυνος της γραμμής του θερμοσίφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Το άσχημο ειναι οτι ο θερμοσίφωνας δεν εχει θερμοστατη και ειναι επικίνδυνος.φρόντισε αν ειναι δυνατόν να τοποθετεσεις έναν.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, ολοι οι γνωστοι και μη θρμοσιφωνες στο εμποριο ειναι 4kw τυποποιημενο μεγεθος. Βαση elot hd384 4mm2 καλωδιο. Να μην εχει θερμοστατη πρωτη φορα το ακουω, δεν εχω δει κατι τετοιο, εκτος αν εχει πεσει κανας αετονυχης πανω... Αν η ασφαλεια που εχει ειναι 15Α και δεν πεφτει κατι δεν παει καλα. Με 4kw καταναλωση και ταση 240v που υποτιθετε μας δινει η ΔΕΗ εχεις ενα ρευμα 16.7Α οποτε τσεκαρε αν οντως εχεις αυτην την καταναλωση (λογικα 17-18) θα ειναι. Αν ειναι πραγματι τοσο αλλαξε ασφαλεια γιατι αυτη μαλον δεν θα πεσει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η ασφάλεια δεν πέφτει γιατί ο θερμοσίφωνας που έχουμε τώρα ξοδεύει 1.4kW περίπου, το είδε και ο ηλεκτρολόγος αυτό. Για τον θερμοστάτη βασικά δεν είμαι σίγουρος τι παίζει, πάντως ο ηλεκτρολόγος προσπάθησε να τον ανοίξει να δεί αλλά δεν μπορούσε γιατί ήταν πολύ παλιό το μοντέλο και δεν είχε ξαναδεί τέτοιου είδους θερμοσίφωνο.

 

Πριν μια εβδομάδα έγινε κάτι τραγικό από δική μου αμέλεια, έκανα μπάνιο και ξέχασα να κλείσω τον θερμοσίφωνο, έτσι τον έκλεισε η μάνα μου που τον είδε ανοιχτό το πρωϊ, συνολικά είχε κάψει για 8-9 ώρες αυτό, δεν ξέρω αν λογικά έπρεπε να είχε εκραγεί...... το νερό που είχε πάντως ήταν πολύ ζεστό σαν βρασμένο στο μπρίκι, μπορεί και να είχε θερμοστάτη και να λειτούργησε τελικά γιατί δεν είναι λογικό να μην γινόταν τίποτα με λειτουργία 9ωρών. H μάρκα είναι general electric, το μοντέλο δεν μπορώ να το βρώ με τίποτα, είναι πρό του 80 αλλά δεν ξέρω ποιό να βρώ και από το ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.