Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Και αμα σου πω τηλεφωνικός πχ 50kw και 88% β.α θα με πιστέψεις? Νταξ, το θέμα με τους λέβητες έχει παραγίνει....Καμια φορά χρειάζεται και ρεαλισμός...Πέραν από νομοθεσίες και τυπικότητες, δείτε τι ισχύει σε κάθε κατάσταση.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι γιατι οταν βρισκουμε χωρις μονωση λεβητα της δεκαετις του 60 και εχει φυλλο που λεει 94% β,α ειναι ολα καλα !!!

 

ακου 94%!!! εδω νεοι buderus -de dietrich κτλ και δεν βγαζουν 94%

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ναι άστα να πάει...έχω δει ερείπια με β.α 94%!!! Τι να πεις....φαίνεται ότι και στον καυστηριατζή λένε, βάλε μου ρε λίγο καλό β.α, πως μας λένε δεν μας ανεβάζεις κατηγορία στα ΠΕΑ? Οτι να'ναι.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι άστα να πάει...έχω δει ερείπια με β.α 94%!!! Τι να πεις....φαίνεται ότι και στον καυστηριατζή λένε, βάλε μου ρε λίγο καλό β.α, πως μας λένε δεν μας ανεβάζεις κατηγορία στα ΠΕΑ? Οτι να'ναι.....

 

χωρις πλακα ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν μου τοχει πει ......δεν εχω κανει και πολλα σαν αριθμο καμια 20αδα σε 8 πελατες

Link to comment
Share on other sites

Στην αίσθηση της θέρμανσης παίζει ρόλο και ο ψυχολογικός παράγοντας, οπότε λένε στους καυστηρατζήδες να τους βάλουν ψηλό β.α για να νομίζουν ότι ζεσταίνονται :smile: (ειδικά φέτος πολλοί θα ζεσταίνονται μόνο με την ιδέα)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ουδεποτε ειδα β.α. πανω απο 90%

Μονο σε λεβητες φυσικου αεριου

Τα 94αρια ειναι περα για περα εξωπραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια σχεση στις ΤΟΤΕΕ που θεωρει μια ελαχιστα αποδεκτη λεβητα βασει της ονομαστικης ισχυς του....

 

Απειληστε τους, οτι σε περιπτωση που δεν σας φερουν το Φ.Σ θα αναγκαστειτε να θεωρησετε εσεις την δυσμενεστερη των περιπτωσεων οσον αφορα το λεβητα....Πιανει το κολπο....:)

Link to comment
Share on other sites

Σιγα την απειλη ρε συ χασογκολη... :mrgreen:

Ποιος νοιαζεται για την αποδοση του λεβητα και την ενεργειακη καταταξη του διαμερισματος του?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που αποσχολεί τον κόσμο είναι το πόσο θα πληρώσει για το ΠΕΑ και τίποτα άλλο!!! (εκτός από μια και μοναδική περίπτωση και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, που ενδιαφερόταν ο ιδιοκτήτης για την κατάσταση του λέβητά του και πείρε μπροστά μου τηλ. τον συντηρητή του να τον ρωτήσει αν έχει κάνει καυσανάλυση, όπου και κατόπιν της αυτοψίας ο συντηρητής διαπιστωθηκε σωστός με πραγματικές μετρήσεις και το τονίζω πραγματικές γιατί οι περισσότεροι παίζουν joker ) Και μην κριβόμαστε είναι λογικό για το λούκι που τραβάει ο κοσμάκης!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακου 94%!!! εδω νεοι buderus -de dietrich κτλ και δεν βγαζουν 94%

 

Αν από το λέβητα δεν λείπουν ελατήρια-κόφτρες είναι καθαρός και τον υποφορτίσεις πολύ, μπορεί να βγάλει 94% (το 92-93% το πιάνεις για πλάκα).

(Η μόνωση του λέβητα δεν παίζει ρόλο στο βαθμό απόδοσης που βγάζει ο αναλυτής)

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.