Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα οικοδομησιμότητα αγροτεμαχίου σε οικισμό <2000


Recommended Posts

Γεια σας συναδελφοι.Παρακαλω μπορειτε να δειτε και την δικα μου περιπτωση;

 

Εγω ειμαι αρχιτεκτονας και εχω μπλεξει στο παρακατω θεμα :

1. ΦΕΚ 181Δ οικισμος προ 23

Το οικοπεδο ειναι εν μερει μεσα στο οριο του οικισμου και εν μερει εξω.

2. Ειναι κομενο προ του 1985

3. Βλεπει η εντος πλευρα που ειναι 12.00 μ σε δρομο ο οποιος ομως στα συμβολαια του 1985,1986 και 2006 αναγραφεται ως εμβασια πλατους 3.00 μ.

4. Σε συμβολαιο του 2007 που εγινε και η πωληση του σαν αρτιο και οικοδομησιμο διορθωνεται η εμβασια και μετα απο εγκυκλιο 7 που εγινε στον δημο γραφεται οτι ειναι Δημοτικη οδος.

5. Ψαξαμε με τον τοπογραφο μου και βρηκαμε το συμβολαιο του απο κατω μου το οποιο λεει οτι συνορευει με το δικο μου οικοπεδο και οχι με εμβασια που αναφερει το δικο μου.Πραγμα που παραπεμπει στο οτι η εμβασια ειναι ιδιοκτησια του απο κατω μου που την εχει αφησει για να περνανε τα απο πανω οικοπεδα απο το 1985.

Παρακαλω για τις αποψεις σας.

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία

όταν το εντός τμήμα είναι μικρότερο απο το απαιτούμενο θεωρητικά 'προσαρτάται' και τμήμα απο το εκτός

συνλαδελφε teo2

κατα την γνώμη μου

απο την στιγμή που αναγνωρίσθηκε ως δημοτική οδός εννοείται έλαβαν γνώση όλοι οι εμπλεκόμενοι-ενδιαφερόμενοι

στα συμβόλαια συχνά συναντάμε ασυμφωνίες και ασάφειες σημασία έχει η διαμορφωμένη κατάσταση στο πεδίο και στα χαρτιά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη

σας ευχαριστώ πολύ .

Για εμένα ήταν δύσκολο να τα κατανοήσω καθώς δεν ανήκω στην οικογένεια των μηχανικών ( αλλά των νοσηλευτριών ) , όμως με την βοήθεια σας κατάφερα να βγάλω μία άκρη .

Βάσει τού νέου εγγράφου του ΠΕΧΩ Ηρακλείου ( το οποίο έχουν θέσει σε ισχύ στα Χανιά από τον Ιανουάριο ) και λόγω του γεγονότος ότι το εκτός σχεδίου κομμάτι είναι εμβαδού μικρότερου απο 2 στρ , δυστυχώς δεν υπαγόμαστε στις διατάξεις για κατά παρέκκλιση δόμηση. Σε σχετική ερώτηση που έκανα στην Πολεοδομία αυτές τις ημέρες , μου ανάφεραν ότι πριν εφαρμοστεί αυτό το έγγραφο , είχαμε το δικαίωμα της κατα παρέκκλιση δόμησης.

Το ευχάριστο όμως είναι ότι αρκετοί συμπολίτες μου έχουν το ίδιο πρόβλημα με έμενα και έτσι η Πολεοδομία έχει αποστείλει ερώτημα προς την ΔΟΚ Αθηνών , μήπως και υπάρξει κάποια αλλαγή ή έστω κάποια εξαίρεση στον κανόνα .

Και πάλι σας ευχαρίστω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

καλησπερα συναδελφοι..μηπως θα μπορουσε καποιος να αναρτησει εαν το εχει το υπ.αριθμ εγγραφο της ΔΟΚΚ 2393/24-3-2008 και το 39518/5-7-1989 διοτι στο διαδυκτιο δεν το βρισκω πουθενα...

Ευχαριστω πολλυ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Να θέσω και το δικό μου ερώτημα μιας και ξύπνησα πιο ζαλισμένη απ'όταν κοιμήθηκα.Δημιουργία οικοπέδου από μεγαλύτερη έκταση τον Ιούλιο του 1985,εκτός οικισμού τότε.Τα όρια του οικισμού(<2000)καθορίστηκαν με απόφαση Νομάρχη το 1988 με αρτιότητα 1500μ2.Το ακίνητο με τον καθορισμό των ορίων προκύπτει τεμνόμενο από το όριο οικισμού με εμβαδόν εντός 584μ2 και εκτός 1587μ2.Σύμφωνα με το 181 θεωρώ ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή 1500 δηλαδή;Και αν ναί σύμφωνα με το 289/2011 ως μεγαλύτερο των 700μ2 χτίζει τα 400μ2;

Δεν μου έχει τύχει μέχρι σήμερα και πρέπει να δώσω επειγόντως απάντηση εντός της ημέρας σε ενδιαφερόμενο αγοραστή.Σας ευχαριστώ για όποια απάντηση επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Να θέσω και το δικό μου ερώτημα μιας και ξύπνησα πιο ζαλισμένη απ'όταν κοιμήθηκα.Δημιουργία οικοπέδου από μεγαλύτερη έκταση τον Ιούλιο του 1985,εκτός οικισμού τότε.Τα όρια του οικισμού(<2000)καθορίστηκαν με απόφαση Νομάρχη το 1988 με αρτιότητα 1500μ2.Το ακίνητο με τον καθορισμό των ορίων προκύπτει τεμνόμενο από το όριο οικισμού με εμβαδόν εντός 584μ2 και εκτός 1587μ2.Σύμφωνα με το 181 θεωρώ ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή 1500 δηλαδή;Και αν ναί σύμφωνα με το 289/2011 ως μεγαλύτερο των 700μ2 χτίζει τα 400μ2; και πάλι ναι

Δεν μου έχει τύχει μέχρι σήμερα και πρέπει να δώσω επειγόντως απάντηση εντός της ημέρας σε ενδιαφερόμενο αγοραστή.Σας ευχαριστώ για όποια απάντηση επί του θέματος.

Και πάντα με την προϋπόθεση ότι έχεις πρόσωπο σε κ.χ.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι..μηπως θα μπορουσε καποιος να αναρτησει εαν το εχει το υπ.αριθμ εγγραφο της ΔΟΚΚ 2393/24-3-2008 και το 39518/5-7-1989 διοτι στο διαδυκτιο δεν το βρισκω πουθενα...

Ευχαριστω πολλυ 

Με copy-paste από ΔΟΜΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

 

Εγγρ-39518/5-7-89   Εγγρ-39518/89 
Δόμηση γηπέδων που τέμνονται από όρια οικισμού
(τοποθέτηση κτιρίου σε οικόπεδο που τμήμα του εμπίπτει εντός και εκτός σχεδίου, συντελεστής δόμησης)
@ΚΕΙΜΕΝΟ
Σε απάντηση των εγγράφων σας, σας γνωρίζουμε τα εξής: 
1) Η οικοδομή σε ένα οικόπεδο που τμήμα του εμπίπτει εντός των ορίων του οικισμού και τμήμα του εκτός αυτών δύναται να τοποθετηθεί σε οποιοδήποτε τμήμα του ανωτέρω οικοπέδου, αρκεί στο τμήμα αυτό να εφαρμόζονται οι σχετικές πολεοδομικές διατάξεις (αρτιότητα, αποστάσεις από όρια, κλπ). 
2) Εάν το εναπομένον εκτός των ορίων του οικισμού τμήμα του οικοπέδου δεν είναι άρτιο κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση, δεν αντιστοιχεί σε αυτό το τμήμα συντελεστής δόμησης (σδ). Στην περίπτωση αυτή η οικοδομή που προκύπτει στο άρτιο εντός του οικισμού τμήμα του οικοπέδου δύναται να τοποθετηθεί στο εκτός οικισμού τμήμα του, αρκεί να τηρηθούν οι αποστάσεις αυτής από τα όρια του οικοπέδου σύμφωνα με τις διατάξεις της εκτός σχεδίου δόμησης. 
(Σ.Σ. Τα οριζόμενα στο παρόν έγγραφο εναρμονίζονται νομοθετικά με τις διατάξεις που προσετέθησαν στο τέλος της παρ.1 Αρθ-7 του ΠΔ/24-4-85, με την παρ.12 Αρθ-10 του Ν-4315/14 ΦΕΚ-269/Α/24-12-14) 
 
(το άλλο δεν το βρήκα)
Link to comment
Share on other sites

 

Με copy-paste από ΔΟΜΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

 

Εγγρ-39518/5-7-89   Εγγρ-39518/89 
Δόμηση γηπέδων που τέμνονται από όρια οικισμού
(τοποθέτηση κτιρίου σε οικόπεδο που τμήμα του εμπίπτει εντός και εκτός σχεδίου, συντελεστής δόμησης)
@ΚΕΙΜΕΝΟ
Σε απάντηση των εγγράφων σας, σας γνωρίζουμε τα εξής: 
1) Η οικοδομή σε ένα οικόπεδο που τμήμα του εμπίπτει εντός των ορίων του οικισμού και τμήμα του εκτός αυτών δύναται να τοποθετηθεί σε οποιοδήποτε τμήμα του ανωτέρω οικοπέδου, αρκεί στο τμήμα αυτό να εφαρμόζονται οι σχετικές πολεοδομικές διατάξεις (αρτιότητα, αποστάσεις από όρια, κλπ). 
2) Εάν το εναπομένον εκτός των ορίων του οικισμού τμήμα του οικοπέδου δεν είναι άρτιο κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση, δεν αντιστοιχεί σε αυτό το τμήμα συντελεστής δόμησης (σδ). Στην περίπτωση αυτή η οικοδομή που προκύπτει στο άρτιο εντός του οικισμού τμήμα του οικοπέδου δύναται να τοποθετηθεί στο εκτός οικισμού τμήμα του, αρκεί να τηρηθούν οι αποστάσεις αυτής από τα όρια του οικοπέδου σύμφωνα με τις διατάξεις της εκτός σχεδίου δόμησης. 
(Σ.Σ. Τα οριζόμενα στο παρόν έγγραφο εναρμονίζονται νομοθετικά με τις διατάξεις που προσετέθησαν στο τέλος της παρ.1 Αρθ-7 του ΠΔ/24-4-85, με την παρ.12 Αρθ-10 του Ν-4315/14 ΦΕΚ-269/Α/24-12-14) 
 
(το άλλο δεν το βρήκα)
 
δηλαδή παίρνω το συντελεστή από κει που ανήκει και τον τοποθετώ στο κορφοβούνι να έχω δέντρα και ωραία θέα
 
απαράδεκτο
Edited by stapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.