Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Σιγα μην υπολογιζει και ισχυ

Την ονομαστικη βαζει.

100.000 θερμιδες ισχυς, οση γραφει στο ταμπελακι.

Απλα το μπεκ με την παροχη και την πιεση δινουν τη μιση....

Τι να πω...

 

Θα παρω την ισχυ που υπολογιζεται απο το μπεκ και οχι την ονομαστικη. Πολυ πιθανον να μειωσαν το μπεκακι στην πορεια γιατι ειδα και δυο διαμερισματα με φυσικο αεριο, που δεν ξερω ποτε συνδεθηκαν, οποτε ενδεχεται να ηταν ηδη συνδεδεμενα στην τελευταια συντηρηση, οποτε και να μειωσαν την ισχυ του λεβητα-καυστηρα λογω χαμηλοτερων απαιτησεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οτι και να πάρεις πάντως εισαι καλυμμένος. Και εγώ στη θέση σου την πραγματική ισχύ απο το μπεκ θα έβαζα, γιατί μου αρέσει να προσέγγιζω την πραγματικότητα και όχι απλα να είμαι σύμφωνος με κανονισμούς εκτός ουσίας.

 

 

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν δεν έχεις το φύλλο ελέγχου λέβητα, ή αν δεν σε αφήσουνε να μπεις στο λεβητοστάσιο, τότε μάθε μόνο αν είναι λέβητας πετρελαίου, ή αερίου.

 

Βάζεις τότε έναν κακό βαθμό απόδοσης λέβητα, ας πούμε 0,88 και το βάζεις αυτό το νούμερο στο πρόγραμμα. Αφού δεν έχεις δει τον λέβητα για να εκτιμήσεις το μέγεθος του, αφενός δεν κάνεις υπερδιαστασιολόγηση, αφετέρου βάζεις αμόνωτες σωληνώσεις. Ως ισχύ βάλε ότι θέλεις 60KW, 80 KW κατ' εκτίμηση.

 

Κρατάς και μιά σημείωση ότι δεν σου επέτρεψαν να μπεις στο λεβητοστάσιο.

 

Αρα λέβητας πετρελαίου 60 KW - 0,88

 

Σωληνώσεις αμόνωτες, αρα Δίκτυο διανομής 0,89 κλπ

 

Αυτά 

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου επιτρέψουν να μπεις και στο σπίτι τι κάνεις τότε? Παίρνεις μία σημείωση ότι η γιαγιά ήταν άρρωστη και καθάρισες?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε φύλλο ελέγχου σφραγισμένο-υπογεγραμμένο που μου επιδώθηκε από καυστηρατζή διαβάζω:

θερμοκρασία καυσαερίων 240 oC, θερμοκρασία λεβητοστασίου (πετρελαίου) 10 oC, διοξείδιο του άνθρακα 10% κ.ο.

Υπολογίζω έναν εσωτερικό βαθμό απόδοσης λέβητα 87,75%. Αντ'αυτού αυτός μου γράφει 83%

1. Κάνω κάποιο λάθος?

2. Καλύπτομαι από το ότι είναι δική του η μέτρηση και η ευθύνη, ή όχι?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι υποχρεωμενος να υπολογισεις εσυ αυτα για τα οποια αλλος φερει ευθυνη σφραγιζοντας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.