Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση. Σε επιθεώρηση που είχα κάνει πριν από 5 χρόνια το Φ.Ε. ανέγραφε ισχύς λέβητα: 160KW. Το βρήκα μάλιστα και στο αρχείο μου.

Στην ίδια πολυκατοικία, για νέο Πιστοποιητικό που πρέπει να κάμω, άλλος καυστηρατζής (και μάλιστα με σφραγίδα μηχανικού Τ.Ε. αναγράφει τιμή 200KW.

 

Ενώ η ισχύς δεν παίζει ρόλο στην κατάταξη, αλλά έχει και αυτή τον ρόλο της, εγώ τι θα πρέπει να κάνω? Να ανεβάσω το παλιό Φ.Ε.?

Η να δηλώσω ότι δεν εχω καθόλου?

 

ΥΓ.1 Ρώτησα στην επιθ/ση Βορειου τμήματος και μου είπαν ότι δεν πειράζει αν είναι παλιό το Φ.Ε. (βέβαια μιλάμε για 6 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ισχύς παίζει ρόλο στην υπερδιαστασιολόγηση, και στην ισχύ δικτύου

Είδες το ταμπελάκι? Τι νούμερο αναφέρει? Ποιές είναι οι τιμές παροχής και πίεσης?

Link to comment
Share on other sites

Το ταμπελάκι γράφει από 156 έως 202kW (thermal output) kai 140 έως 180kW rated output range. Την υπερδιαστασιολόγηση θα την κάνω με 202kW, απλά το θέμα είναι οτι στο παλιό είχα περάσει τα 160kW μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έκανα αυτοψία σε διαμέρισμα (για εξ οικονομώ) όπου έχει ένα παλιό λέβητα Φ/Α χωρίς κανένα στοιχείο πάνω του και πραγματικά τον βλέπω πρώτη φορά (προφανώς έχουν σβηστεί τα στοιχεία από τον ήλιο). 

 

Συνεπώς για να υπολογίσω το βαθμό απόδοσής του κάνω τα παρακάτω (διορθώστε με όπου έχω λάθος) 

 

http://www.chem-lab.gr/lakenak/?nav=calc_therm

 

Ισχύς = 24kw

 

Α=   Το άθροισμα όλων των επιφανειών που είναι σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα ή με το κλιμακοστάσιο (ΜΘΧ) + τις επιφάνειες των ανοιγμάτων = 157,26 m2

Um =0,95 (Γ ζώνη)

V= 62.1(Πολυκατοικία)

ΔΤ = 23 (Γ ζώνη)

Ε= 82,80τμ (διαμερίσματος)

 

Λέβητας = χωρίς στοιχεία

 

Και βγάζει β.α. = 53.29 %  

 

Το ίδιο χρησιμοποιώ και για το ΖΝΧ ? 

 

post-60565-0-39596700-1520712148_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Αντίστοιχα στο σενάριο θέλω να βάλω λέβητα Baxi luna duo tec 24kw με Ενεργειακή απόδοση της θέρμανσης χώρου 93% (από το φυλλάδιο) και μου βγάζει β.α. 1.06  

 

post-60565-0-00628600-1520709255_thumb.jpg

 

Πως βλέπετε τους υπολογισμούς; 

 

 

 

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση. Σε επιθεώρηση που είχα κάνει πριν από 5 χρόνια το Φ.Ε. ανέγραφε ισχύς λέβητα: 160KW. Το βρήκα μάλιστα και στο αρχείο μου.

Στην ίδια πολυκατοικία, για νέο Πιστοποιητικό που πρέπει να κάμω, άλλος καυστηρατζής (και μάλιστα με σφραγίδα μηχανικού Τ.Ε. αναγράφει τιμή 200KW.

 

Ενώ η ισχύς δεν παίζει ρόλο στην κατάταξη, αλλά έχει και αυτή τον ρόλο της, εγώ τι θα πρέπει να κάνω? Να ανεβάσω το παλιό Φ.Ε.?

Η να δηλώσω ότι δεν εχω καθόλου?

 

ΥΓ.1 Ρώτησα στην επιθ/ση Βορειου τμήματος και μου είπαν ότι δεν πειράζει αν είναι παλιό το Φ.Ε. (βέβαια μιλάμε για 6 χρόνια).

Το παλιό Φύλλο Ελέγχου δεν μπορεί να είναι σε ισχύ σήμερα που καλείσαι να ξανακάνεις το ΠΕΑ. Υπάρχει ουσιαστικός λόγος που έχουν νομοθετήσει την χρονική ισχύ του Φύλλου Ελέγχου και πότε λήγει. (Κ.Υ.Α. 189533/07-11-2011).

 

Σήμερα που καλείσαι να βγάλεις ΠΕΑ θα πρέπει να αναγράψεις ότι λέει το φύλλο του καυστηρατζή, μόνο αν είναι σε ισχύ. Σε αντίθετη περίπτωση θα εκδόσεις ΠΕΑ υπολογίζοντας τη θέρμανση χωρίς να έχει Φ.Ε. ακόμα και αν έχει λήξει μια μέρα πριν την έκδοση ΠΕΑ σου. Σε καμία περίπτωση δεν θα λάβεις υπόψη σου το φύλλο ελέγχου που είχες βρει πριν 5 χρόνια. 

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτοψία σε διαμέρισμα (για εξ οικονομώ) όπου έχει ένα παλιό λέβητα Φ/Α χωρίς κανένα στοιχείο πάνω του και πραγματικά τον βλέπω πρώτη φορά (προφανώς έχουν σβηστεί τα στοιχεία από τον ήλιο). 

 

Συνεπώς για να υπολογίσω το βαθμό απόδοσής του κάνω τα παρακάτω (διορθώστε με όπου έχω λάθος) 

 

http://www.chem-lab.gr/lakenak/?nav=calc_therm

 

Ισχύς = 24kw

 

Α=   Το άθροισμα όλων των επιφανειών που είναι σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα ή με το κλιμακοστάσιο (ΜΘΧ) + τις επιφάνειες των ανοιγμάτων = 157,26 m2

Um =0,95 (Γ ζώνη)

V= 62.1(Πολυκατοικία)

ΔΤ = 23 (Γ ζώνη)

Ε= 82,80τμ (διαμερίσματος)

 

Λέβητας = χωρίς στοιχεία

 

Και βγάζει β.α. = 53.29 %  

 

Το ίδιο χρησιμοποιώ και για το ΖΝΧ ? 

 

attachicon.gifagnostos levitas.jpg

 

 

 

 

 

Αντίστοιχα στο σενάριο θέλω να βάλω λέβητα Baxi luna duo tec 24kw με Ενεργειακή απόδοση της θέρμανσης χώρου 93% (από το φυλλάδιο) και μου βγάζει β.α. 1.06  

 

attachicon.gifbaxi luna duo tec.jpg

 

Πως βλέπετε τους υπολογισμούς; 

Συνάδελφε καλησπέρα.

Ο υφιστάμενος λέβητας πόσα διαμερίσματα καλύπτει?

Βλέπω οτι αφορά σε κτίριο με ΚΘΚ. Δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης που να προέβλεπε τί λέβητας θα εγκατασταθεί και μελέτη θερμικών απωλειών?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω κάνει τις τελευταίες μέρες αρκετά ΠΕΑ για διαμερίσματα που θερμαίνονται με πετρέλαιο και έχω εφαρμόσει τις νέες ΤΟΤΕΕ, κι έχω μια γενική απορία... Ενώ στα φύλλα συντήρησης έχω β.α. γύρω στο 90-92%, τελικό β.α. με την υπερδιαστασιολόγηση, τον εποχικό β.α. κτλ παίρνω περίπου 72-75%. Έτσι βγαίνουν και σε εσάς τα  αποτελέσματα ή κάπου έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Π.χ. σε αυτό που κάνω τώρα έχω β.α. από το Φ.Σ. 0,919, κι από αυτόν παίρνω εποχικό (nsΚΘ) 0,8095, και μετά με τους συντελεστές υπερδιαστασιολόγησης γίνεται 0,723. Μήπως είναι υπερβολικά μειωμένα τα νούμερα; 

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.