Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρόνος δημιουργίας γηπέδου εκτός σχεδίου για εφαρμογή της αρτιότητας


Recommended Posts

6 ώρες πριν, doumanis said:

 Δηλαδή στο τι γίνεται με τις οικοδομησιμότητες των γηπέδων (του Α και του Β) μετά την τελεσίδικα κρινόμενη καταπάτηση.

Οι οικοδομησιμότητες παραμένουν ως οι αρχικές. Πρόβλημα έχει ο καταπατητής που, αν κάποιος θελήσει, μπορεί να του ανακληθεί η άδεια λόγω ψευδούς διαγράμματος. Επειδή όμως έχει παρέλθει 5ετία, και δεν στοιχειοθετείται κάτι σε βάρος του Δημοσίου συμφέροντος, μάλλον τη γλυτώνει.

Ίσως όμως να ήταν στημένη από την αρχή η υπόθεση (κι από τους δύο)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, tetris said:

και δεν στοιχειοθετείται κάτι σε βάρος του Δημοσίου συμφέροντος, μάλλον τη γλυτώνει.

tetris, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν υποθέσουμε ότι ο Β είναι το Δημόσιο (π.χ. ζώνη παραλίας) αλλάζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

ισχυει, κατ' αρχας, η 5ετια.

Πλην ομως και ανεξαρτητως ετων, οταν προκειται για ψευδη/ανακριβη στοχεια με προσβολη   διαταξεων δημοσιου συμφεροντος

https://nomosphysis.org.gr/20950/ste-2235-2020-nomimi-anaklisi-oikodomikis-adeias-gia-ktisma-stin-plaka-15-xronia-meta-tin-ekdosi-tis/?st=ανακληση οικοδομικης αδειας

 

https://nomosphysis.org.gr/16473/ste-2017-anaklisi-oikodomikis-adeias-gia-logo-dimosioy-symferontos/?st=ανακληση οικοδομικης αδειας

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για την 5ετία βρήκες νομολογία;  

Η 10ετία είναι ρυθμισμένη και νομοθετικά... αν δεν κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

https://nomosphysis.org.gr/13475/ste-35782014-ermineia-toy-nomologiakoy-proigoymenoy-gia-to-paradekto-tis-efesis-enopion-ste/

 

[αποσπασμα]

Περαιτέρω, κατά γενική επίσης αρχή, η ανάκληση διοικητικής πράξης επιτρέπεται, εντός ευλόγου χρόνου από την έκδοσή της, μόνο για λόγους νομιμότητας και όχι για διαφορετική εκτίμηση των αυτών πραγματικών περιστατικών (Σ.τ.Ε. 2815/1990 7μ.), πλην, κατ’ εξαίρεση της αρχής αυτής, η διοικητική πράξη μπορεί να ανακληθεί για τον λόγο ότι εκτιμώνται ήδη με διαφορετικό τρόπο τα αυτά πραγματικά περιστατικά εφόσον συντρέχουν λόγοι δημοσίου συμφέροντος (Σ.τ.Ε. 1712/2002, 4284/1999, 1223/1993, 4084/1988). Εξάλλου, η προαναφερθείσα διάταξη του άρθρου μόνου του α.ν. 261/1968 προβλέπει ότι

- ανάκληση διοικητικής πράξης σε χρόνο μικρότερο της πενταετίας από την έκδοσή της θεωρείται ότι γίνεται εντός ευλόγου χρόνου

-  χωρίς να ορίζει, πάντως, ότι με τη συμπλήρωση της πενταετίας εξαντλούνται τα όρια του ευλόγου χρόνου, πέραν των οποίων η ανάκληση απαγορεύεται.

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, doumanis said:

tetris, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν υποθέσουμε ότι ο Β είναι το Δημόσιο (π.χ. ζώνη παραλίας) αλλάζει κάτι?

Το μόνο που αλλάζει είναι τα ανακλαστικά. Ήγουν, ο χρόνος αντίδρασης.

συμπλ.

Επίσης, επειδή πρόκειται για δημ. συμφέρον, δεν ισχύει η 5ετία.

Η μόνη περίπτωση κατά την οποία θεωρείται "αθώος" ο καταπατητής, είναι όταν η δημόσια έκταση δεν έχει οριοθετηθεί

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Σε διαθήκη του 1970 αναγραφεται:

“Α) Στον υιόν μου Α  αφήνω έναν αγρό εις θεσιν [...] έκτασης  ενός στρέμματος συνορευόμενον [...] προς  Ανατολάς  με υπόλοιπον αγρόν μου όπερ αφήνω δια της παρούσης στον υιόν μου Β.
Β) Στον υιόν μου Β αφήνω τον υπόλοιπο αγρόν μου εις θέσιν [...]  έκτασης 2500 τετραγωνικών μέτρων,  κείμενον ακριβώς και ορισμένως προς δυσμάς και συνέχεια του τμήματος όπερ άφησα  στον υιον μου Α , συνορευόμενον [...] προς Δυσμάς με το τμήμα όπερ άφησα εις τον υιόν μου Α ως ανωτέρω…”


Στην αποδοχή κληρονομιάς του υιού Β το 1975, στο ιστορικό αναγράφεται ότι οι προπεριγραφέντες  αγροί περιήλθαν στον κληρονομούμενο  εν μείζονι εκτάσει  από κληρονομιά του πατρός του δυνάμει  διαθήκης του 1958.

Η διαθήκη του 58 αναγράφει έναν αγρό χωρίς να αναφέρει έκταση.

Αρα μιλάμε για κατάτμηση.
Πότε θεωρούμε ότι έγινε ? Το 1958 ή το 1970 ?

ΥΓ. Για διερεύνηση κατά παρέκκλιση αρτιότητας είναι το ψάξιμο.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.