Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση καταλληλότητας ηλεκτρολογικού και μηχανολογικού εξοπλισμού


tolisilias

Recommended Posts

Βρε παιδια τι φορμα να βρειτε, και τι να προσανατολιστειτε...... πηγαιντε απο το καταστημα, δειτε σε τι κατασταση ειναι τα η/μ του, και αν θελετε να υπογραψετε γραψτε σε ενα χαρτι στο χερι ή στον υπολογιστη οτι βεβαιωνω μετα απο αυτοψια οτι κατα την ταδε ημερα επισκεψεως μου ο η/μ εξοπλισμος λειτουργει καλως και ειναι συμφωνος με τη νομοθεσια και τους κανονισμους. γραφτε και οτι η βεβαιωση παυει να ισχυει αν γινουν αλλαγες στα η/μ χωρις να γινει εκ νεου αυτοψια και υπογραψτε το να παει στα κομματια. Ωρες ωρες ειμαστε ειδικοι στο να κανουμε τα ευκολα δυσκολα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι υπευθυνη δηλωση.

Το θεμα ειναι οτι με ενα απλο γκουγκλαρισμα,μπορει ο καθενας να βρει την μορφη της υπευθυνης δηλωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Πρεπει να ειναι υπευθυνη δηλωση.

Το θεμα ειναι οτι με ενα απλο γκουγκλαρισμα,μπορει ο καθενας να βρει την μορφη της υπευθυνης δηλωσης.

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

ψάχνω στο google, αλλά δε βρίσκω τέτοιο υπόδειγμα !

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει βρει κάποιο link να το παραθέσει ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Συνάδελφοι θεωρώ πως οι συγκεκριμένες δηλώσεις αφορούν τον εξοπλισμό και μόνο.

Επιδή όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν ξέρεις που θα την πατήσεις, εγώ κάνω το εξής:

 

Πριν υπογράψω τέτοια δήλωση καλώ και έναν ηλεκτρολόγο μαζί μου στην αυτοψία.

Ελέγχουμε τον εξοπλισμό και το δίκτυο κατα περίπτωση με όργανα (πολύμετρα, γειωσόμετρα ....ανάλογα) μπας και εντοπίσουμε κάποια διαρροή ή κάτι επιλήψημο.

Ελέγχουμε τις συσκευές, κρατάω Serial numbers των συσκευών και googλάρω καμμία ύποπτη μάρκα έχει έστω ένα CE.

Δίνω και ένα 50ευρω στον ηλεκτρολόγο και τον υποχρεώνω να μου κάνει κι αυτός μια υπ. δήλωση ότι όσα ελέγχθησαν δουλεύουν καλώς (και φυσικά την κρατάω εγώ).

Άν όχι τότε συντάσω μια Υπ. Δήλωση αναφέροντας περιληπτικά αυτά που διαπίστωσα και τι χρήζει διόρθωσης και φυσικά ενημερώνω αναλόγως τον Ιδιοκτήτη.

Στο τέλος δε της Υπ. Δήλωσης αναφέρω τα εξής:

"Η σωστή χρήση και η συντήρηση του Η/Μ εξοπλισμού καθώς και των βοηθητικών διατάξεων αυτών, βαρύνει αποκλειστικά τον Ιδιοκτήτη και τον αγορανομικό και υγειονομικό υπεύθυνο της επιχείρησης"

 

Μόνο και μόνο τότε υπογράφω τη δήλωση.

 

Και φυσικά η αμοιβή θα έπρεπε να είναι ανάλογη.

Επιδή όμως υπάρχει κρίση και η κατάσταση έχει αγριέψει, ας αμοιβόμαστε συμβιβαστηκά αλλά μην πάμε και φυλακή για μια υπογραφή.

Ας προφιλασσόμαστε όσο καλύτερα μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι, με την έκδοση της ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.21/31600 (ΦΕΚ 3106/Β/9-12-2013) ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ η υπεύθυνη δήλωση καταλληλότητας ηλ/μηχ/κου εξοπλισμού για την άδεια λειτουργίας ΚΥΕ. Δεν χρειάζεται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Για παλια οικοδομη-οικια ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι του ζητησαν απο ΔΕΗ να του δωσω Βεβαιωση -Δηλωση εγκαταστασης ρευματος!!!!

Γνωριζει καποιος τι ειναι αυτο, αν πραγματι ειναι σωστο, και αν οφειλω ως πολιτικος μηχανικος και επιβλεπων του εργου να δωσω τετοια βεβαιωση?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Σχεδιο-υδε θα του ζητησαν. Για αυτο ρε φιλε gio εχουμε τα χαλια που εχουμε. Απο την μια ο δεητζης που λογικα βαριοτανε να του το γραψει σε χαρτακι, αφου βλεπει ανθρωπο που δεν καταλαβαινει τι του λενε... απο την αλλη ο ανθρωπος που εφυγε απο την υπηρεσια μη εχοντας καταλαβει τι του ζητησαν... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.