Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

38 λεπτά πριν, Lydia Grammenou said:

... Στο συγκεκριμένο κατάστημα έχει γίνει τακτοποίηση, θα πρέπει να ανοιχτει η δήλωση και να γίνει αλλαγή χρήσης απο Κ.Χ. ΣΕ Κ.Χ. ή δεν είναι απαραίτητο? Το συγκεκριμένο κατάστημα λειτουργεί σαν ΚΥΕ περίπου στα 25 χρόνια αποδεδειγμένα(με μισθωτηριο ) ενώ για τα προηγούμενα χρόνια δεν μπορώ να βρω καποιο αποδεικτικο πέρα απο το Ε9)....

αν δεν το δήλωσαν ως κατάστημα ενώ ήταν (κακώς μεν) τότε ναι πρέπει να γίνει η διόρθωση 

Το Ε9 επαρκεί και αφου έχεις και μισθώματα που έχουν κατατεθεί σε ΔΟΥ βάλε και αυτά στην υπαγωγή.

 

  

38 λεπτά πριν, Lydia Grammenou said:

... διάφορες τροποποιήσεις / διαρρυθμίσεις και λουτρό για ΑΜΕΑ που είναι υποχρεωτικο αλλά από ότι μου είπανε θα τα κάνουν...

τους ενημερώνεις να μη κάνουν τίποτα μέχρι να τους δώσεις την οριστική διόρθωση της υπαγωγής..... 

Αν τα κάνουν πριν δεν θα κάνεις τακτοποίηση. 

Αν ολοκληρώσεις και δεν έχουν κάνει άλλα μετά ας κάνουν ότι τους φωτίσει η πανάγαθος και μετά ας τρέχουν πάλι απ την αρχή (ειδικά αφού εσύ θα έχεις δείξει κατόψεις στην υπαγωγή σου ως υφιστάμενο σήμερα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι ότι στην τακτοποίηση έχει ήδη ανέβει η κάτοψη με την υφιστάμενη κατάσταση όπως ήτανε τότε, άρα τώρα δεν μπορεί να ανέβει νέα κάτοψη .Εγώ  που θα δώσω βεβαίωση κύριας χρήσης θα έχω θέμα που οι χώροι θα είναι διαφορετικοί από την κάτοψη της τακτοποίησης?(οι διαφορές είναι ότι θα μεγαλώσει η κουζίνα και θα γίνει και w.c. αμεα.

 

19 ώρες πριν, Didonis said:

αν δεν το δήλωσαν ως κατάστημα ενώ ήταν (κακώς μεν) τότε ναι πρέπει να γίνει η διόρθωση 

Το Ε9 επαρκεί και αφου έχεις και μισθώματα που έχουν κατατεθεί σε ΔΟΥ βάλε και αυτά στην υπαγωγή.

 

  

τους ενημερώνεις να μη κάνουν τίποτα μέχρι να τους δώσεις την οριστική διόρθωση της υπαγωγής..... 

Αν τα κάνουν πριν δεν θα κάνεις τακτοποίηση. 

Αν ολοκληρώσεις και δεν έχουν κάνει άλλα μετά ας κάνουν ότι τους φωτίσει η πανάγαθος και μετά ας τρέχουν πάλι απ την αρχή (ειδικά αφού εσύ θα έχεις δείξει κατόψεις στην υπαγωγή σου ως υφιστάμενο σήμερα.

19 ώρες πριν, Didonis said:

αν δεν το δήλωσαν ως κατάστημα ενώ ήταν (κακώς μεν) τότε ναι πρέπει να γίνει η διόρθωση 

Το Ε9 επαρκεί και αφου έχεις και μισθώματα που έχουν κατατεθεί σε ΔΟΥ βάλε και αυτά στην υπαγωγή.

 

  

τους ενημερώνεις να μη κάνουν τίποτα μέχρι να τους δώσεις την οριστική διόρθωση της υπαγωγής..... 

Αν τα κάνουν πριν δεν θα κάνεις τακτοποίηση. 

Αν ολοκληρώσεις και δεν έχουν κάνει άλλα μετά ας κάνουν ότι τους φωτίσει η πανάγαθος και μετά ας τρέχουν πάλι απ την αρχή (ειδικά αφού εσύ θα έχεις δείξει κατόψεις στην υπαγωγή σου ως υφιστάμενο σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Lydia Grammenou said:

επίσης αλλή μια ερώτηση , γνωρίζω ότι με διακοσμητή θα γίνουν διάφορες τροποποιήσεις / διαρρυθμίσεις και λουτρό για ΑΜΕΑ που είναι υποχρεωτικο αλλά από ότι μου είπανε θα τα κάνουν έτσι χωρίς μικρής κλίμακας,

εγώ που μετά από αυτό θα δώσω βεβαίωση κυριας χρήσης θα έχω πρόβλημα αν η κάτοψη έχει διαφορετική διαρρύθμιση από αυτή της τακτοποίησης του Ν.4495?

Καλησπέρα, το σωστό για τις ως άνω εργασίες που περιγράφεις είναι να εκδωθεί ΕΕΔΜΚ για εσωτ. διαρρυθμίσεις, οτιδήποτε άλλο σου έχει μεταφερθεί από διακοσμητές και άλλους εμπλεκόμενους είναι απλά "εξυπνάδες" για να γίνουν στη ζούλα όλα και να γλιτώσουν εισφορές ΕΦΚΑ, αμοιβή ΕΕΔΜΚ κλπ.

Σαν 2η εναλλακτική μπορείς κατόπιν ολοκλήρωσης των εργασιών να κάνεις ενημέρωση της άδειας για αλλαγές στην διαρρύθμιση μέσω του e-αδειες του ΤΕΕ, έχει όμως και αυτό αρκετή δουλειά σαν πράξη.

Και τέλος, αν εσύ καλείσαι να χορηγήσεις ΒΧΚΧ από την πλευρά του ιδιοκτήτη, ενήμερωσε για τα ως άνω...γιατί δεν δίνει ο μηχανικός του ενοικιαστή που θέλει όλα να τα κάνει χωρίς άδεια, την βεβαίωση;

 

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να ξεκαθαρισω και εγώ, αν θα έχω πρόβλημα με την ΒΧΚΧ για να ξέρω τι να τους απαντήσω.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα. Σε οικοδομική άδεια ανακαίνισης κτιρίου και νέου διαχωρισμού Ο.Ι. με ΝΟΚ, υπάρχουν υφιστάμενοι χώροι με καθαρό ύψος 2.40 όπου έχουν τακτοποιηθεί ώς κύριοι χώροι προ ΝΟΚ. Τους προσθέτω σαν κύριους χώρους στο διάγραμμα κάλυψης που θα βγάλω ξανά για όλο το κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς βάζεις όλους τους χώρους του Σ.Δ.  και αυτούς που έχουν τακτοποιηθεί . Στην καρτέλα επιφανειών θα ξεχωρίσεις τα νόμιμα και τα τακτοποιημένα.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε μία 4όροφη οικοδομή (ισόγειο και 3 ορόφους) η άδεια βγήκε το 1969 με ισόγειο κατάστημα και 3 διαμερίσματα. Η επιφάνεια κάθε επιπέδου είναι 41τ.μ. (μαζί με τη σκάλα). Δεν έγινε ποτέ σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, και στην πράξη υπήρχαν και υπάρχουν 2 χρήσεις, μία τριώροφη κατοικία με ανεξάρτητη είσοδο που διαμορφώθηκε και λειτουργεί ενιαία (1ος σαλόνι -wc, 2ος κουζίνα - δωμάτιο - wc,3oς 2 δωμάτια - λουτρό) και ζει μία οικογένεια, και το κατάστημα με δική του είσοδο. Έγινε σχετική τακτοποίηση (είχε κάτι μικρές αυθαιρεσίες κουφώματα κλπ), και ΗΤΚ. Επίσης στο ε9 δηλώνεται ενιαία κατοικία.

Μπορεί να δοθεί ΒΧΚΧ για την κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.