Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Με μπέκ 3,00 (US) gph και πίεση αντλίας 12 bar από πίνακα έχεις παροχή καυσίμου 13,00 (kg/h), οπότε Pm = 0,857 * 13 * 11,92 = 132,8 (kW) = 132,80 * 860 = 114.208,6192 (kcal/h).

Ο καυστήρας φοράει δύο ίδια μπεκ, οπότε Pmολική = 2 * 132,80 (kW) = 265,60 (kW) = 228.417,2384.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο καυστήρας σου είναι διβάθμιος με 2 μπεκ 3,0 USgal στα 12 bar => από πίνακα μηνύματος #390 παραπάνω έχεις παροχή καυσίμου 12,50 kg/h για το κάθε μπεκ =>

2 μπέκ Χ12,5 kg/h = 25 kg/h συνολική παροχή καυσίμου.

Άρα Pm = 0,857 X 25,00 * 11,92 = 255 KW X 860 = 220.000(kcal/h).

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

nik γιατί εγώ την παροχή του κάθε μπεκ την βλέπω 13 (kg/h) :confused: . Έχω κάποια ηλικία δεν λέω, αλλά και πάλι........

Εάν ο καυστήρας είναι διβάθμιος, τότε σαν εγκατεστημένη ισχύς Pm θα πρέπει να ληφθεί αυτή της πρώτης βαθμίδας, δηλαδή τα 132,80 (kW).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Πάνο μήπως διαβάζεις την στήλη των 13 bar ; 

Εγώ πάντως σαν μάλλον μεγαλύτερος από σένα φοράω τα γυαλιά μου για την πρεσβυωπία 8-)  

Link to comment
Share on other sites

Για την υπερδιαστασιολογηση να λαβω 300.000 θερμιδες εγω να τελειωνω?

 

Για την υπερδιαστασιολόγηση πρέπει να πάρεις την ισχύ της 1ης βαθμίδας του καυστήρα, όχι τη συνολική (παρ. 4.1.2.1), αν κι εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί να γίνεται αυτό...

Στην ισχύ του λέβητα εγώ θα έβαζα το ταμπελάκι κι όχι την ισχύ που προκύπτει από τον καυστήρα.

 

...Σόρυ τώρα το είδα ότι το απάντησε ο πάνος παραπάνω

Edited by polyzo
Link to comment
Share on other sites

...Εάν ο καυστήρας είναι διβάθμιος, τότε σαν εγκατεστημένη ισχύς Pm θα πρέπει να ληφθεί αυτή της πρώτης βαθμίδας, δηλαδή τα 132,80 (kW).

 Σωστά. Το είχα τελείως ξεχάσει. Βλέπεις δεν μου έτυχε ποτέ διβάθμιος καυστήρας για να το ξαναφρεσκάρω. 

Link to comment
Share on other sites

Για την υπερδιαστασιολόγηση πρέπει να πάρεις την ισχύ της 1ης βαθμίδας του καυστήρα, όχι τη συνολική (παρ. 4.1.2.1), αν κι εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί να γίνεται αυτό...

 Ούτε εγώ το έχω καταλάβει....Ίσως δεν θέλουν να "χαντακώσουν" ένα διβάθμιο σύστημα και θέλουν να πριμοδοτήσουν την ευελιξία του :confused:

Link to comment
Share on other sites

@nick_61

Την στήλη των 12bar κοιτάζω Νίκο. Και έχεις δίκιο πως ο καυστήρας είναι διβάθμιος: http://peconet.com/products/RielloEclipseBulletins/RL28-38-50_manual-2.pdf

 

ecgj.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Πάνο εγώ χρησιμοποίησα τον πίνακα του μηνύματος #390 και εκεί είναι 12,50 kg/h.

Έχουν διαφορά από ότι φαίνεται, αλλά είναι σχετικά μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι χωρίς ΦΕ για να βρεις την ισχύ της 1ης βαθμίδας πρέπει να έχεις το εγχειρίδιο. Κι αν είναι και παλιός ο καυστήρας... τρέχα γύρευε. Μια φορά ήμουν τυχερός και το βρήκα παραπεταμένο στο λεβητοστάσιο. Πάντως, δε θεωρώ ότι υπάρχει "ευελιξία" τη στιγμή που η 1η βαθμίδα είναι μόνο για ομαλή έναυση (εκτός κι αν είμαι λάθος) και όχι για προσαρμογή της ισχύος του καυστήρα στα φορτία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.