Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα οικοδομησιμότητα αγροτεμαχίου σε οικισμό <2000


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα των μηχανικών!

 

Ελπίζω εδώ να βρω μία άκρη σε ένα ζήτημα που με απασχολεί καθώς από ό,τι είδα υπάρχουν πολλά άτομα που κατέχουν πολύ καλά τα σχετικά θέματα. Έψαξα να βρω κάτι αντίστοιχο σε προηγούμενες δημοσιεύσεις αλλά δεν κατάφερα οπότε και ανοίγω καινούργιο thread.

Στοιχεία για το αγροτεμάχιο:

Το αγροτεμάχιο είναι το ΑΒΓΔ, εμβαδού 5300 τμ. Στην πλευρά ΒΓ εφάπτεται για 67 μ, όπως φαίνεται στο σχήμα, με επαρχιακό δρόμο.

Μέσα στο ΚΛΜΝ υπάρχει οικία η οποία δημιουργήθηκε το 1953.

Το ΚΛΜΝ κομμάτι εμβαδού 1715 τμ εισήλθε εντός ορίων οικισμού (κάτω των 2000 κατοίκων) σύμφωνα με απόφαση Νομάρχη στις 21/11/1985. Αυτή η απόφαση Νομάρχη καθόριζε τα όρια οικισμών και για άλλα χωριά κάτω των 2000 κατοίκων. (Ο οικισμός προϋπήρχε του 1923)

Στην εν λόγω απόφαση αναφέρονται ότι οι γενικοί όροι δόμησης μέσα στα όρια των οικισμών αυτών είναι αυτοί που προβλέπονται από το ΠΔ της 24-4-85(ΦΕΚ 181Δ/3-5-85)).

Για την αρτιότητα η απόφαση λέει πως «για τα οικόπεδα που είναι μέσα στο όριο του οικισμού η αρτιότητα ορίζεται στα 500 τμ».

Διαστάσεις: ΚΝ=31μ, ΛΜ=38μ, ΚΛ=49,5μ , ΝΜ=56μ.

 

Ερωτήματα:

 

1. Το αγροτεμάχιο ΑΒΓΔ είναι άρτιο και οικοδομήσιμο;

2. Πόσα τμ δικαιούμαι να χτίσω και πως γίνεται ο υπολογισμός αυτός;

3. Το αγροτεμάχιο θεωρείται σαν μία ολότητα ή σαν 3;

4. Για να χτίσω μέσα στο (εντός ορίων οικισμού) ΚΛΜΝ πρέπει να υπάρχει οδός που να συνδέει το ΚΛΜΝ με την επαρχιακή οδό; (πολύ κουφό μου φαίνεται αλλά το έχω ακούσει και αυτό)

 

Το ζήτημα έχει προκύψει γιατί ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε πως πρέπει το εντός ορίων οικισμού κομμάτι να εφάπτεται με δημόσια οδό. Όμως δεν μπορώ πλέον να κάνω παραχώρηση λωρίδας διέλευσης βάσει της απόφασης του ΣτΕ και άρα δεν μπορώ να χτίσω αφού το ΚΛΜΝ δεν συνδέεται με την επαρχιακή οδό! Μάλιστα μου είπε πως το τεμάχιο θεωρείται σαν 3 ενότητες και άρα δεν μπορώ να χτίσω πουθενά αφού κανένα από τα 3 δεν πληροί αρτιότητα και οικοδομισημότητα!!

 

Θα σας παρακαλούσα πάρα πολύ αν μπορείτε να με βοηθήσετε λέγοντας μου αυτά που γνωρίζετε για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Θα με διευκολύνατε αφάνταστα αν μπορούσατε να αναφέρετε και τις εγκυκλίους και τα ΦΕΚ πάνω στα οποία στηρίζετε τις απόψεις σας.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Το link της εικόνας:

 

sxedio1fc5.th.jpg

------------------------------------------------------------------

Κανείς δεν γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει;...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχεις πέσει σε περίπτωση.

Διευκρίνησέ μου α) ποιος είναι ο χρόνος δημιουργίας του ακινήτου,

β) αν είσαι εντός ή εκτός ζώνης, γ) στην πλευρά ΑΔ με τι έχεις επαφή ?

Αυτά που ξέρω μέχρι τώρα είναι ότι το ακίνητο θεωρείται ένα, εφ'όσον

δεν έχει γίνει κατάτμηση επί αυτού και ο υπάλληλος της πολεοδομίας έχει δίκιο γιατί για να είναι οικοδομήσιμο το εντός οικισμού τμήμα πρέπει να έχει πρόσβαση από δρόμο που ευρίσκεται εντός οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

yiman ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

α) Το ακίνητο δημιουργήθηκε το 1953 (το διόρθωσα και πάνω στα περιγραφικά στοιχεία)

β) Εαν ως ζώνες εννοείς τις ΖΟΕ, τότε όχι γιατί δεν έχουν οριστεί ΖΟΕ.

γ) Η ΑΔ εφάπτεται με αγροτεμάχιο.

 

Μπορώ να θεωρήσω ότι λόγω του ότι είναι πάνω από 4000τμ θεωρείαι άρτιο και οικοδομήσιμο, αφού εφαπτεται και σε επαρχιακή οδό, ή η ύπαρξη της εν λόγω εντός ορίων λωρίδας περιπλέκει τα πράγματα;

 

Το να χτιστούν παραπάνω από 200 τμ (λόγω του εντός ορίων κομματιού) αποκλείεται;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Γιάννη3,

1) Και άρτιο είναι και οικοδομήσιμο.

2) Πρόσεξε το εξής : Το όριο του οικισμού δεν επιβάλλει κατάτμηση στο εννιαίο ακίνητο, κι όποιος σου το είπε είναι ΑΣΧΕΤΟΣ ειδικά αν προέρχεται απο αρμόδιο υπάλληλο πολεοδομίας. Απλά το δομείς με δύο διαφορετικούς όρους δόμησης. (διάβασε προσεκτικά το 181Δ'/85)

Το εντός του οικισμού τμήμα έχει πρόσωπο (από το εννιαίο) πάνω στον επαρχιακό δρόμο. Ανώτερη δόμηση τα 400τμ.

Στο εκτός ορίων οικισμού τμήμα δεν μπορείς να χτίσεις γιατί με όρους της κατά κανόνα αρτιότητας δεν έχεις το απαραίτητο εμβαδό των 4000τμ! (2655+950=3605<4000).

ΌΜΩΣ εάν έχεις τις απαραίτητες χρονολογίες μπορείς να ενταχθείς σε μία απο τις παρεκκλίσεις του 270Δ/85, οπότε μπορείς να δομήσεις με τις διατάξεις της εκτός σχεδίου (αν σε παίρνει απο τις υποχρεωτικές αποστάσεις), ανάλογα σε ποια παρέκκλιση είσαι τα αντίστοιχα που απορρέουν απο την έκταση των 3605τμ.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GRTOPO, σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ και εσένα για την πολύτιμη βοήθεια.

Συνάδελφος μηχανικός είμαι, βέβαια, αλλά είμαι ηλεκτρολόγος.

Το θέμα είναι ότι παιδεύομαι πολύ καιρό με το εν λόγω ζήτημα. 4 τοπογράφοι σηκώναν τα χέρια ψηλά λέγοντας πως δεν έχουν ξανασυναντήσει παρόμοια περίπτωση και ένας 5ος (της πολεοδομίας) αφού μου είπε πως δεν μπορώ να χτίσω, στο τέλος, όλος ειρωνία, μου είπε να το κάνω μπαξέ το γήπεδο!!!

Ελπίζω με τις συμβουλές σου να βρω τελικά την άκρη.

Από αύριο κιόλας θα ψάξω να βρω τα εν λόγω ΦΕΚ.

 

Βλέπω φως στο τουνελ! :D

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω.

Είναι περίπτωση lotto (από την ανάποδη) το να σου τύχει τέτοιο.

Εγώ την δόμηση του εντός οικισμού τη στηρίζω στο ότι το γεωτεμάχιο είναι εννιαίο. Και αν σου ζητήσουν πρόσβαση σε κοινόχρηστη οδό τότε θα τους απαντήσεις ότι εφόσον είναι εννιαίο την προσβασιμότητά του την έλκει από το πρόσωπο επί της επαρχιακής οδού. Δεν χρειάζεται παραχώρηση στη κοινή χρήση ούτε 1εκ!!!

Ως τεμνόμενο από όριο οικισμού έχει εντός και εκτός τμήματα τα οποία δομούνται με διαφορετικούς όρους δόμησης.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΕΝΑ ΓΕΩΤΕΜΑΧΙΟ 5 ΣΤΡ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΠΙ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗΣ ΟΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΟ!!!!!

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το αγροτεμάχιο είναι ενιαίο και σαφώς άρτιο και οικοδομήσιμο. Χτίζει 226τμ με τις εκτός σχεδίου διατάξεις.

 

Για το τμήμα που εμπίπτει εντός της οριοθέτησης του οικισμού είναι απαραίτητο να έχει πρόσβαση από κοινόχρηστο χώρο του οικισμού και όχι απλά από οποιοδήποτε δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Sigio και ευχαριστώ που παίρνεις μέρος!

Βλέπω ότι έχεις διαφορετική άποψη από τον GRTOPO. Εφόσον, όμως, θεωρείται ενιαίο δεν είναι λίγο παράδοξο να ζητείται το εντός ορίων τμήμα να έχει πρόσβαση στο δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι SIGIO έχεις δίκιο εν μέρει στον τύπο όχι όμως στην ουσία.

Πρόσεξε όμως ότι είναι ιδιάζουσα περίπτωση.

Για να είναι οικοδομήσιμο σύμφωνα με το 181Δ πρέπει να έχει πρόσωπο "καθ' όλο το μήκος μιας πλευράς του οικοπέδου. Άυτό θεωρώ ότι έχει εφαρμογή σε οικόπεδα τα οποία είναι εξ ολοκλήρου εντός των ορίων.

Αν κάνει παραχώρηση:

1) θα πρέπει να γίνει από τα όμορα δηλαδή το ΟΚΝΖ και δεν ξέρουμε τη διάθεσή τους για κάτι τέτοιο

2) Αν γίνει, υλοποιήται κατάτμηση του εννιαίου ακινήτου (περίπτωση που γίνει εγκάρσια στο οικόπεδο κατά μήκος της ΚΛ ή ΜΝ), ενω στη περίπτωση που παραχωρηθεί από τα όμορα (ΟΚΝΖ) και στρίψει παράλληλα στην ΚΝ θα πρέπει να συνεχίσει ώς ότου βγεί στον επαρχιακό κατά μήκος της ΝΒ (διότι πρέπει να εξασφαλίζεται η συνδεση της παραχώρησης με το κοινόχρηστο οδικό δίκτυο), μέσα από το εκτός ορίων τμήμα του ακινήτου οπότε έχουμε παράβαση του άρθρου 20 του ΝΔ του 23 (σχηματισμό κοινόχρηστου χώρου).!!

Γι' αυτό και η λύση που δίνω είναι η πιο σύννομη, τεκμηριωμένη και ενδεδειγμένη.

Ελπίζω να σε έπεισα.

Link to comment
Share on other sites

χαίρετε,

ρίξτε μια ματιά εδώ

 

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=1261&highlight=

 

γιατί το θέμα ξανασυζητήθηκε εκτενώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.