Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση ταράτσας - βορινού τοίχου


Kane

Recommended Posts

Εγω προσωπικα θα εβαζα

 

-φραγμα υδρατμων

-θερμομονωση (προτιμω εξηλασμενη, δεν ξερω να υπαρχει πολυουρεθανη σε πλακες)

-Ενα απλο ναυλον

-τσιμεντοκονια ρυσεων

-περιμετρικα πολυουρεθανικο σφραγιστικο

-υγρομονωση με πολυουρεθανικη βαφη (ασταρι, βαφη ενισχυμενη με υφασμα, προστασια UV)

 

κοστος για τα παραπανω, πανω απο 40Ε/τμ

 

 

Σε καθε περιπτωση κρινεις.

Ειδικα αν μιλαμε για υφισταμενη κατασκευη ΠΡΟΣΟΧΗ.

(εχω δει να σκαβουν το μπετο γτ ο χαλυβας ειχε διαβρωθει και στο καπακι απο πανω ασφαλτικο εν θερμω και ασφαλτοπανο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τερρυ, ευχαριστώ για τν απάντηση. Θα μιλήσω συντόμως με κάποιο συνάδελφο απο μια εταιρία θυγατρική μιας macon, για να δώ την άποψη τους...

 

Εχω βρεί τιμή στην αγορά απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο τοποθέτησης kelyfos με τις εγγυήσεις της Polykem προς την τιμή του εξοικονομώ. Δηλαδή 50,20ε/μ2 με DOW 6ρι.

 

Αναμένω να κάνω τη κουβέντα για τη ταράτσα με το συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόκειται να γίνει εξωτερική θερμομόνωση σε γωνιακό διαμέρισμα 2ου ορόφου, και στις 2 πλευρές (βορεινή - ανατολική).

Έχουν γίνει τρεις προτάσεις με διαφορετικά υλικά και καθ΄ότι είμαι νέα στο χώρο και οι απόψεις διίστανται, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Τι είναι καλύτερο:

Να γίνει χρήση DOW, διογκωμένης πολυστερήνης ή το σύστημα π.χ. της kelyfos;

(και στις 3 περιπτώσεις αναφερόμαστε σε πάχος μονωτικού υλικού 5-6cm)

Link to comment
Share on other sites

Το τι υλικο μονωσης θα χρησιμοποιησεις ειναι καθαρα θεμα λ (και της μελετης, αν υπαρχει).

Επισης διαθεσιμοτητα στην περιοχη σου κτλ κτλ.

Το συστημα κελυφος που αναφερεις αν δεν κανω λαθος εχει εξηλασμενη πολυστερινη.

 

Για μενα αν πας σε θερμοπροσοψη , το καλυτερο ειναι να πας σε ενα πληρες συστημα (πολυστερινη, κολλα, βυσματα, ειδικα τεμαχια, σοβας κτλ)

Link to comment
Share on other sites

...και αφού θα γίνει όλη η... φασαρία καλό είναι να πάμε σε πάχος μονωτικού. υλικού 10 εκ.

 

Ο Γερμανός "ντύνει" τις παλιές κατασκευές (φέρουσα οπτοπλινθοδομή συνήθως 24 ή 30 εκ.) με 15 εκ. μόνωση.

post-31607-0-91110900-1348766650_thumb.jpg

post-31607-0-39439400-1348766677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τα κλασσικα 5εκ, μεχρι τα 10εκ, εχουμε σχεδον διπλασιο κοστος υλικου. :smile:

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το δώμα μου, έχει στην περίμετρο του αντί για το κλασσικό υπερυψωμένο τοιχάκι (δε γνωρίζω αν υπάρχει ορολογία) απλώς ένα φαλτσο 10εκ προς τα πανω, φυσικα για να μενουν τα νερά πάνω του.

 

Τωρα που θα κάνω την ανεστραμμένη μόνωση, μου είπε ο μάστορας πως πρεπει να φτιάξουμε ενα τοιχάκι περιμετρικό αποτελούμενο απο μια γλώσσα όρθια (33 εκ).

 

Ερωτώ: κατασκευαστικά δεν ειναι λίγο κάπως; δε θα χαλάσει η "κατασκευή" αυτή σε βάθος χρόνου; Δηλαδή μια σειρά απο τουβλάκια ορθια;

 

Δεν ειναι καλύτερο να μπούνε 2 γλώσσες η μια πανω στην άλλη και ζωναράκι ή καλύτερα μόνο απο μπετό όλο;

 

Ποιά ειναι η κατασκευαστική σας άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,

να φτιάξεις ένα χαμηλό κούτελο από μπετόν με τον κατάλληλο οπλισμό.

Υπάρχουν τεχνικές (κάποια κατακόρυφα βλήτρα, επάλειψη παλιάς επιφάνειας – μετά από αγρίεμα / εκτράχυνση – με ένα μίγμα από οικοδομική ρητίνη και φρέσκο τσιμέντο κλπ) ώστε ο αρμός να είναι στεγανός και να μην σκάσει αργότερα.

Όχι τούβλα!

Link to comment
Share on other sites

Δωσμου ινφο για τις τεχνικες σε παρακαλώ, αν γινεται μέσω νετ, διότι αν τα αναφέρω σε μαστορα αυτά, σιγά μη τα ξέρουν...

 

0.15μ πάχος θεωρείς πως αρκεί; να βάλω εγκάρσια Φ8/20-30 (τρυπώντας τη πλακα 0.05μ) και κανα 2 διανομές Φ8 πάλι διαμήκη; (ετσι ειχα κανει καποια κράσπεδα κάποτε) ή τη μπακάλικη λυση πλεγματάκι κομμένο ανα δυό μάτια).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.