Μετάβαση στο περιεχόμενο

'Αγνωστο σύστημα συντεταγμένων στη Νεβάδα ΗΠΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, μου έχουν στείλει κάτι συντεταγμένες βάσει των οποίων πρέπει να εντοπίσω στο google earth ένα οικόπεδο στις ΗΠΑ πιο συγκεκριμένα στη πολιτεία της Νεβάδα. Μου έχουν στείλει τις παρακάτω συντεταγμένες οι οποίες εικάζω ότι αναφέρονται σε γεωγραφικό πλάτος/μήκος. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο e-mail αναφέρονται αυτές οι συντεταγμένες ως Legal Decription και ψάχνοντας βρήκα αυτό το σχετικό pdf http://www.rockfordm...escriptions.pdf το οποίο πρέπει να αναφέρεται στο παρόν σύστημα.

 

Η μορφή των συντεταγμένων είναι η εξής:

 

Parcel XXX-XXX-XX

Township 36 North, Range 39 East

Section 1: Lot 4; S1/2 NW1/4; SW1/4; W1/2 SE1/4; SE1/4 SE1/4

Section 2: All

Section 11: NE1/4 NE1/4

Section 12: N1/2; N1/2 SW1/4; SE1/4 SW1/4; W1/2 SE1/4

 

Ξέρει λοιπόν κανείς πως μπορώ να τις μετατρέψω σε φ/λ ώστε να μπορώ να φτιάξω ένα kmz με τα όρια του οικοπέδου?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν νομίζω οτι θα είναι τόσο απλό, καθώς η περίγραφή παραπάνω όπως το αντιλαμβάνομαι, συνιστά τρόπο εντοπισμού του γηπέδου σε κάτι σαν διάγραμμα διανομής της περιοχής (parcel) το οποίο χωρίζει την περιοχή σε τομείς (sections) συγκεκριμένου εμβαδού και με υπολοιπους χαρακτηρισμούς προσδιορίζεται η θέση στον τομέα και το ποσοστό επί της μονάδας εμβαδού (?) του τομέα. Πρέπει να ξεκινήσεις ίσως εντοπίζοντας στο Goggle Earth την περιοχή που σε ενδιαφέρει και εάν έχεις πλήρη εικόνα ίσως να μπορέσεις να αποκρυπτογραφήσεις τον τρόπο διανομής των εδαφών.

Επίσης, τσέκαρε κάποιο διεθνές ή αμερικάνικο forum τοπογράφων και κάνε μια ερώτηση. Π.χ. http://landsurveyorsunited.com/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.