Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για σύννομο κατάστημα (όχι ΚΥΕ) μπορεί να δοθεί από μηχανικό ή θέλει πολεοδομία?

Κι αν ναι απο πού προκύπτει αυτό αφού η Κ.Υ.Α ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.3.1/21220 αναφέρεται σε ΚΥΕ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολεοδομία

Επειδή ακόμη και για κατάστημα ΚΥΕ που δεν είναι ΟΛΟ σύννομο βάσει ο.α

τη βεβαίωση τη δίνει ΜΟΝΟ η Πολεοδομία

 

Δηλαδή εν τέλει ο νόμος απλοποίησε (τη διαδικασία της χορήγησης βεβαίωσης μέσω μηχανικού) μόνο μια περίπτωση

Αυτή των σύννομων καθ' ολοκληρία καταστημάτων Κ.Υ.Ε και καμία άλλη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για ΒΧΚΧ ισόγειου καταστήματος (εστιατόριο) στο οποίο έγινε αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα (εστιατόριο) προ 5ετίας και με τον 4014 τακτοποιήθηκε αυθαίρετη κουζίνα και αυθαίρετο υπόγειο τι πρέπει να γράψω στις κατόψεις?

 

Στο ισόγειο έχω: Προθάλαμο, κουζίνα, χώρο ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων, αποθήκη και την Κ.Χ. κλίμακα για τους άλλους ορόφους.

Στο υπόγειο έχω: WC, ψυγείο, έναν νεροχύτη και αποδυτήρια. Έχω κανέναν χώρο Κ.Χ. στο υπόγειο ή επειδή αποτελεί αναπόσπατο τμήμα του καταστήματος θεωρείται και αυτός Χ.Κ.Χ. Εννοείται ότι η πρόσβαση γίνεται εσωτερικά από το κατάστημα.

Η αποθήκη στο ισόγειο λογικά δεν είναι Χ.Κ.Χ., πώς το δηλώνω αυτό στην κάτοψη?

Βάσει ποιου νόμου είναι χώρος Κ.Χ.? Μου ζητούν να τον γράψω. Προκύπτει από τον ΝΟΚ ή από τον κτηριοδομικό ή από κάπου αλλού?

 

Επίσης μου ζητούν αν απαιτείται τουαλέτα ΑΜΕΑ και από ποιο νόμο προκύπτει αυτό. Η συνολική επιφάνεια ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων εντός του καταστήματος αλλά και στο πεζοδρόμιο είναι περίπου 80τμ, δηλαδή <100τμ οπότε λογικά δεν χρειάζεται. Μήπως είναι άλλα τα κριτήρια για τουαλέτες ΑΜΕΑ? Η πρώτη άδεια σύμφωνα με την οποία κατασκευάστηκε το ακίνητο είναι κοντά στο 1990.

 

Έστω ότι όλα τα παραπάνω τα βρίσκουμε, μετά τι έχει σειρά? Αίτηση (με πρωτόκολλο?) στην πολεοδομία με Υ.Δ. ότι αυτά τα σχέδια θα κατατεθούν στην πλατφόρμα του 4014? Βρήκα το παρακάτω, ισχύει:???: Πού προβλέπονται οι προδιαγραφές των Χ.Κ.Χ?

 

Περαιτέρω η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης χορηγείται µετά από αίτηση του ενδιαφερόµενου προς την πολεοδοµική υπηρεσία, µε συνηµµένα σχέδια κάτοψης και τοµής της πραγµατικής κατάστασης σε κλίµακα 1:100, στα οποία σηµειώνονται οι χώροι που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν. 4014/2011, υπεύθυνη δήλωση του µηχανικού ότι ταίδια σχέδια θα υποβληθούν ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστηµα όταν ενεργοποιηθεί και τεχνική έκθεση µηχανικού, στην οποία βεβαιώνεται ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης και χωρίς να είναι απαραίτητη η αυτοψία. Σε κάθε περίπτωση, τυχόν απαιτούµενες εγκρίσεις ή όροι και προϋποθέσεις που αφορούν στη λειτουργία της χρήσης του χώρου που υπάγεται στις διατάξεις του ν. 4014/2011, εξακολουθούν να ισχύουν, σύµφωνα µε την παρ. 12 του άρθρου 24 του νόµου. Εφ’ όσον της βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης πρέπει να προηγηθεί έγκριση της πυροσβεστικής υπηρεσίας, είναι δυνατή η θεώρηση από την πολεοδοµική υπηρεσία της υποβαλλόµενης µελέτης παθητικής πυροπροστασίας, η οποία αποστέλλεται αρµοδίως.

Link to comment
Share on other sites

"Κατάστημα Υγειονομικού ενδιαφέροντος" ως χρηση δεν υπάρχει. Διαβάστε λίγο τον Κτιριοδομικό.

Υπάρχει "Κατάστημα" και "Χώρος συνάθροισης κοινού".

"Χωρος συνάθρησης κοινού"¨είναι ο χώρος συγκέντρωσης ανω των 50 ατόμων.

Κάτω των 50 ατόμων δεν ειναι "Χώρος συνάθροισης κοινού" εξ ορισμού.

Μπορεί να είναι "Κατάστημα" ή οτιδήποτε άλλο.

 

Επίσης Εστιατόριο, Κρεοπωλείο, ζαχαροπλαστείο, κουρείο, Αρτοποιείο, Ιατρείο, Καφετέρεια είναι όλα Καταστήματα Υγειονομικού ενδιαφέροντος. Όμως:

Αρτοποιείο και ζαχαροπλαστείο μπορει να λειτουργήσει σε όλους τους χώρους κύριας χρήσης πλην "κατοικίας". Η εγκύκλιος του Ν.3325 (Εγκατάσταση και λειτουργία εργαστηρίων κατω των 22KW κινητηριας ισχυος και κατω των 50KW θερμικής) το λέει ξεκάθαρα. Ακόμα και σε χώρο με αδεια "Αποθήκευση" ή "Χώρος στάθμευσης" αρκει να είναι κύριας χρήσης.

Ιατρείο μπορει να λειτουργήσει σε χώρο "Γραφείων", "Εμπορικής" χρήσης ή και "Κατοικία" υπο προϋποθέσεις.

 

Ολα τα μπλεξίματα δημιουργούνται από το γεγονός ότι ουτε η πολεοδομία διαβάζει τον κτιριοδομικό, ούτε οι μηχανικοί. Οι Χρήσεις είναι συγκεκριμένες και οχι οτι κατέβει του καθενός. Οταν βλέπω οικ. Αδειες που γραφουν: Ανεγερση νεου κτιρίου Εστιατορίου μου σηκώνονται τα μαλλια. Εγώ πάντα δίνω τίτλο: Ανέγερση νεου κτιρίου: "Εμπορικής χρήσης", "Συνάθροισης κοινού", "Αποθηκών" κτλ. Να ξεκαθαρίζεται η χρήση για να ξέρουμε ακριβως τι μπορει να λειτουργήσει σε ενα τέτοιο κτίριο.

 

Οικοδομική αδεια απαιτείται έτσι κι αλλιως τις περισσότερες φορές επειδή απαιτούνται νεες μελέτες (π.χ. αλλάζουν τα υδραυλικά, τα ηλεκτρολογικά, ο κλιματισμός). Αλλαγή χρήσης πολύ σπάνια. Είναι άκυρη η έκφραση "Αλλαγή χρήσης από Καφετέρεια σε Εστιατόριο" κατα την αποψη μου. Καμια απ τις 2 δεν είναι χρήσεις με βαση τους ορισμους του κτιριοδομικου.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Στο ισόγειο έχω: Προθάλαμο, κουζίνα, χώρο ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων, αποθήκη και την Κ.Χ. κλίμακα για τους άλλους ορόφους.

Στο υπόγειο έχω: WC, ψυγείο, έναν νεροχύτη και αποδυτήρια. Έχω κανέναν χώρο Κ.Χ. στο υπόγειο ή επειδή αποτελεί αναπόσπατο τμήμα του καταστήματος θεωρείται και αυτός Χ.Κ.Χ. Εννοείται ότι η πρόσβαση γίνεται εσωτερικά από το κατάστημα.

Τα WC μπορουν να γίνουν στο υπόγειο, βοηθητικής χρήσης χώρος είναι. Όμως μετρουν νομίζω στο Σ.Δ. οταν ειναι αναποσπαστο τμημα του καταστηματος.

 

 

Η αποθήκη στο ισόγειο λογικά δεν είναι Χ.Κ.Χ., πώς το δηλώνω αυτό στην κάτοψη?

Εδω υπάρχει ενα μπλέξιμο. Ο νόμος 3325/2005 (Εγκατάσταση και λειτουργία βιοτεχνιων - βιομηχανιων) τις αποθήκες που μετρούν στο Σ.Δ. και εχουν τις απαιτήσεις χωρου Κ.Χ. (φωτισμο, αερισμό, ύψος) τις αναφέρει ως αποθήκες κυριας χρησης.

 

 

Βάσει ποιου νόμου είναι χώρος Κ.Χ.? Μου ζητούν να τον γράψω. Προκύπτει από τον ΝΟΚ ή από τον κτηριοδομικό ή από κάπου αλλού?

Κτιριοδομικός

 

 

Επίσης μου ζητούν αν απαιτείται τουαλέτα ΑΜΕΑ και από ποιο νόμο προκύπτει αυτό. Η συνολική επιφάνεια ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων εντός του καταστήματος αλλά και στο πεζοδρόμιο είναι περίπου 80τμ, δηλαδή <100τμ οπότε λογικά δεν χρειάζεται. Μήπως είναι άλλα τα κριτήρια για τουαλέτες ΑΜΕΑ? Η πρώτη άδεια σύμφωνα με την οποία κατασκευάστηκε το ακίνητο είναι κοντά στο 1990.

Δεν θυμάμαι το νόμο. Ψαξε στις υγειονομικές διατάξεις (νομιζω μια τροποποιητική είναι που βγήκε πριν μια 2ετία). Κάτω απο 100 τ.μ. νομίζω δεν απαιτείται ΑΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση. Διόροφη οικοδομή ανεγέρθηκε το 1987 με άδεια αποθήκης. Το 1999 με αλλαγή χρήσης μετετράπει σε γυμναστήριο. Στη συνέχεια έγιναν οριζόντιες ιδιοκτησίες και ο ιδιοκτήτης του 2ου ορόφου αποφάσισε να κάνει τον όροφό του χώρο συνάθροισης κοινού (στεγασμένος χώρος εκδηλώσεων) και μάλιστα ΚΥΕ. Θα απαιτειθεί περετέρω αλλαγή της χρήσης? Και το ρωτώ αυτό καθώς στον κτιριοδομικό στο χώρο συνάθροισης κοινού ανήκουν μεταξύ άλλων και χώροι αθλητικών συγκεντρώσεων. Το ερώτημα έρχεται ως απόρροια της ευθύνης μου ως μηχανικός στην βεβαίωση χώρου ΚΧ προοριζόμενο για ΚΥΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

#16 Δημοσίευση 06 Ιούνιος 2012 - 23:35

Καλησπέρα. Να ρωτησω κάτι σχετικό με το θέμα. Ποιες ειδικοτητες μηχανικών μπορούν να βεβαιώσουν την κύρια χρήση; και αν υπαρχει κάποιο έγγραφο ή εγκύκλιος που να το ξεκαθαρίζει. Το φεκ για την απλουστευση της αδειοδότησης αναφέρει απλά από μηχανικό. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τελικά γράφτηκε κάποια απαντηση κάπου; επειδή εγώ δεν καταφερα να τη βρω και θα ηθελα να ξερω αν μπορώ ως Μηχανολόγος μηχανικός να υπογράψω κάτι τέτοιο!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

cna όταν λες θυμάσαι, τι εννοείς; Γιατί, σχετική νομοθεσία έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα εκτενώς και είχαν αναφερθεί κάποιες διατάξεις. Δεν ξέρω εάν εξακολουθούν να μένουν σε ισχύ ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.