Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τριψιμο Πεταχτου Σοβατισματος


dinos1979

Recommended Posts

Την καλησπερα μου..

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος,μια ΜΕΘΟΔΟΣ-τροπος εργασιας-ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΤΡΙΨΙΜΟ των εξωτερικων τοιχων οι οποιοι εχουν ΠΕΤΑΧΤΟ ΣΟΒΑΤΙΣΜΑ..

 

Η αν υαπρχει καποιο ειδικο μηχανημα που να κανει αυτη τη δουλεια..εχω ψαξει παντου κι δεν εχω βρει κατι αντιστοιχο..

 

Ευχαριστω πολυυυυ

 

 

action-reaction

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πεταχτό τι εννοείς?

Αυτό που το φινίρισμα μοιάζει με χωριάτικο,

ή θες να βγάλεις την αρχική εργασία που περνάει ο σοφατζής και βοηθά στην πρόσφυση της λάσπης

ώστε να εμφανίσεις πάλι τούβλα μπετά?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψάξει κι εγώ για το σπίτι μου που είναι πεταχτό ή σαγρέ (του 1960) , και κατέληξα ότι δεν συμφερει να κάνεις τίποτα :( και αυτό για 2 λόγους:

 

1) το πεταχτό καλύπτει πάρα πολλές ατέλειες που αν πας να το κανεις ίσιο εμφανίζονται στην επιφάνεια - > οπότε πρέπει να ξανασοβατίσεις σχεδόν τα πάντα

2) το κόστος υλικού και μεροκάμματων για να το τρίψεις- επιδιορθώσεις -σπατουλάρεις πλησιάζει να το σοβατίσεις ξανά από πάνω.

 

Εγώ τελικά το έβαψα ένα συμπαθητικό χρωματάκι και έπαιξα με άλλα στοιχεία-λεπτομέρειες και όλοι νομίζουν ότι ειναι συγχρονη οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

@ Brasco,πεταχτο η οπως ειπε ο φιλος λεγεται κι Σαγρε!!!

 

@ Antonisk7 συμφωνω μαζι σου οτι θελει πολυ δουλεια,πολυ χρονο..Απλα δε συμφωνω στο σημειο που γραφεις"να το ξανασοβατισω ΑΠΟ ΠΑΝΩ"!!

 

Επειδη μιλαμε για μια μονοκατοικια με 2 οροφους δε θα ηθελα τον δευτερο οροφο να τον"επιβαρυνω"επιπλεον με αλλο σοβατισμα!!!

 

Απλα λογω κρισης,το μεροκαμματο το εχω αναλαβει εγω με καποιον φιλο!!!(το σπιτι ειναι δικο μου εε).

 

Ενδιαφερον που λες"επαιξες"με αλλα στοιχεια-λεπτομερειες!!!

 

Για την ωρα εχουμε ξεκινησει με πολυ απλο τροπο..σφυρι χοντρο κι με λαμες..ΚΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗ!! :|

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.