Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

Καλησπερα,
σε μια παρομοια περιπτωση θελω να δωσω Β.Χ.Κ.Χ. σε ιατρείο (απλο ιδιωτικο ιατρειο). Επειδη προφανως στις ΟΑ αναφερουν συνηθως "Διαμερισμα","κατοικια","γραφειο","καταστημα" και πολυ σπανια ΙΑΤΡΕΙΟ.....ειμαι καλυμμενος αν ικανοποιουνται οι προδιαγραφες του ΠΔ 84/2001 και ο χώρος αναφερεται στην ΟΑ σαν καταστημα ή γραφείο; Κατασκευαστηκε το 2006 και ο χωρος αναφερεται ως καταστημα στην Ο.Α και λειτουργουσε ως γραφειο!!!!. Πρεπει να παω υποχρεωτικα σε αλλαγη χρησης ή αναθεωρηση; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κανονικά χρειάζεται μια απλή ενημέρωση φακέλου

αλλά συνήθως υπάρχει θέμα  με τις πολεοδομίες  

επειδή απλή ενημέρωση οικ. άδειας  (μετά την λήξη τους)

δεν  δέχονται να την κάνεις σύμφωνα με το άρθρο 6 Ν 4030/11

επειδή αυτό αφορά α. δόμησης και όχι ο.α

αν και στο Άρθρο 45 N 4030/11
Τελικές και μεταβατικές διατάξεις
....
3. Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται όλες οι άδειες δόμησης που εκδίδονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος. Οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχουν υποβληθεί πλήρεις φάκελοι στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εκδίδονται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις.
Για τις οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εφαρμόζονται τα άρθρα 6 και 7.

 

και θα έπρεπε να την δέχονται χωρίς ΚΑΜΙΑ αμφοβολία

 

δηλαδή η μαλ...ια πάει σύννεφο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συναδελφοι για να καταλαβω το πνευμα  της βεβαιωσης κυριας χρησης . βεβαιωνω για ολους τους χωρους οτι ειναι κυριας χρησης για κυε και ας μην ειναι?

δηλ εχω ισογειο συνολικου εμβαδου 100 τ.μ.

η αιθουσα πελατων ειναι 50 τ.μ.

το παρασκευαστηριο ειναι 20 τ.μ.

αυτοι οι δυο χωροι ειναι απο τον κτιριοδομικο χωροι κυριας χρησης και αρα πρεπει να εχω υψος 2,65 μ. καθαρο συμφωνα με τον ΝΟΚ.

επισης εχω

αποδυτηρια 5 τ.μ.

αποχωρητηρια 15 τ.μ

αποθηκη 10τ.μ.

αυτοι οι χωροι ειναι χωροι βοηθητικης χρησης και πρεπει να εχουν απο τον κτιριοδομικο καθαρο υψος μεγαλυτερο απο 2,20 μ.

 

Εγω βεβαιωνω οτι:

 

Ο χωρος του καταστηματος 100 τ.μ. ειναι κυριας χρησης προοριζομενος για εστιατοριο.

 

ή

 

Η αιθουσα πελατων 50τ.μ. και το παρασκευαστηριο 20 τ.μ. ειναι χωροι κυριας χρησης του εστιατοριου, ενω τα αποχωρητηρια, τα αποδυτηρια και η αποθηκη ειναι χωροι βοηθητικης χρησης του καταστηματος.

 

επιπλεον αναφερω εαν απαιτειται για ΑΜΕΑ αποχωρητηριο.

Link to comment
Share on other sites

Το ακριβες κειμενο και δεν χρειαζεται να ξεφυγεις απο αυτο ειναι:

 

"σύμφωνα με τις διατάξεις του Γεν . Οικοδ. Καν/σμού και τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, ο παρουσιαζόμενος στο σχεδιάγραμμα, χώρος καταστήματος είναι νόμιμος, προοριζόμενος για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος  (πχ "Σνακ-Μπαρ") σύμφωνα με τα παρακάτω στοιχεία:...........οικοδομικη αδεια κλπ.....................και ο χώρος του (πχ ισόγειο) σύμφωνα με τα παραπάνω είναι κύριας χρήσης"

Link to comment
Share on other sites

αρα ουσιαστικα δεν εξεταζεται εαν ενας χωρος εχει το απαιτουμενο υψος για χωρος κυριας χρησης. δηλ μας νοιαζει τι χρηση εχει στην οικοδομικη αδεια. δηλ εαν ενα υπογειο ειναι στην αδεια αποθηκη  και εγω μετα θελω να το κανω καταστημα ή και βοηθητικο χωρο καταστηματος (αποχωρητηρια, αποδυτηρια) πρεπει να κανω αλλαγη χρησης. σωστά? τα καθαρα υψη με ενδιαφερουν σε καθε ενα χωρο ξεχωριστα και τι χρηση εχει. δηλ αποχωρητηρια μεγαλυτερο απο 2,20 και αιθουσα 2,65μ . σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Απο υπογεια αποθηκη σε κυριο χωρο κατοικιας ή καταστηματος μαλλον θελει αδεια δομησης και με προυποθεσεις διοτι αλλαζουν τα πολεοδομικα μεγεθη

Link to comment
Share on other sites

H αίθουσα πελατών και το παρασκευαστήριο πρέπει να είναι Χ.Κ.Χ. από ό,τι ξέρω. Για αυτούς υπογράφεις. Για αυτά τα δύο πρέπει να έχεις 2,65 καθαρό και ότι άλλο χρειάζεται ένας χώρος κύριας χρήσης, φωτισμός, αερισμός κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν το αναλυω τοσο με την χρηση των χωρων. τα γραφω αναλυτικα στο υπομνημα του σχεδιου. και στην δηλωση γραφω το κειμενο που παρεθεσες. μια αλλαγη . συμφωνα με τον Νεο οικοδομικο κανονισμο ....

Link to comment
Share on other sites

κανονικά χρειάζεται μια απλή ενημέρωση φακέλου

αλλά συνήθως υπάρχει θέμα  με τις πολεοδομίες  

επειδή απλή ενημέρωση οικ. άδειας  (μετά την λήξη τους)

δεν  δέχονται να την κάνεις σύμφωνα με το άρθρο 6 Ν 4030/11

επειδή αυτό αφορά α. δόμησης και όχι ο.α

αν και στο Άρθρο 45 N 4030/11

Τελικές και μεταβατικές διατάξεις

....

3. Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται όλες οι άδειες δόμησης που εκδίδονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος. Οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχουν υποβληθεί πλήρεις φάκελοι στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εκδίδονται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις.

Για τις οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εφαρμόζονται τα άρθρα 6 και 7.

 

και θα έπρεπε να την δέχονται χωρίς ΚΑΜΙΑ αμφοβολία

 

δηλαδή η μαλ...ια πάει σύννεφο

σε σχέση με αυτό δέστε εδώ http://et.diavgeia.gov.gr/f/alexpolis/ada/ΒΕΖΘΩΨΟ-Ζ0Ε

 

 η Υ.ΔΟΜ Αλεξ/λης το δέχεται ήδη (άλλες Υ.ΔΟΜ δεν το δέχονται όμως)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H αίθουσα πελατών και το παρασκευαστήριο πρέπει να είναι Χ.Κ.Χ. από ό,τι ξέρω. Για αυτούς υπογράφεις. Για αυτά τα δύο πρέπει να έχεις 2,65 καθαρό και ότι άλλο χρειάζεται ένας χώρος κύριας χρήσης, φωτισμός, αερισμός κ.τ.λ.

αρα ως εμβαδον καταστηματος βαζω το αθροισμα των χωρων κυριας χρησης μονο?  δηλαδη λεω οτι το εμβαδον εστιατοριου ειναι 50+20=70τ.μ. ? πρεπει ομως στη δηλωση να γινει διαχωρισμος η εννοειται οτι υπογραφεις για αυτους τους κυριους χωρους μονο? για να ειναι πιο κατανοητα τα πραγματα. θα μου πεις οποιος κοιταξει τις κατοψεις θα ειναι γνωστης ολων αυτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.