Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

Έχω την εξής περίπτωση και θέλω γνώμες. Κατάστημα σε ισόγειο κτίριο του 1968 το οποίο έχει χωριστεί σε πολλά μαγαζιά και ένα από αυτά είναι και δικό μου. 

 

Έχω τα εξής θέματα, πήγα και βρήκα μικροφίλμ της άδειας από όπου προκύπτουν τα εξής :

 

1. Έχει γίνει επέκταση στον πίσω ακάλυπτο εκ κατασκευής του κτιρίου 5,00Μ2. Το συνολικό εμβαδόν είναι 75,00Μ2.

2. Έχω μπει σε ένα κομμάτι μέσα σε όμορο κατάστημα (του ίδιου ιδιοκτήτη είναι όλα). Η αλλαγή αυτή δεν περιγράφεται σε κάποιο συμβόλαιο επίσης.

3. Η τουαλέτα έχει αλλάξει θέση και έχει φτιαχτεί προθάλαμος.

4. Η χρήση στην άδεια είναι κατάστημα προφανώς, το κατάστημα έχει δουλέψει κατά καιρούς ως ΚΥΕ και τώρα θα βγάλω άδεια λειτουργίας για  ΚΥΕ προσφροράς πρόχειρου γεύματος σε περαστικούς.

 

Όσον αφορά χρήση, με βάση τον ΝΟΚ δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης καθώς δεν επηρεάζονται στατικά, μηχανολογικά από άλλες ιδιοκτησίες, στοιχεία διαγράμματος δόμησης, πάρκινγκ.

 

Με βάση τα παραπάνω τι προτείνετε για να δώσω βεβαίωση ΚΧ για άδεια λειτουργίας ?

 

Χρειάζεται τκατοποίηση για τα (1), (2) και (3) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν λες έχει χωριστεί σε πολλά μαγαζια, υπάρχει σύσταση ή απλά το χώρισε αλλά εξακολουθεί να αποτελεί ενιαία ιδιοκτησια;

 

Ανάλογα με το παραπάνω καταρχάς βλέπεις αν μπορείς να περιοριστείς στο δικό σου μαγαζί η πρέπει να τα ελέγξεις όλα.

 

1.Θέλει τακτοποίηση. Ανάλογα με την ύπαρξη/όχι σύστασης θα δείς αν πρέπει/μπορείς να το τακτοποιήσεις και πως

2. Εχει άμεση σχέση με το πανω που σε ρώτησα. Αν μιλάμε για ενιαία ιδιοκτησία αποτελεί εσωτερική διαρρύθμιση. Αν υπάρχει σύσταση δες τι περιγράφεται εκει και ανάλογα το ξανασυζητάμε.

3.Εσωτερική διαρρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω ισόγειο κατάστημα με υπόγειο ΒΧ που τακτοποιήθηκε ως ΚΧ. Το υπόγειο έχει ύψος 2,60μ. Η άδεια είναι του 1966.

Θέλω να βγάλω νέα άδεια λειτουργίας.

 

1. ΒΚΧ δίνω εγώ και όχι η πολεοδομία πλέον, σωστά?

2. Το ύψος με επηρεάζει ή εφόσον το κτήριο είναι του 66 δεν έχει εφαρμογή ο ΝΟΚ και επομένως μπορώ να δώσω την ΒΚΧ παρόλο που είμαι <2,65μ.?

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε κατοικία έχει κατασκευαστεί πατάρι 25,00 μ2 περίπου το 1990,

Το ακίνητο έχει υπολοιπόμενη δόμηση. Το καθαρό ύψος πάνω στο πατάρι είναι 2,10 μ. και κάτω από το πατάρι 2,15μ. Η κάτοψη του ισογείου που είναι το πατάρι είναι 60 μ2.

Μπορεί να νομιμοποιηθεί το πατάρι με 500 ευρώ και άδεια Νομιμοποίησης λαμβάνοντας Σ.Δ.?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας. Τα αποδυτηρια-wc σε γυμναστηρια θεωρουνται χωροι κυριας χρησης η βοηθητικοι? Μπορουν να γινουν σε υπογειο που πληροι τις προδιαγραφες που θετει ο αρμοδιος φορεας αδειοδοτησης? Πως θα το γραψω στην κατοψη? Ο συντελεστης δομησης ειναι καλυμενος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατάστημα ΚΥΕ με τακτοποιημένο πατάρι ύψους 2,30μ. ζητά για Άδεια λειτουργίας Β.Χ.Κ.Χ. για ισόγειο και πατάρι. Αρνούμαι να δώσω βεβαίοωση για το πατάρι λόγω ύψους <2,40μ. (Ο.Α. κατά ΓΟΚ) .

Ο πελάτης πάει στον μηχανικό του δίπλα που έχει τα ίδια ύψη και παίρνει την Βεβαίωση κανονικά. Μου διαφεύγει κάτι ή απλά ο μηχανικός του δίπλα είναι από αυτούς που υπογράφουν τα πάντα? Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά άλλους (όχι νόμους) ως λαός κονταίνουμε ... και ... δίνεται ... αναλαμβάνοντας το όποιο κόστος.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Είναι εκνευριστικό γιατί λόγω αυτού έχασα: Άδεια λειτουργίας, Μελέτη καταστήματος, Κατασκευή καταστήματος, Φωτορεαλιστικά κλπ.

Και στο τέλος φαίνομαι και ως κακός μηχανικός που δεν ξέρει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με οικοδομική άδεια του 76 όπου αναφέρεται η λέξη κατάστημα δεν χρειάζεται να γίνει αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ?

 

Επίσης αν υπάρχει πατάρι 2Χ2 στον εν λόγω χώρο υπάρχει πρόβλημα που δεν φαίνεται στην άδεια ή παίζει ρόλο το ότι είναι του 76 και όλα οκ?

 

Σύμφωνα με την πολεοδομία Αθηνών και άλλες πολεοδομίες επαρχίας, μετά το ΝΟΚ ακολούθησαν κάποιες τεχνικές οδηγίες εφαρμογής στις οποίες διευκρινίζεται οτι τα καταστήματα προ 85 στα οποία υπήρχε ο χαρακτηρισμός κατάστημα, χρειάζονται Άδεια Δόμησης αλλαγής χρήσης, καθώς τα ΚΥΕ έχουν ειδικές απαιτήσεις που δεν πληρούνται από τα καταστήματα αυτά.

 Έτσι λοιπόν είναι κοινή γραμμή να ζητούν αλλαγή χρήσης άσχετα με τα όσα ορίζει ο ΝΟΚ στο άρθρο 4 περι αλλαγής χρήσης.

Δεν δέχονται ούτε απλή ενημέρωση πολεοδομίας.

Έτσι λοιπόν εμείς που πάμε με το σταυρό στο χέρι ανακοινώνουμε στον πελάτη οτι πρέπει να κάνει αλλαγή χρήσης ακόμα και για λίγα τετραγωνικά και εκεί εμφανίζονται τα λαμόγια της πιάτσας με τους γνωστούς τους εκ των έσω, που με μια άδεια μικρής κλίμακας δίνουν βεβαίωση ΚΧ ΚΥΕ και βγάζουν και τις άδειας λειτουργίας με μίζες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.