Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

Συμπληρώνω ,το wc δεν είναι χώρος κύριας χρήσης σύμφωνα με τον κτιριοδομικό οπότε συμφωνω με τον Ιάμβλιχο.

 

Άρθρο 2

 

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων: Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το εικοσιτετράωρο.
Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες, τα γραφεία κλπ.
Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:
- Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).
- Οι χώροι υγιεινής.
- Τα μηχανοστάσια.
- Οι αποθήκες.
- Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτω 
Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι μεν η βεβαίωση ΚΧ αφορά τους κύριους χώρους και όχι το w.c. αλλά θα πρέπει να ελέγξεις αν υπάρχει προθάλαμος σαν μηχανικός. Και επίσης αν υπάρχει απαραίτητος τεχνητός φωτισμός και αερισμός.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι σίγουρα. Τώρα αν δεν έχει πατάρι και έχει και το ύψος πχ 2,80 ε, μπορείς να το συμπεριλάβεις στη γενική διατύπωση ΧΚΧ, δεν θα πει κανεις τίποτα.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σχετικά με τη βεβαίωση πυροπροστασίας για κομμωτήριο που καλούμαστε να δώσουμε, πρέπει να προηγηθεί μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας από μηχανολόγο μηχανικό να ελεγχθει η εφαρμογή της και μετά να τη δώσουμε? επίσης αν ναι,πρέπει να γίνει η μελέτη και για το πατάρι που περιλαμβάνει τα WC και για τον χώρο κύριας χρήσης πoυ στην περίπτωση μου είναι ισόγειος?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, διάβασε μόνο αυτό που σου ανέβασε ο george galeos. Έχουν απλοποιηθεί οι διαδικασίες και πλέον δίνεις μόνο αυτή την "ενισχυμένη" υπεύθυνη δήλωση για καταστήματα υπηρεσιών υγειονομικού ενδιαφέροντος. Στη βεβαίωση αυτή ουσιαστικά περιλαμβάνεται και ο έλεγχος νομιμότητας και οι προϋποθέσεις κύριας χρήσης και το κατά πόσον πληρούνται οι απαιτήσεις της πυρασφάλειας, τα πάντα όλα υπ' ευθύνη σου. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

 

ΥΓ1: Το πατάρι είναι νόμιμο; Είναι, π.χ., το μισό της επιφάνειας χωρίς να έχει μετρήσει στον ΣΔ σύμφωνα με τον ΓΟΚ73; Για το WC που είναι στο πατάρι ίσως να έχεις θέμα..

ΥΓ2: Επίσης να πω ότι πλέον το υγειονομικό είναι πιο χαλαρό με προθαλάμους κλπ και είναι στην κρίση τους. Αν εφαρμόσουμε τα παλιά προβλεπόμενα βεβαίως δεν σου λέει κανένας τίποτα. Σε κομμωτήριο γνωστής μου χωρίς προθάλαμο πέρασαν μια μέρα για έλεγχο και της είπαν 'όλα καλά'. Επομένως πλέον δεν πρέπει να μας πολυ-απασχολεί αν είναι στην εντέλεια τα wc.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όσον αφορά στο wc, έχει ρυθμιστεί με τον 4178 όπως επίσης και η προέκταση του παταριού. Πιστεύεις ότι και με ρυθμισμένο wc στο πατάρι θα συνεχίσω να έχω θέμα? Θεωρείς ότι πρέπει να εφαρμόσω μέτρα πυρασφάλειας και στο πατάρι εφόσον είναι βοηθητικός χώρος?

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Α, τότε αλλάζει! Επειδή έγραψες στην προηγούμενη σελίδα ότι όλα είναι σύμφωνα με την ΟΑ και δεν αναφέρθηκες σε 4178 υπέθεσα ότι μιλάς για το ίδιο κομμωτήριο.. Παρόλαυτά, επειδή εγώ δεν τα ξέρω καλά τα αυθαίρετα, ας το επιβεβαιώσει και κανένας άλλος ότι είναι ΟΚ.

 

Ως προς την πυρασφάλεια, τα μέτρα που εφαρμόζονται από όσο γνωρίζω είναι τα στοιχειώδη. Δηλ. να υπάρχουν δύο πυροσβεστήρες ξηράς κόνεως 6Kg, μία φωλιά μικρή με λάστιχο 15μ (παροχή από τη βρύση του WC), πινακίδα EXIT πάνω από κάθε έξοδο. Τέλος, καλό είναι (για σένα περισσότερο) να επιβεβαιώσεις ότι οι αποστάσεις και οι οδεύσεις της παθητικής 'βγαίνουν'.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ συνάδελφε,oσον αφορά στα EXIT όταν λες κάθε έξοδο, εννοείς  εκτός από την πόρτα που οδηγεί προς τα έξω (πεζοδρόμιο)  και τις εσωτερικές πόρτες? πχ από προθάλαμο wc προς χώρο κομμωτηρίου? συγνώμη για τις αρχάριες ερωτήσεις αλλά δεν έχω ιδέα από μελέτη ενεργητικής πυρ/σίας

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου γιατί (δυστυχώς) λίγοι τα εφαρμόζουν στην πράξη όλα αυτά που προβλέπονται!

 

Πολύ εύλογη απορία. Νομίζω ότι η περίπτωση που θα έβαζες EXIT πάνω από μια εσωτερική πόρτα θα ήταν αυτή όπου θα είχες και δεύτερη εσωτερική πόρτα στον ίδιο χώρο και συνεπώς θα έπρεπε με διακριτό τρόπο να ορίσεις την κατεύθυνση δαφυγής (πέρα από τυχόν υπόλοιπη σήμανση).

Επομενως μόνο στην μοναδική τελικη έξοδο στην περίπτωσή σου. Θα μπορούσες να είχες δύο τελικές εξόδους αν το κατάστημα ήταν μεγάλο, οπότε εκεί θα ήθελε πάνω από την καθεμιά.

 

Το άλλο που σου έγραψα ότι καλό είναι να ελέγξεις την παθητική το είχα διαβάσει και εγώ παλιότερα στο φόρουμ, επειδή κυκλοφορούν 'μπαλαμουτιασμένες' παθητικές.

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ που ο nik πολυ σωστά προτείνει να πάρεις φωτογραφίες των μέσων πυροπροστασίας (γιατί μπορεί να τα αφαιρέσει στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης αν τον ενοχλούν).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.