Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Δεν φταίει το κράτος σε αυτό , φταίει ο "έξυπνος" συνάδελφος που πάντα θα υπάρχει και θα βγάζει το ΠΕΑ χωρίς φύλλο ελέγχου προφασιζόμενος ένα σωρό δικαιολογίες, γιατί δικαιολογίες είναι........

Αν δεν υπήρχε κανείς από εμάς που να "παρέκαμπτε" το φύλλο ελέγχου, το θέμα δεν θα υπήρχε πλέον....

Εδω εχουμε προχωρησει ακομα περαιτερω σε εξυπνους συναδελφους που βγαζουν ΠΕΑ χωρις αυτοψια...

Το φυλλο ελεγχου αν δεν υπαρχει μας πειραξε...

 

Το σχολιο μου αφορα καθαρα και μονο τον ειρωνικο χαρακτηρισμο "εξυπνος" για οποιον συναδελφο, κακως, προβαινει σε εκδοσεις ΠΕΑ αγνοωντας την ανυπαρξια ΦΕ

Πταισμα, κατ εμε, συγκρκτικα με τα τερατα που κανουν αλλοι....

 

Τι να λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν κεραυνοβολούμε τους υπάλληλους.

 

Πολλές φορές βέβαια μπορεί να ξεπερνάμε κάποια όρια κριτικής από κεκτημένη ταχύτητα, (προσωπικά το έχω κάνει και ζητάω συγγνώμη) αλλά ξέρω ότι είναι πολύ λίγα άτομα για πάρα πολλή δουλειά.

 

Είναι αδύνατον να ανταπεξέλθουν σε τέτοιο έργο όπως ανακλήσεις, απαντήσεις, ελέγχους και ότι άλλο γραφειοκρατικό έχουν.

Υποθέτω όμως ότι και αυτοί καταλαβαίνουν την αγανάκτηση του κάθε συναδέλφου που χάνει δουλειές από άλλους που όχι μόνο γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τις ΤΟΤΕΕ, τις νόμιμες διαδικασίες κλπ. Τον δουλεύουν από πάνω.

 

Εχεις δουλέψει, έχεις δαπανήσει ώρες σε διάβασμα και αναζήτηση, προσπαθείς να είσαι εντάξει με τους κανόνες και την επαγγελματική σου συνείδηση και στο τέλος αντιμετωπίζεσαι σα γραφικός.

Το να γυρνάει ο κουφωματάς και με περίπαιχτο χαμογελάκι να σου λέει: <<τι μου λες τώρα; δεν τα κοιτάει κανένας αυτά. Αυτά που μου λες πρώτη φορά τα ακούω. Οι άλλοι γιατί δε τα ψάχνουνε. Οτι θέλεις βάζεις. Κανένας δε τα ελέγχει>> με λίγα λόγια <<μα καλά.. πόσο μλκς είσαι;>> δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Με λίγα λόγια. Καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει πρόβλημα αλλά κάντε κι εσείς κανένα έλεγχο ρε παιδιά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάνοντας δοκιμές σε ένα κτίριο του '70 που έδωσα πρόσφατα ΠΕΑ, από το 94,2 % (του φύλλου ελέγχου) έως και 88% δεν άλλαξε κατηγορία . Ζ.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια φύλλα ελέγχου είχα παρατήρησα ότι εμφανιζόταν αρκετά πιο συχνά ο ίδιος βαθμός απόδοσης (93,8-) δεν θυμάμαι βέβαια αν ήταν ο ίδιος επαγγελματίας αλλά δεν θα μου ακουγόταν περίεργο να εκδίδονται φύλλα ελέγχου χωρίς αναλυτές....βεβαιά εμείς καλυμένοι είμαστε απλά το αναφέρω ώς διαπίστωση.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν στατιστικά με τις συνήθεις ρυθμίσεις που γίνονται ''κάθεται'' συχνότερα αυτό το νούμερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πανω απο 90% δεν εχω δει φυλλο ελεγχου...

84-90% γενικως χονδρικα...

Και ειδικα αν με υπερδιαστασιολογηση παρει κανα 0,75 μειωτικο συντελεστη (εξαιρετικα συνηθες), οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες...

Βεβαια, πλεον, λεβητες κεντρικης θερμανσης βρισκω μονο σε οικοδομες δεκαετιας 80 (τελη) και 90-2000

Οποτε, οντας θερμομονωμενη κατασκευη, με 0,75 υπερδιαστασιολογησης σχεδον παντα, οι αλλαγες ειναι ακομα πιο μικρες...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

σε αυτοψία που έκανα, μόλις είχαν εγκαταστήσει λέβητα πετρελαίου με λέβητα αερίου

το μόνο χαρτί που είχαν ήταν αυτό:

 

 

scanpic0001f.jpg

 

scanpic0002a.jpg

 

μπορούμε να βγάλουμε άκρη με δαύτο ?

με το αέριο δε τα πάω και πολύ καλά δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όχι, αυτό είναι χαρτί ελεγχου ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗΣ λέβητα (είναι τσεκαρισμένο με Χ στο 1ο φύλλο απάνω στα Α. ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ)

Πρέπει να εκδοθεί φύλλο ελέγχου καυσαερίων για τον λέβητα

 

Αυτό είναι φύλλο ελέγχου εσωτερικής εγκατάστασης φ. αερίου

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

δέσαμε, ακόμα καλά καλά δεν είναι συνδεδεμένοι οι συλλέκτες, και ο άλλος το θέλει χτες το ΠΕΑ, τι να πω δηλαδή, περιμέντε κανα μήνα να μπουν τα κρύα να ρθει ο καυστηρατζής ?

το $%#@ μου μεσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.