Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Επίσης ο λέβητας καίει φυσικό αέριο και δεν υπάρχει τίποτα, ούτε φύλλο ελέγχου ούτε κάποια ένδειξη για ονομαστική ισχύ.

Τι κάνω;

Ευχαριστώ.

 

αφου είναι λέβητας φ. αερίου, ζητάς απο τον ιδιοκτήτη το αντίγραφο της μελέτης που έχει κατατεθεί στην ΕΠΑ και βλέπεις πόσο γράφει για τη θερμική ισχύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως βλέπω από τη φωτό -μάλλον- κάθε boiler διπλής ενέργειας εξυπηρετεί από ένα -επίσης μάλλον- ισόγειο διαμέρισμα.

Πάντως, η Pgen για τη θέρμανση θα είναι: Pgen = (A*Um*ΔΤ*2,5*10-3) + (Pn1*1.2) + (Pn2*1.2) σε [kW].

Η ίδια θα είναι και για το ΖΝΧ, το χειμώνα. Το καλοκαίρι, ηλεκτρική αντίσταση.

Για το ΖΝΧ, μπορείς να θεωρήσεις "μικρό" δίκτυο με μηδενικές απώλειες αν έχεις τα διαμερίσματα δίπλα στο λεβητοστάσιο. Αν και δεν ξέρω τι στα κομμάτια είναι αυτές οι δύο μονωμένες σωλήνες που φαίνονται.

 

Υ.Γ.: Οι σωλήνες του ΖΝΧ δεν θα έπρεπε να βγαίνουν από την επάνω πλευρά των boiler???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι συνδεδεμένος σε δίκτυο, έχει δεξαμενή φυσικού αερίου.

Εξυπηρετούν ένα διαμέρισμα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικού αερίου ή υγραερίου;

Καλά, πόσο μεγάλο είναι το διαμέρισμα;

Για την από πάνω έξοδο του ΖΝΧ, άκυρο, καθόσον υπάρχουν και με τη σύνδεση στην κάτω πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Panos μαζί ποστάραμε, σ' ευχαριστώ για την απάντηση αλλά πες μου σε παρακαλώ, έχω βάλει τα δύο boiler στα συστήματα ΖΝΧ σε δύο γραμμές ως κεντρική μονάδα λέβητα που τροφοδοτεί τοπικούς θερμαντήρες ΖΝΧ με ισχύ στο καθένα 4 kw, αν κατάλαβα καλά μου λες πως πρέπει να βάλω την Pgen (27Kw);

 

Υγραερίου; Φ.Α; (πρώτη φορά είδα τέτοια εγκατάσταση).

 

190 τ.μ. είναι.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δεξαμενή υγραερίου θα έχει.

Φτώχεια καταραμένη :mrgreen: ! Οπότε ή τα δυο boiler είναι συνδεδεμένα παράλληλα ή πιθανόν δίνουν σε διαφορετικά τμήματα του φτωχικού. Δεν νομίζω πως έχει κανένα αυτοματισμό εναλλαγής της λειτουργίας τους. Οπότε ναι, αθροίζεις τις ισχύς τους.

Γιατί δε δύο γραμμές; Τα 4 kW μάλλον είναι η ισχύς της κάθε μιας ηλεκτρικής αντίστασης.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Είναι δύο ογδοντάρια boiler διπλής ενέργειας. Τα 4kW είναι ηλεκτρική ισχύς. Το ότι είναι δύο τι σε πειράζει; Αφού καλύπτουν την ίδια ιδιοκτησία και παίρνουν από τον ίδιο λέβητα. 'Άθροισε την ηλεκτρική τους ισχύ (το καλοκαίρι) και το χειμώνα βάλε τα πάλι και τα δυο μαζί σε μια γραμμή με ισχύ Pm από το φύλλο ελέγχου και έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης, όπως έγραψα στο #63.

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπω από τη φωτό -μάλλον- κάθε boiler διπλής ενέργειας εξυπηρετεί από ένα -επίσης μάλλον- ισόγειο διαμέρισμα.

Πάντως, η Pgen για τη θέρμανση θα είναι: Pgen = (A*Um*ΔΤ*2,5*10-3) + (Pn1*1.2) + (Pn2*1.2) σε [kW].

Η ίδια θα είναι και για το ΖΝΧ, το χειμώνα. Το καλοκαίρι, ηλεκτρική αντίσταση.

Για το ΖΝΧ, μπορείς να θεωρήσεις "μικρό" δίκτυο με μηδενικές απώλειες αν έχεις τα διαμερίσματα δίπλα στο λεβητοστάσιο. Αν και δεν ξέρω τι στα κομμάτια είναι αυτές οι δύο μονωμένες σωλήνες που φαίνονται.

 

Υ.Γ.: Οι σωλήνες του ΖΝΧ δεν θα έπρεπε να βγαίνουν από την επάνω πλευρά των boiler???

Πάνο αυτή η ισχύ ποιά είναι τών Boiler? δεν θα βρείς από την 4.10 τήν επιπλέον ισχύ για το Pgen?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.