Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα)

Ενα καταστημα του οποιου το δαπεδο ευρισκεται 7 σκαλοπατια πιο κατω απο το επιπεδο του πεζοδρομιου,( δηλ. 1.20 μ. πιο κατω ) μπορει να λαβει αδει για Καταστημα Υγειονομικου Ενδιαφεροντος ? 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι ο χώρος πολεοδομικά χαρακτηρισμένος ως χώρος κύριας χρήσης; Πληροί τις προδιαγραφές του κτιριοδομικού (ύψος, φωτισμός, αερισμός..);

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο εχει γίνει ρύθμιση αυθαιρέτου ν 4178 για αλλαγή υπογείου σε κατάστημα .Ο ιδιοκτητης θέλει τώρα να το κάνει κατάστημα πώλησης  παραδοσιακών προιοντων και  καφε χωρις ομως τραπεζοκαθισματα.Η οικ. αδεια εχει εκδοθει 1992 το καθαρό ύψος του υπογείου μετά την διαμόρφωση ειναι 2,55μ .Μπορεί  να πάρει άδεια λειτουργίας  ?

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, janna said:

Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο εχει γίνει ρύθμιση αυθαιρέτου ν 4178 για αλλαγή υπογείου σε κατάστημα .Ο ιδιοκτητης θέλει τώρα να το κάνει κατάστημα πώλησης  παραδοσιακών προιοντων και  καφε χωρις ομως τραπεζοκαθισματα.Η οικ. αδεια εχει εκδοθει 1992 το καθαρό ύψος του υπογείου μετά την διαμόρφωση ειναι 2,55μ .Μπορεί  να πάρει άδεια λειτουργίας  ?

Ως προς το ύψος είσαι ΟΚ, αφού είναι 2.55μ., αλλά παραμένει υπόγειο;; Δηλαδή τι γίνεται με φωτισμό - αερισμό;;

Link to comment
Share on other sites

Πάει  με το χρονο έκδοσης της 'αδειας που πρεπει έχει υψος 2,40μ  για χώρο κυρια χρήσης  ? εχω μια αμφιβολία γιατι κάππου ειχα διαβάσει οτι όταν προκειται για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος  το ύψος πρεπει να ειναι 3,00μ

Link to comment
Share on other sites

@janna από θέμα ύψους είσαι εντάξει. Δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ ύψος 3,00 μ.
Χωρίς να έχεις εξασφαλίσει (σε κάποιο ποσοστό, τουλάχιστον) φυσικό φωτισμό – αερισμό, ενδέχεται να συναντήσεις πρόβλημα στη διαδικασία αδειοδότησης.  
Πάντως σύμφωνα με την υγειονομική διάταξη, "όταν ο επαρκής εξαερισμός δεν μπορεί να επιτευχθεί με φυσικό τρόπο, τότε θα εγκαθίσταται κατάλληλη μηχανολογική εγκατάσταση".

Edited by Συντεχνίας
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη αν  κατα τον έλεγχο της υγειονομικής υπηρεσίας μετα την γνωστοποιηση δεχθούν το ύψος 2,55 ως  κύριο χώρο υγειονομικου ενδιαφέροντος.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μην το δεχτούν, ξέρω καφέ υπηρεσίας  κάτω από τη γη χωρίς παράθυρο καθόλου και όμως λειτουργεί!!
Γιατί να μην το δεχτούν, δεν το ξέρω. Οπως λένε και οι συνάδελφοι όμως αν ο χώρος μπορεί να φωτιστεί και να αεριστεί δεν έχω υπόψη κάποια διάταξη να το απαγορεύει. Εννοώ σε νορμάλ συνθήκες που δεν μπορώ να γνωρίζω καλά τώρα, η ποδιά όμως τον παραθύρων να είναι σε ένα λογικό ύψος γιατί άμα φτάνει στον Θεό θα είναι πιο πιο δύσκολο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Για βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης  και  για  κατασκευή  προ 1980  τί ελέγχουμε και  με  ποιες διατάξεις ,  πχ ύψος  ,  φωτισμός , αερισμός , νομιμότητα κατασκευής , πχ εάν ο  χώρος  έχει  υαλοπετάσματα-αλουμίνιου αλλα χωρίς πρόβλεψη   ανοιγμάτων   για  αερισμό    , πρέπει  να  γίνει  τροποποίηση στα  αλουμίνια ;;;

Ευχαριστώ 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, loser said:

Για βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης  και  για  κατασκευή  προ 1980  τί ελέγχουμε και  με  ποιες διατάξεις ,  πχ ύψος  ,  φωτισμός , αερισμός , νομιμότητα κατασκευής , πχ εάν ο  χώρος  έχει  υαλοπετάσματα-αλουμίνιου αλλα χωρίς πρόβλεψη   ανοιγμάτων   για  αερισμό    , πρέπει  να  γίνει  τροποποίηση στα  αλουμίνια ;;;

Ευχαριστώ 

Πρώτα από όλα θα πρέπει να ελεγχθεί αν η Ο.Α.  εκδόθηκε για την χρήση που θες να δώσεις βεβαίωση και αν έχει παραβάσεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.