Μετάβαση στο περιεχόμενο

SAP2000, Etabs της CSI


Γιώργος Πατσώνας

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ETABS θεωρω οτι είναι απο τα πιο αξιόπιστα προγραμματα στην αγορά όσον αφορά το κομμάτι της ανάλυσης. Απλά για την εξυπηρέτηση καθημερινών αναγκών διαστλογησης και παραγωγής σχεδίων δεν θεωρώ ότι καλύπτει την απαίτηση αυτη. Παρόλα αυτά εγώ πάντα το χω δεξί μου χέρι και όλα τα υπόλοιπα προγραμματα απλά για να κανω τη δουλειά μου πιο γρήγορα. Δεν είναι λίγες οι φορές που χω τρεξει το ιδιο μοντελο και στο ETABS εκτός από το STRAD για να δω συγκεκριμένα σημεία που με προβληματίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα είναι αυτή που περιγράφει ο "τι είναι αυτό" :D

 

Πολλές φορές χρειάζεται να τρέξουμε ¨παράπλευρα" μοντέλα με άλλα προγράμματα.

Το δεξί μας χέρι όμως είναι πάντα ένα εύχρηστο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο ... Είναι αρκετά πίσω σε "ευκολία χειρισμού" σε σχέση με άλλα της αγοράς. Απλά, όπως προείπε και ο whatisthis, είναι πραγματικά πολύ αξιόπιστα προγράμματα και τα 2 της CSI.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους ανάλυσης κάνεις στο ΕΤΑΒS όταν δεν σου δίνει τη δυνατότητα να φορτίσεις ανεμικά το μοντέλο; Υπολογίζεις ανεμικά φορτία και τα περνάς μετά στο πρόγραμμα σαν κάποιο αλλο φορτίο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος ικανοτικό σε μεταλλικό κτίριο με το ETABS.

Από τη CSI μου είπαν ότι μετά την έκδοση 9.7.1 περιλαμβάνονται οι ικανοτικοί.

Προσπαθώ να συγκρίνω τις τιμές των εντάσεων που προκύπτουν από την ανάλυση

με αυτές που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα για τη διαστασιολόγηση των κολωνών,

για να δω αν αυξάνει τις πρώτες τιμές με τους συντελεστές γον και Ω, αλλά τα αποτελέσματα

δεν είναι αναλυτικά και δεν μπορώ να καταλάβω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζετε πως λειτουργεί η συνεργασία ΕTABS-STEROSTATIKA ως προς τη προσομοίωση πλακών με πεπερασμένα; Το STEREOSTATIKA δηλαδή τί αποτελέματα παίρνει από ETABS για τα πεπερασμένα; Πάντως κοιτώντας τα αποτελέσματα στο STEREOSTATIKA δεν παρατηρώ καμία διαφορά στα εντατικά μεγέθη των πλακών είτε λυθούν ως πεπερασμένα στο ETABS είτε ως πλάκες στο STEREOSTATIKA;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το κτίριο που μελετάω έχει μεταλλικές δοκούς που σχηματίζονται από τρεις διατομές ΙPN στη σειρά.

Μπορώ στην ίδια θέση να βάλω τρία στοιχεία (διατομής ενός IPN το καθένα) για να αποφύγω τη δημιουργία σύνθετης

διατομής καθώς δε γνωρίζω το βαθμό συνεργασίας τους;

Link to comment
Share on other sites

1. Αν φτιάξεις 3 κόμβους και τους ενώσεις με 3 ραβδάκια τι θα βγει? Δοκίμασε το σε ένα καινούριο μοντέλο, αλλά εγώ πιστεύω ότι δε θα το λύνει καθόλου ή θα βγάζει ότι να ναι. Αν το λύνει τα φορτία πως θα μεταφέρονται?

2. Ακόμα και αν γίνεται, αν δεν ξέρεις το βαθμό συνεργασίας τους όπως λες, το να βάλεις 3 πλήρεις διατομές κάνει την προσομοίωση ορθότερη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.