Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Είναι το πρώτο μου πιστοποιητικο και μεταξύ εκατοντάδων έχω και την εξης απορία. Στο ταμπελάκι του λέβητα γράφει δύο τιμές ονομαστικής ισχύς 53.1-61.1 kw. Ποια απο τις δύο να λάβω υπόψην για τους υπολογισμούς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν δεν έχεις το φύλλο ελέγχου μπορείς να πάρεις την ελάχιστη θερμική απόδοση (τοτεε 20701 -1 ) 4.1.2.1 βαθμός απόδοσης μονάδων λέβητα καυστήρα ..εσύ υπογράφεις , εσύ επιλέγεις

Edited by NIKOS
Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει το φυλλο συντηρησης συναδελφε. Χωρις αυτο δεν βγαζεις ΠΕΑ...

 

Ναι οκ...βάζεις στοίχημα ότι το φύλλο θα γράφει ακριβώς ό,τι γράφει και το ταμπελάκι ? Moυ έχει συμβεί πολλές φορές.

 

Συνάδελφε το δυσμενέστερο για τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγισης είναι να θεωρήσεις την μέγιστη Pn από τις δύο.

 

Αν βρεις φύλλο ελέγχου και γράφει μία ονομαστική ισχύ τότε βάλε αυτή αλλιώς βγάλε την Pm από τα γαλόνια του μπεκ.

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοειται οτι το Φ.Σ θα γραφει οτι λεει το ταμπελακι αφου αυτο δεν αλλαζει. Ειναι η ονομαστικη ισχυς του λεβητα.

 

Προφανως εδω ο λεβητας ειναι ρυθμισμενος να δουλευει σε μια απ τις 2 ισχεις....πραγμα που ειναι υποχρεωμενος να το ελεγξει αυτος που βγαζει το Φ.Σ και το καταγραφει σε αυτο...

 

Εχω παρει και εγω σε ορισμενες λιγες περιπτωσεις τον τυπο με τον λογαριθμο αφου τους ξεκαθαρισεις οτι θα ''ριξεις'' το κτιριο'' (πολυ που χεστηκαν θα μου πεις...)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εσύ επιλέγεις για το αν θα κάνεις σωστή επιθεώρηση σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ και αν θα επωμιστείς τις συνέπειες μιας επιθεώρησης με ανακριβή και αυθαίρετα στοιχεία.

 

Οχι ότι έχεις την δυνατότητα επιλογής να πάρεις τον β.α. από κάπου αλλού εκτός από το φύλλο ελέγχου (εκτός της περίπτωσης τοπικού λέβητα φυσικού αερίου). Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Δεν δίνεται η δυνατότητα να μη τηρήσεις τις ΤΟΤΕΕ με συμφωνίες μεταξύ επιθεωρητή και επιθεωρούμενου.

 

Σε κάθε περίπτωση αυτός που υπογράφει, θεωρείται δεδομένο ότι είναι γνώστης των ΤΟΤΕΕ και της σχετικής νομοθεσίας, είναι σίγουρος ότι τα κατέχει και έχοντας την ευθύνη αυτή επιλέγει να γίνει επιθεωρητής. Γιατί αλλιώς δεν πρέπει να γίνει επιθεωρητής.

 

Το αν το φύλλο ελέγχου είναι σωστό είναι μια άλλη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Για να δει κάποιος τον τύπο και την παροχή του μπεκ πρέπει να ανοίξει τον λέβητα ή τέλος πάντων να βγάλει τον καυστήρα. Και πάλι όμως έιναι αδύνατο να καταλήξει στην ισχύ του καυστήρα χωρίς να μετρήσει με όργανο την πίεση στην οποία είναι ρυθμισμένος ο καυστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν συνεπεεις. Τα χουμε ξαναπει. Οσο λειτουργει ο θεσμος των προσωρινων και μη πιστοποιημενων επιθεωρητων, ειναι αδυνατον να αποδωθουν ευθυνες ΝΟΜΙΚΑ. Το θεμα εχει να κανει καθαρα με την συνειδηση μας και ποσο καλα κανει καποιος την δουλεια του...

Link to comment
Share on other sites

.....Προφανως εδω ο λεβητας ειναι ρυθμισμενος να δουλευει σε μια απ τις 2 ισχεις....

 

Όχι απαραίτητα. Μπορεί να σε οποιαδήποτε τιμή ανάμεσα σε αυτές τις δύο. Δυστυχώς δεν βγαίνει άκρη εύκολα. Και ξαναλέω το Φ.Ε. κατά πάσα πιθανότητα θα γράφει και αυτό στην ισχύ του λέβητα : 53.1.....61.1. Άρα τι κάνεις σε αυτήν την περίπτωση ? Εγώ προσωπικα θεωρώ την μέγιστη ή αυτήν του λογάριθμου της ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.