Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗΣ ΜΕ ΠΑΣΣΑΛΟ ΑΠΟ ΠΡΑΝΗ ΕΔΑΦΗ


 
georgear

Recommended Posts

Καλημέρα συναδελφοι,

 

επειδη ψαχνω να βρω σχετικη βιβλιογραφια σχετικα με την απόσταση που πρέπει να εχει ενας πασσαλος θεμελιωσης απο την ακρη του πρανους.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθήσουν αλλά μπορείς να δεις εδω:

- Bhushan, K., Haley, S.C. & Fong, P.T. (1979). Lateral load tests on drilled piers in stiff clays. Journal of the Geotechnical Engineering Division, American Society of Civil Engineers, vol. 105, pp 969-985.

 

και εδω:

- Siu, K.L. (1992). Review of design approaches for laterally-loaded caissons for building structures on soil slopes. Proceedings of the Twelfth Annual Seminar, Geotechnical Division, Hong Kong Institution of Engineers, Hong Kong, pp 67-89.

 

Σημαντικό ρόλο φαίνεται να παίζει η κλίση του πρανούς....

 

Αν οι πάσαλλοί σου υπόκεινται και σε πλευρικά φορτία τότε μπορείς να βρείς δημοσιεύσεις εδώ (laterally loaded piles):

- Poulos, H.G. (1976). Behaviour of laterally loaded piles near a cut slope. Australian Geomechanics Journal, vol. G6, no. 1, pp 6-12.

- Nakashima, E., Tabara, K. & Maeda, Y.C. (1985). Theory and design of foundations on slopes. Proceedings of Japan Society of Civil Engineers, no. 355, pp 46-52. (In Japanese).

 

Απ'ότι έχω δει σαν ένας γενικός κανόνας (rule of thumb) χρειάζεται μία απόσταση τουλάχιστον 5 με 7 φορές την διάμετρο του πασάλου που σημαίνει πως θα είναι αρκετό αν έχεις μόνο κατακόρυφα φορτία....

 

Φαντάζομαι πως θα είναι πιο δυσμενές αν έχεις pile group. Επίσης πρόσεχε και την ευστάθεια πρανών.

 

(Παρεπιπτόντως....δεν έχω τα άρθρα)

Edited by civilas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.