Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση ταράτσας - βορινού τοίχου


Kane

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω, ποιά μέθοδος θερμομόνωσης είναι η καλύτερη δυνατή, χωρίς να μας ενδιαφέρει το κόστος καθε'αυτό. Το σπίτι είναι ισόγειο χωρίς να χει θέμα η πλάκα φορτίων.

 

Με την ευκαιρία του εξ'οικονομώ, λέμε για το σπιτι της οικογένειας, μια θερμομόνωση, κουφώματα αλουμινίου και κάποια παρέμβαση στο σύστημα θέρμανσης (αυτό είναι θέμα μηχ/μηχ βέβαια...).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κάτι τέτοιο μήπως; Αν ήδη έχει στεγανοποιηθεί η πλάκα τότε μάλλον βολεύει το αντεστραμμένο δώμα. Στο σχήμα είναι συμβατικό δώμα (η στεγάνωση επάνω από τη θερμομόνωση).

post-22627-0-82409400-1337901567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Όσον αφορά την εξωτερική θερμομόνωση θα βρεις αρκετά συστήματα στην αγορά.

Ενα από αυτά μπορείς να βρεις και εδώ http://www.knauf.gr/www/el/plasters_4/products/general_4/general_2.html

καθώς και όλα τα πιστοποιιτικά σχετικά....http://www.knauf.gr/www/el/tools_and_downloads/downloads_1/certificates_1/energy_auditors/energy_auditors.html

Link to comment
Share on other sites

Και για μενα η εξωτερικη θερμομονωση (τυπου: kelyfos-thermoprosocis-κλπ) που υπαρχουν στην αγορα ειναι πολυ καλα. Προσοχη για τ5ην ταρατσα αν υπαρχει. θελει και αυτη. Αλλαξε οπωσδηποτε τα κουφωματα με ενεργειακα. Και φυσικα το ειδος της θερμανσης. Ισως χρειαστουν και γενικες μικρο-επεμβασεις. Το προγραμμα αν στα καλυψει ολα ειναι πολυ καλο. Εχω κανει αρκετα και ειδα οτι δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, ξέχασα να το αναφέρω. Ναι, θα μονωθεί η ταράστα (περίπου 120τμ) και ο βορινός τοίχος. Να ζητήσω λοιπόν, απο τον εγκαταστάτη συγκεκριμμένο τύπο θερμομόνωσης ήτοι τα "kelyfos-thermoprosocis" ;

Αν και θα με καθοδηγήσει ο μηχ/μηχ ο οποίος είναι φίλος, απλώς επειδή είναι πολύ νέος στο χώρο, μην κάνουμε καμμιά ανοησία.

Γνωρίζουμε στο περίπου κόστος ανά τ.μ. για να έχουμε μία ιδέα;

 

Σίγουρα θα αλλαχθούν και τα κουφώματα, μιας και είναι ξύλινα...Οσο για το σύστημα θέρμανσης, προφανώς χρειάζεται επεμβάσεις, απλώς πρέπει να ζυγίσουμε τα πάντα πλέον, με τα κόστη των καυσίμων.

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικη θερμομονωση δεν μπορεις να κανεις μονο στο βορινο τοιχο. Νομιζω το προγραμμα θελει ολους τους τοιχους που δεν εχουν μονωση. η ταρατσα ξεχωριστα. υπαρχουν και αλλες λυσεις εκτος απο αυτες που ανεφερα. για γ.θερμανσης κοιτα μηπως αλλαξεις τον καυστηρα -λεβητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eπαναφέρω/αναθερμένω το θέμα. Με τους ευνοϊκούς πλέον όρους του "εξοικονομώ" εχουμε επιδότηση στο 70% ελέω χαμηλού εισοδήματος.

 

Είδα σε ενα σπίτι την εφαρμογή του "κελυφος" στους τοίχους προσφάτως. Περίπου μου ανέφεραν 40ε/τμ αλλά δε γνωρίζω αν περιέχει η όχι ΦΠΑ (μαλλον οχι).

Αυτή θα κάνω κι εγώ.

Για την ταράτσα, απο την ίδια εταιρία, υπάρχει μια λύση με πλακίδια (kelyfos rooftile). Δεν γνωρίζω κόστος αυτής.

Αντ'αυτού, συνάδελφος τοποθετησε την εξής μόνωση: πολυουρεθάνη,τσιμεντοκονία,ασφαλτόπανο με κόστος περίπου 35ε/τμ. Ποιά να προτιμήσω;

 

Επίσης, θα αλλαχθούν τα μισά κουφώματα που εινια ξύλινα με τα λεγόμενα ενεργειακά. Υπάρχουν καποιες προδιαγραφές που πρέπει να ζητήσω επακριβώς;

Τα υπόλοιπα μισα, είναι μεν αλουμινιου, αλλά αγνωστων λοιπών στοιχείων, περί τζαμιών...

 

Υπάρχει και το θέμα του λέβητα, οπου θαρρώ πως θα με κατευθύνει ο μηχ/μηχ, μιας και το σύστημα του σπιτιού είναι 25 ετίας...

 

Οτι συμβουλές, καλοδεχούμενες για να βρούμε τη καλύτερη λύση.

 

Επίσης, χρειάζονται 2 ΠΕΑ σωστά; 250+ΦΠΑ ή 200 με ΦΠΑ; αυτά τα πληρώνω εγώ απευθείας στο συνάδελφο; Μπορώ τα 250 του τεχνικού συμβούλου να τα δώσω σε άλλο συνάδελφο μηχ/μηχ ή πρεπει να'ναι υποχρεωτικά ο ίδιος που θα συντάξει τα ΠΕΑ;

Και κατι τελευταίο. Παρατηρώ μια τιμολογιακή-λαμογίστικη πολιτική των συνεργείων μονώσεων...Δηλαδή, αν πληρωθεί ο εγκαταστάτης απτο προγραμμα απευθειας (σε Χ μήνες) χρεώνει περισσότερα απ'οτι αν τον πληρώσω ρευστό...

Θα μου πεις λογικο, αλλά και μεις δεν ήμεθα μακάκες.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Kάποιος συνάδελφος για τα παραπάνω;

 

Για την ταράτσα έχουμε και λέμε:

 

1) Kelyfos rooftile ;

2) Πολυουρεθάνη (30, 45άρα) τσιμεντοκονία, ασφαλτόπανο ;

3) DOW ? πάχους , τσιμεντοκονία, ασφαλτόπανο ;

 

Τι τύπου ασφαλτόπανο; -5, -10 , -15 βαθμών ;

 

Πολλές επιλογές, δε βρίσκω τους συντελεστές, διαβάζω ένα σωρό και δε βγαίνει άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το kelyfos θα σε καλυψει. Αν ομως θελεις κατι παραπανω βαλε ασφαλοπανο οσο πιο "χοντρο" γινεται. Για μονωτικο τυπου dow εγω εχω βαλει μεχρι 10cm. Προσεχε γιατι θα ανεβει και το κοστος αλλα και το επιπεδο της ταρατσας.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζω επίσης ακρη με τα μαστόρια. (τι περίεργο θα μου πεις...).

 

Ο ενας μου λεει , βάλε υγρομονωση, DOW , χαλίκι. Μη βάλεις πολυουρεθάνη (γιατί προφανώς θελει να "βγαλει" απ'τα DOW.

Ο αλλος λεει μη τυχόν βάλεις ασφαλτόπανο. Και το καλύτερο να αγοράσεις σε 5 χρόνια θα χαλάσει. Και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.