Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Θα δεις τον τύπο π.χ. ΒΑΧΙ Luna3, θα γκουκγλάρεις, θα βρεις το manual και στα τεχνικά χαρακτηριστικά θα βρεις αυτό που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ,ευχαριστω και επειδη παλι λεω οτι ειναι καινουργιο το μηχανημα στο δικτυο διανομης κτλ αλλαζουν τα νουμερα?εχω απωλειες στο δυκτιο διανομης?ή βαζω τα ιδια νουμερα?

Link to comment
Share on other sites

το μηχανημα ειναι καινουριο οκ

αλλα εσενα ειναι το πρωτο πεα σου ή 1η φορα σου κατσε επιτοιχιος?

για να δουμε απο που θα το πιασουμε βασικα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες έψαξα αρκετά αλλά η απορία παραμένει.

Σε λέβητα που δεν έχει καν ταμπελάκι, επομένως δεν γνωρίζω καν την ισχύ, τι κάνω; Το ΦΕ καυσαερίων δεν υπάρχει αλλά και να καλέσει κάποιον ο ιδιοκτήτης δεν θα γράφει ούτε αυτό ισχύ.

Μου έτυχε κι αυτό!!!

Πως κινούμαστε τότε;

Link to comment
Share on other sites

Θα καλεσει ο ιδιοκτητης καυστηρατζη, θα συντηρησει, θα βγαλει ΦΕ και θα γραψει και την ισχυ βασει των μπεκ που φοραει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορώ να το κάνω και με τα στοιχεία του καυστήρα. Το εύρος του το ξέρω. Του λέβητα πως θα βρούμε..;

Θέλω να πω ότι δεν είναι το θέμα μας η μετάθεση ευθυνών, "ας βγάλει άκρη ο καυστηρατζής", θα μπορούσε να ήμασταν εμείς οι συντηρητές.

Αφήστε που έχω δει και ΦΕ ΧΩΡΙΣ ισχύ!

Όποιος κι αν κάνει την συντήρηση θα κληθεί να απαντήσει στην ίδια ερώτηση, πόση η ισχύς ενός λέβητα οπου δεν υπάρχει ταμπελάκι.

Μια λύση είναι ψάχνοντας, από την εταιρεία κατασκευής με βάση τις διαστάσεις του.

Μια άλλη να προσεγγίσεις την ισχύ βάση του καυστήρα και με τις διαστάσεις.

Η ουσία είναι να δοθεί μια λύση όχι στη βάση του "έλα μωρέ βάλε μια τιμή να ξεμπερδέυουμε" αλλά ως μηχανικοί να κάνουμε μια ασφαλή - για τη εξέλιξη του πιστοποιητικού - προσέγγιση.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Αφού στο φύλλο ελέγχου γράφει ονομαστική ισχύ λέβητα....Αμα βγάλει φ.ε θα έχει και την ισχύ δεν καταλαβαίνω...  Δηλαδή ακόμη και αν θες να την υπολογίζεις μπορείς βάση των στοιχείων που γράφει στο φύλλο ελέγχου

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Το όργανο μέτρησης δεν μπορεί να υπολογίσει ισχύ. Το φύλλο ελέγχου γράφει ισχύ την οποία την βρίσκει ο συντηρητής απο το ταμπελάκι ή τα έγγραφα του λέβητα. Αν λοιπόν δεν υπάρχουν αυτά τα στοιχεία ο συντηρητής δεν μπορεί με ασφάλεια να βρει την ισχύ του λέβητα, θα κάνει προσέγγιση. Το ίδιο που θα κάναμε κι εμείς.

Να το αντιστρέψω, αν δεν υπάρχει ταμπελάκι κι ο συντηρητής βάλει μια τιμή στην ισχύ την οποία εσύ θεωρείς άστοχη εντελώς, τι θα κάνεις; Θα την δεκτείς;

Μιλάω για την περίπτωση που ο λέβητας δεν έχει κάποιο στοιχείο που να λέει την ισχύ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.