Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό ή ρυμοτομικό εντός σχεδίου?


Recommended Posts

Για τακτοποιηση αυθαιρέτου εντος σχεδιου οικισμου δεν εχω τοπογραφικο αδειας στα χερια μου.

Απαιτείται σύσταση τοπογραφικου (και αν ναι σε τι συντεταγμενες) ή αρκει αποσπασμα ρυμοτομικου?

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχή εντός ΒΙΠΕΘ με εγκεκριμένο ρυμοτομικό απαιτείται τοπογραφικό για την ένταξη στο Ν.4014;Το δηλώνουμε στο σύστημα σαν εντός σχεδίου. Οι απόψεις διίστανται και θα ήθελα τη γνώμη σας.Ο νόμος αναφέρει απαίτηση απαίτηση τοπογραφικού για εκτός σχεδίου περιοχές, εννοεί εκτός σχεδίου πόλης ή γενικά ένα εγκεκριμένο ρυμοτομικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει: " σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ'87) που περιέχει απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του ακινήτου. Απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου απαιτείται για τις περιοχές με εγκεκριμένα σχέδια, όπου υπάρχει οικοδομική άδεια."

Edited by agios
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ (στο σημείο αυτό), δηλαδή, για εντός σχεδίου ακίνητα χωρίς ΟΑ απαιτείται τοπογραφικό με ΕΓΣΑ '87 και απόσπασμα ρυμοτομικού σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχή εντός ΒΙΠΕΘ με εγκεκριμένο ρυμοτομικό απαιτείται τοπογραφικό για την ένταξη στο Ν.4014;Το δηλώνουμε στο σύστημα σαν εντός σχεδίου. Οι απόψεις διίστανται και θα ήθελα τη γνώμη σας.Ο νόμος αναφέρει απαίτηση απαίτηση τοπογραφικού για εκτός σχεδίου περιοχές, εννοεί εκτός σχεδίου πόλης ή γενικά ένα εγκεκριμένο ρυμοτομικό.

 

 

σχέδιο = σχέδιο πόλης = ρυμοτομικό

εκτός σχεδίου = εκτός σχεδίου πόλης

 

Πάντως η περίπτωσή σου είναι "εντός σχεδίου", όσο δεν πάει...

... διευκρίνησε όμως αν έχει οικοδομική άδεια ή όχι

 

Αν όχι, και αν η ένταξη έχει γίνει πρόσφατα, μήπως θα 'πρεπε να έχει γίνει άδεια νομιμοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

αδεια υπαρχει ομως το τοπογραφικο λειπει απο τον φακελο αδειας.

απαιτειται καινουριο, ή αρκει αποσπασμα ρυμοτομικου και αν ναι, εξαρτημενο?

Link to comment
Share on other sites

αδεια υπαρχει ομως το τοπογραφικο λειπει απο τον φακελο αδειας.

απαιτειται καινουριο, ή αρκει αποσπασμα ρυμοτομικου και αν ναι, εξαρτημενο?

 

Ναι, απαιτείται νέο τοπογραφικό εξαρτημένο με ΕΓΣΑ '87 και με απόσπασμα ρυμοτομικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι, παρακαλώ για τη βοήθειά σας ελπίζοντας να μην επαναλάβω το θέμα! Σε περίπτωση τακτοποίησης με τον 4014, ακίνητο με οικοδομική άδεια ( του 1970 ) εντός εγκεκριμένων ορίων οικισμού σε οικόπεδο κατα κανόνα άρτιο και οικοδομήσιμο, έχω απο τον τοπογράφο εξαρτημένο τοπογραφικό που δεν υποδεικνύει οικοδομική γραμμή καθώς δεν υπάρχει ρυμοτομικό σχέδιο στον οικισμό. Κάνοντας και εγώ έρευνα δεν βρήκα σε Δήμο - κοινότητα οτιδήποτε που να βοηθήσει.

Πως θα είμαι σίγουρος οτι δεν παραβιάζει Ο.Γ σε προκήπιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.