Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Η "εκτίμηση" του μάστορα από που προκύπτει ;

Ίσως εννοεί την ονομαστική ισχύ του λέβητα, ίσως αν είναι μαντεμένιος να μετράει φέτες, ίσως να το βγάζει από το μυαλό του, ίσως,... ίσως... ίσως.

Πρόκειται απλά περί εκτίμησης και δεν σε καλύπτει, ούτε και πρέπει.

 

Η ακριβής ισχύς λειτουργίας του λέβητα προκύπτει μόνο από το ΦΕ.

Αν το ΦΕ που έχεις είναι σχετικά πρόσφατο και υπογεγραμμένο ασυζητητί θα το ακολουθήσεις.

Αλλιώς ζήτα καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημερινο ειναι :mrgreen:

Το μονο σιγουρο ειναι η παροχη του μπεκ.

3 γαλονια...

Και η πιεση των 12 bar

Ολα τα αλλα ειναι εκτιμησεις...

Και η αποδοση του εννοειται ακριβης...

 

Τωρα, οταν υπαρχει ενας λεβητας τοσα χρονια αχρησιμοποιητος και δεν υπαρχει θεληση για συντηρηση γιατι δε χρησιμοποιειται, ειναι προφανες πως οι μετρησεις δε μπορουν να γινουν επακριβως...

Δε μπορει να λειτουργησει σωστα το μηχανημα...

Link to comment
Share on other sites

.......

Το μονο σιγουρο ειναι η παροχη του μπεκ.

3 γαλονια...

Και η πιεση των 12 bar

Ολα τα αλλα ειναι εκτιμησεις...

Και η αποδοση του εννοειται ακριβης...

 Αρκούν αυτά.

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φυλλο ελεγχου λεβητα μου δινει λεβητα 100.000 θερμιδων ονομαστικα (και στο ταμπελακι το ιδιο)

Το φυλλο ελεγχου μου δινει μπεκ 1,50 γαλονι σε πιεση 11 bar.

Για την τοποθετουμενη ισχυ του λεβητα θα λαβω αυτουσιες τις 100.000 θερμιδες ή θα πολλαπλασιασω το 5,98 (παροχη πετρελαιου σε μπεκ 1,50 με πιεση 11) με τη θερμογονο δυναμη του πετρελαιου 11,92 επι το βαθμο αποδοσης του φυλλου ελεγχου 0,895 για να λαβω εν τελει 63,80 kW?

 

Σαν μεγαλη δεν ειναι η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Θελω μια βοηθεια να ειναι δυνατον.
 

Εχω εναν ξυλολεβητα/πετρελαιου (δηλ δουλευει και με τα 2 υλικα) ο οποιος εχει ονομαστικη ισχυ 50000 kcal για ξυλο και 80000 kcαl για πετρελαιο.

τι μπορω να κανω στην περιπτωση που εχει καταγραφει στο ΦΕ μονο η ονομαστικη ισχυ Λεβητα και εβαλε 93.04.

εγω πηρα τον τυπο απο την ΤΟΤΕΕ 84+2λογ(93,04)=87,93  και για να βρω την πραγματικη ισχυ Pm=9.04*87.93=81.81 KW  και το εβαλα στο πεδιο της ισχυς.. Αλλα αυτο δεν μου απαντα στο τι β.α να βαλω.

 

καμια ιδεα κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Φυλλο ελεγχου λεβητα μου δινει λεβητα 100.000 θερμιδων ονομαστικα (και στο ταμπελακι το ιδιο)

Το φυλλο ελεγχου μου δινει μπεκ 1,50 γαλονι σε πιεση 11 bar.

Για την τοποθετουμενη ισχυ του λεβητα θα λαβω αυτουσιες τις 100.000 θερμιδες ή θα πολλαπλασιασω το 5,98 (παροχη πετρελαιου σε μπεκ 1,50 με πιεση 11) με τη θερμογονο δυναμη του πετρελαιου 11,92 επι το βαθμο αποδοσης του φυλλου ελεγχου 0,895 για να λαβω εν τελει 63,80 kW?

 

Σαν μεγαλη δεν ειναι η διαφορα?

 

 

Σωστά τα γράφεις καιπρέπει να πάρεις την ισχύ που δουλεύει ο λέβητας κανονικά και όχι την ονομαστική.

 

Για παράδειγμα, πολλές φορές όταν αντικαθιστούμε καυστήρα πετρελαίου με φ. αερίου, δουλεύουμε τον λέβητα σε χαμηλότερη ισχύ για να μην επιβαρύνουμε το πρώτο τμήμα το λέβητα αρκετά, λόγω διαφορετικής γεωμετρίας της φλόγας του φ. αερίου. Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν σωστότερο να βάλουμε την πραγματιή ισχύ του λέβητα από την ονομαστική.

 

Αλλά το θέμα είναι αν όντως η παροχή του μπεκ ειναι 1.50 gal/h. Κανονικά στο φ. ελεγχου ο καυστηρατζής πρέπει να γράψει την πραγματική παροχή καυσίμου. Αλλά παίζει να έγραψε και την παροχή που φαίνεται στα χρακτηριστικά του μπεκ. Συνήθως στα χαρακτηριστικά των μπεκ γράφουνε την παροχή στα 7 bar  και από το τύπο 

Q2 = Q1 x (P2/P1)1/2    βρίσκουμε την παροχή στην πίεση που είναι ρυθμισμένο.

 

Π.χ. έστω ότι η παροχή Q1 = 1.50gal/h στα 7 bar  τότε στα 11 bar θα έχεις Q2 = 1.50 x (11/7)1/2 =  1.88 gal/h x 3.785 = 7.12 lt/h

 

H ΚΘΔ του πετρεαλίου είναι 10.3 KWh/lt (11.92 KWh/Kg και ειδικό βαρός πετρελαίου 0.83 kg/lt) οπότε η ισχύς γίνεται: P = 7.12 x 10.3 x 0.895 = 65,63 KW --->το μπεκ είναι μικρό για τον καυστήρα λέβητα ή είναι κανονικό για τον καυστήρα απλά αυτός είναι μικρός για τον λέβητα. Η θερμική φόρτιση του λέβητα είναι χαμηλή.

 

Ο λέβητας παρουσίαζει συμπυκνώσεις;

 

 

Τι χαρακτηριστκά έχει ο καυστήρας;

Link to comment
Share on other sites

Θελω μια βοηθεια να ειναι δυνατον.

 

Εχω εναν ξυλολεβητα/πετρελαιου (δηλ δουλευει και με τα 2 υλικα) ο οποιος εχει ονομαστικη ισχυ 50000 kcal για ξυλο και 80000 kcαl για πετρελαιο.

τι μπορω να κανω στην περιπτωση που εχει καταγραφει στο ΦΕ μονο η ονομαστικη ισχυ Λεβητα και εβαλε 93.04.

εγω πηρα τον τυπο απο την ΤΟΤΕΕ 84+2λογ(93,04)=87,93  και για να βρω την πραγματικη ισχυ Pm=9.04*87.93=81.81 KW  και το εβαλα στο πεδιο της ισχυς.. Αλλα αυτο δεν μου απαντα στο τι β.α να βαλω.

 

καμια ιδεα κανεις;

1. Το φύλλο ελέγχου λέβητα σου γράφει τί Β.Α. έχεις....

2. Ξαναδιάβασε τί ακριβώς λέει η ΤΟΤΕΕ.... η σχέση αυτή δεν είναι για υπολογισμό ισχύος σε υφιστάμενα συστήματα..... 

3. 80 * 1,163 = 93,04.......

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, αφού ο καυστηρατζής γράφει ισχύ 100.000 Kcal/h (116,28 KW) μπορείς να βάλεις αυτή την τιμή και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν είναι στην δικαιοδοσία του εν. επ. να υπολογίζει την ισχύ του λέβητα, εφόσον υπάρχει φύλλο ελέγχου.

 

Εξάλλου το λογισμικό την χρησιμοποιεί για τον προσδιορισμό του β.α. του λέβητα του ΚΑ. Στη μία περίπτωση θα τον λάβει 93% και στην άλλη 93,4%.

 

Το θέμα άπτεται μόνο στο κατά πόσο θέλουμε να προσεγγίζουμε την πραγματκότητα, αν πιστέυει κάποιος ότι μπορεί να γίνει αυτό με την όλη διαδικασία των εν. επιθεωρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα γράφεις καιπρέπει να πάρεις την ισχύ που δουλεύει ο λέβητας κανονικά και όχι την ονομαστική.

 

Για παράδειγμα, πολλές φορές όταν αντικαθιστούμε καυστήρα πετρελαίου με φ. αερίου, δουλεύουμε τον λέβητα σε χαμηλότερη ισχύ για να μην επιβαρύνουμε το πρώτο τμήμα το λέβητα αρκετά, λόγω διαφορετικής γεωμετρίας της φλόγας του φ. αερίου. Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν σωστότερο να βάλουμε την πραγματιή ισχύ του λέβητα από την ονομαστική.

 

Αλλά το θέμα είναι αν όντως η παροχή του μπεκ ειναι 1.50 gal/h. Κανονικά στο φ. ελεγχου ο καυστηρατζής πρέπει να γράψει την πραγματική παροχή καυσίμου. Αλλά παίζει να έγραψε και την παροχή που φαίνεται στα χρακτηριστικά του μπεκ. Συνήθως στα χαρακτηριστικά των μπεκ γράφουνε την παροχή στα 7 bar  και από το τύπο 

Q2 = Q1 x (P2/P1)1/2    βρίσκουμε την παροχή στην πίεση που είναι ρυθμισμένο.

 

Π.χ. έστω ότι η παροχή Q1 = 1.50gal/h στα 7 bar  τότε στα 11 bar θα έχεις Q2 = 1.50 x (11/7)1/2 =  1.88 gal/h x 3.785 = 7.12 lt/h

 

H ΚΘΔ του πετρεαλίου είναι 10.3 KWh/lt (11.92 KWh/Kg και ειδικό βαρός πετρελαίου 0.83 kg/lt) οπότε η ισχύς γίνεται: P = 7.12 x 10.3 x 0.895 = 65,63 KW --->το μπεκ είναι μικρό για τον καυστήρα λέβητα ή είναι κανονικό για τον καυστήρα απλά αυτός είναι μικρός για τον λέβητα. Η θερμική φόρτιση του λέβητα είναι χαμηλή.

 

Ο λέβητας παρουσίαζει συμπυκνώσεις;

 

 

Τι χαρακτηριστκά έχει ο καυστήρας;

Δεν εχω ιδεα αν παρουσιαζει συμπυκνωσεις

Σκεψου πως η κεντρικη θερμανση δε χρησιμοποιειται εδω και καποια χρονια και τα στοιχεια που βρηκα ηταν απο παλαιοτερο φυλλο ελεγχου λεβητα

Ο καυστηρας δουλευει σε φασμα 93-183 kW και εχει 8-14 kg/h παροχης καυσιμου

Αν φορα μπεκ 1,50 γαλονι στα 11 bar, δινει παροχη 5,98 kg/h, μικροτερη απο την ελαχιστη του καυστηρα.

Δεν ξερω τι παιζει και αν πρεπει να παρω την παροχη βασει των μπεκ που μου δινει ο καυστηρατζης στο ΦΕ η καποιο αλλο στοιχειο απο το ταμπελακι του καυστηρα.

Γιατι η παροχη αυτη δινει 71kW ισχυ καυστηρα, μικροτερη απο την ελαχιστη του καυστηρα.

 

Τι κανουμε συναδελφοι?

 

Βοηθηστε εναν ασχετο Πολιτικο Μηχανικο  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συμβάινει κάτι από τα παρακάτω:

 

1) Η παροχή που αναγράφεται στο φυλλο ελέγχου να μην είναι σωστή

2) Η παροχή είναι σωστή, αλλά έχουν βάλει μικρότερο μπεκ στον καυστήρα για κάποιο λόγο

 

 

Το θέμα είναι ότι εσύ από τη στιγμή που έχεις φύλλο ελέγχου που το υπογράφει αδειούχος καυστηρατζής δεν έχεις λόγο να μην το πιστέψεις και να θεωρήσεις ότι έτσι έχει ρυθμιστεί και λειτουργεί ο καυστήρας.

 

Τι ισχύ υπολογίζει στο φυλλο ελέγχου ο καυστηρατζής;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.