Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό για βεβαίωση από αρμόδιο ΓΟΕΒ για αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έχω μια περίπτωση που μου δημιούργησε ερωτηματικα.

Μου ζητήθηκε Τοπογραφικό διάγραμμα πανώ στο οποίο θα φαίνεται η ακριβή θέση μικρόυ κτιρίου που θα καλύπτει αντλιοστάσιο ανακύκλωσης νερού από το δίκτυο υδροδότησης.Η αντλία θα εγκατασταθει τώρα.Επίσης μου ζητήθηκε να φαινέται και η πιθανη θέση της κολώνας που θα δοθεί το ρεύμα.Το τοπογραφικό ζητήθηκε από την υπηρεσία του ΓΟΕΒ η οποία βάσει αυτού του Τοπογραφικού θα δώσει βεβαίωση ότι το κτίριο (2χ2) δεν παρεμποδίζει το έργο υδροδότησης του ΓΟΕΒ,δεν βρίσκεται σε ζώνη έργου και βρίσκεται εντός του αγροτεμαχιου(αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου).

Το ερωτημά μου είναι ότι για να δοθεί αυτό το Τοπογραφικό δεν πρέπει να βγεί άδεια μικρής κλίμακας βάσει του άρθρου 3 (φεκ 270Δ/31-5-85)?

Η μπορεί να δοθεί τοπογραφικό χωρίς να βγει άδεια?

Ξέχασα να αναφέρω ότι την βεβαίωση του ΓΟΕΒ χρείαζεται ο ενδιαφερόμενος για να την χρησιμοποίησει για να βγάλει άδεια ηλεκτροδότησης για το αντλιοστάσιο.

Από την πολεοδομία μου είπαν σαφέστατα ότι χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας και το τοπογραφικό στην συνέχεια θα δοθεί στον ΓΟΕΒ.

Ο ενδιαφερόμνος ανέφερε ότι χρειάζεται μόνο ένα απλό τοπογραφικό όπου θα φαίνεται η θέση του κτιρίου - αντλίας.

Δεν μπορεί να υφισταταί κτίριο χωρίς αδεια!!!!!!!!!!

 

Είχε κάποιος παρόμοια υπόθεση ή γνωρίζει πως ακρίβώς πρέπει να κινηθώ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να βγει η άδεια μίκρης κλιμακας και μετά το Τοπογραφικό να πάει στον ΓΟΕΒ όπως ανέφερα ήδη στον ενδιαφερόμενο ακριβώς όπως μου ανέφερε και η πολεοδομία!

 

Οτί γνωρίζεται θα με διευκόλυνε!

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.