Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

3 ώρες πριν, venezia said:

Πρώτα από όλα θα πρέπει να ελεγχθεί αν η Ο.Α.  εκδόθηκε για την χρήση που θες να δώσεις βεβαίωση και αν έχει παραβάσεις .

η κατασκευή  έχει σημερινη χρήση  καταστήματος  και  η  χρήση  αυτή  επιτρέπεται  στην  περιοχή.  Η χρήση του  καταστήματος  έχει  απόφαση  εξαίρεσης  από  κατεδάφιση  με  720/77  αλλά μου  ζητάνε  Β.Χ.Κ.Χ  και  διαβάζοντας  τον  κτιριοδομικό  βλέπω  ότι  οι  απαιτήσεις  είναι  για ύψος  αερισμό  φωτισμό  ,  παρότι  έχει  το  ύψος  για  κύρια  χρήση ήθελα  να  ρωτήσω  τα  άλλα  δύο  τα  ελέγχω  με  10 %  φωτισμό  και  5 %  αερισμό  και  εαν  δεν  καλύπτονται  προβαίνουμε  σε  αδειοδότηση  για  εργασίες  διάνοιξης  ανοιγμάτων  στην όψη ή  αλλαγή  αλουμινίων  ,  

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 λεπτά πριν, loser said:

η κατασκευή  έχει χρήση  καταστήματος  και  η  χρήση  αυτή  επιτρέπεται  στην  περιοχή  και το  μαγαζί έχει  απόφαση  εξαίρεσης  από  κατεδάφιση  με  720/77  αλλά μου  ζητάνε  Β.Χ.Κ.Χ  και  διαβάζοντας  τον  κτιριοδομικό  βλέπω  ότι  οι  απαιτήσεις  είναι  για ύψος  αερισμό  φωτισμό  ,  παρότι  έχει  το  ύψος  για  κύρια  χρήση ήθελα  να  ρωτήσω  τα  άλλα  δύο  τα  ελέγχω  με  10 %  φωτισμό  και  5 %  αερισμό  και  εαν  δεν  καλύπτονται  προβαίνουμε  σε  αδειοδότηση  για  εργασίες  διάνοιξης  ανοιγμάτων  στην όψη ή  αλλαγή  αλουμινίων  ,  

Θα πρότεινα αν είναι δυνατόν να τροποποιήσεις  τα υπάρχοντα ( εγκεκριμένα ) σταθερά ανοίγματα σε ανοιγόμενα  , και να ΄΄παρακάμψεις΄΄ την άδεια άδεια . Προσοχή όμως για τη χρήση καταστήματος . Π.Χ. άδεια εμπορικού καταστήματος δεν είναι και άδεια καταστήματος υγειονομικού ελέγχου

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, venezia said:

Θα πρότεινα αν είναι δυνατόν να τροποποιήσεις  τα υπάρχοντα ( εγκεκριμένα ) σταθερά ανοίγματα σε ανοιγόμενα  , και να ΄΄παρακάμψεις΄΄ την άδεια άδεια . Προσοχή όμως για τη χρήση καταστήματος . Π.Χ. άδεια εμπορικού καταστήματος δεν είναι και άδεια καταστήματος υγειονομικού ελέγχου

 

Ευχαριστώ  καταρχήν  για  την άμεση  απάντησή  σου 

Η  χρήση  καταστήματος  έχει  εξαίρεση  από κατεδάφιση  , αυτό δεν επηρεάζει  την Β.Κ.Χ;;   ,  θεωρείται δηλαδή  νόμιμο  για  χρήση καταστήματος παρότι  η  αρχική χρήση  της αδείας δεν  το  επέτρεπε  ;;  και πάμε  με  10 % φωτ  και  5%  αερισμό επι  του  καθαρού  εμβαδού, Δεν παρακάμπτεται  ο  φυσικός   αερισμός  με  τεχνητό  αερισμό ;;;  

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, loser said:

 

Ευχαριστώ  καταρχήν  για  την άμεση  απάντησή  σου 

Η  χρήση  καταστήματος  έχει  εξαίρεση  από κατεδάφιση  , αυτό δεν επηρεάζει  την Β.Κ.Χ;;   ,  θεωρείται δηλαδή  νόμιμο  για  χρήση καταστήματος παρότι  η  αρχική χρήση  της αδείας δεν  το  επέτρεπε  ;;  και πάμε  με  10 % φωτ  και  5%  αερισμό επι  του  καθαρού  εμβαδού, Δεν παρακάμπτεται  ο  φυσικός   αερισμός  με  τεχνητό  αερισμό ;;;  

Δες προσωπικό μήνυμα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω, για ξενοδοχειακό συγκρότημα με πρόσφατη άδεια:

Σε υπόγειο χώρο ξενοδοχείου, μπορεί να λειτουργήσει κομμωτήριο;

Ο χώρος αυτός θεωρείται ότι είναι κύριας χρήσης;

Στο υπόγειο, μπορεί να υπάρχουν βοηθητικές χρήσεις, όπως χώροι υγιεινής, σάουνα, χώροι σπα, όπως αναφέρεται στο ΦΕΚ 129/Α/23-07-2021 (Ν. 4819/2021).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε κτίριο το οποίο έχει κατοικία στον όροφο και κατάστημα στο ισόγειο για βεβσιωση χώρου κχ θα πρέπει υποχρεωτικά να ρυθμιστούν οι αυθαιρεσίες του ορόφου?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Stranger_ said:

Όχι.

Δεν πρέπει ολο το κτίριο να υφίσταται νόμιμα για να υπάρχει κυρία χρηση στο καταστημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε  ισόγειο κατάστημα (έτος κατασκευής 1974)  για το οποίο πρέπει να δώσω ΒΧΚΧ  επειδή δεν το έχω ξανακάνει ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

στην άδεια δεν αναφέρεται πουθενα ώς κατάστημα παραμόνο ώς διώροφος οικοδομή, το οποίο βέβαια λειτουργεί από τότε ώς κατάστημα, το μόνο που έχω όμως που ίσως να το αποδεικνύει αυτό είναι ένα Ε9 όπου δηλώνεται ως επαγγελματική χρήση απο το έτος 1975,μου αρκεί αυτό ή θα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης? Στο συγκεκριμένο κατάστημα έχει γίνει τακτοποίηση, θα πρέπει να ανοιχτει η δήλωση και να γίνει αλλαγή χρήσης απο Κ.Χ. ΣΕ Κ.Χ. ή δεν είναι απαραίτητο? Το συγκεκριμένο κατάστημα λειτουργεί σαν ΚΥΕ περίπου στα 25 χρόνια αποδεδειγμένα(με μισθωτηριο ) ενώ για τα προηγούμενα χρόνια δεν μπορώ να βρω καποιο αποδεικτικο πέρα απο το Ε9)

επίσης αλλή μια ερώτηση , γνωρίζω ότι με διακοσμητή θα γίνουν διάφορες τροποποιήσεις / διαρρυθμίσεις και λουτρό για ΑΜΕΑ που είναι υποχρεωτικο αλλά από ότι μου είπανε θα τα κάνουν έτσι χωρίς μικρής κλίμακας,

εγώ που μετά από αυτό θα δώσω βεβαίωση κυριας χρήσης θα έχω πρόβλημα αν η κάτοψη έχει διαφορετική διαρρύθμιση από αυτή της τακτοποίησης του Ν.4495?

Και τέλος για τον κανονισμό πυροπροστασίας θα πρέπει να γίνει μελέτη από μηχανολόγο πριν δώσω εγώ την βεβαίωση?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.