Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχέτευση συμπυκνωμάτων κλιματιστικών


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Μία γρήγορη ερώτηση τα συμπυκνώματα των εσωτερικών μονάδων των κλιματιστικών πρέπει να αποχετεύονται στο δίκτυο της αποχέτευσης-ακάθαρτα ή μπορούμε να τα οδηγήσουμε και στα όμβρια;

 

Η ερώτηση είναι καθαρά από νομικής πλευράς (πολεοδομία) τι είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

¨ΟΧΙ στο δίκτυο της αποχέτευσης με τα ακάθαρτα. Απαγορεύεται απο την τεχνική οδηγία του ΤΕΕ. Το καλύτερο είναι σε μια γλάστρα στο μπαλκόνι αν υπάρχει ή στην υδροροή.

(τώρα αυτό το από νομικής πλευράς (πολεοδομία) δεν το καταλαβαίνω: δηλαδή αλλα θα κάνουμε στην πολεοδομία αλλα στην πράξη όταν πρόκειται για θέμα υγείας όπως το συγκεκριμένο?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο alfisti1978. Υπ' όψην ότι τα συμπυκνώματα είναι στην ουσία απιονισμένο νερό, δεν περιέχουν άλατα δηλαδή. Αρκετοί τα συλλέγουν σε πλαστικά μπετονάκια & τα χρησιμοποιούν για τα μπεκ στους υαλοκαθαριστήρες των αυτοκινήτων ή σε ηλεκτρικά σίδερα ατμού.

Link to comment
Share on other sites

Για καθίστε βρε παιδιά...

Φαντάζομαι όταν ο deathlok λέει αποχέτευση δεν εννοεί να το ρίχνεις κατευθείαν στην κεντρική στήλη αλλά στο σιφόνι δαπέδου είτε του μπάνιου είτε του νιπτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι εσωτερικές μονάδες είναι σε εξωτερικούς τοίχους και οδηγούνται στα σκαράκια των μπαλκονιών.

Συνήθως εμείς οι υδραυλικοί δεν ανακατευόμαστε με την απορροή των κλιματιστικών αλλά οι ψυκτικοί.

Τα τελευταία χρόνια όμως που συνεργάστηκα με μηχανικό σε κάποιες περιπτώσεις που είχαμε μηχανήματα μέσα σε ψευδοροφές μου ειχε ζητηθεί να φτιάξω εγώ τις απορροές και μάλιστα με συγκεκριμένες προδιαγραφές σωλήνων και όχι αυτό το εύκαμπτο σπιράλ που βάζουν οι ψυκτικοί.

Σε κάποιες περιπτώσεις οι διαδρομές για τα όμβρια ήταν πολύ μεγάλες και τα ρίξαμε στα σιφόνια κατόπιν συνεννόησης.

Μετά την αναφορά που έκανες ότι απαγορεύεται μου κίνησες την περιέργεια και από το πρωί έχω επικοινωνήσει με 2 μηχανολόγους που ασχολούνται αποκλειστικά με τον κλιματισμό και μου απάντησα ότι εκεί τα ρίχνουν πάντα χωρίς όμως να με διαβεβαιώσουν τι λέει ο κανονισμός.

Θα συνεχίσω να το ψάχνω και θα επανέλθω.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Με το δεδομένο ότι η ποσότητα των συμπυκνωμάτων είναι ασήμαντη και, όπως λέει παραπάνω και ο Matthaios, πρόκειται στην ουσία για απιονισμένο νερό, δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην αποχέτευσή τους στα λύματα, ούτε να απαγορεύεται από τους κανονισμούς.

Ο κανονισμός απαγορεύει την αποχέτευση των ομβρίων στο δίκτυο λυμάτων για να μην επιβαρύνονται με υδραυλικό φορτίο τα δίκτυα και οι εγκαταστάσεις επεξεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω άκρη....

Μπορείς να μου υποδείξεις που το γράφει το ΤΕΕ ότι απαγορεύεται να ρίψεις τα συμπυκνώματα σε σιφόνια δαπέδων η νιπτήρων;

Εγώ δεν μπορώ να το βρω...

Και προσπαθώ να καταλάβω την λογική...

Τι είναι αυτό που μπορεί να είναι επιβλαβές αν πέσουν τα συμπυκνώματα στο σιφόνι;

Τα σιφόνια έτσι και αλλιώς συγκρατούν νερό σε απόσταση αναπνοής απο εκει που ο άνθρωπος ασκεί την ατομική του υγειηνή ενώ το κλιματιτιστικά είναι αρκετά υψηλότερα και μακρύτερα.

 

Και μάλιστα αυτό που βρήκα εγώ λεει τα αντιθετα απο αυτα που λες εσύ ότι λεει η οδηγία του ΤΕΕ.

Θα το ψάξω και σε ξένα σιτε να δούμε οι ξένες οδηγίες..

 

9. ∆ίκτυο συµπυκνωµάτων

Για την απορροή των συµπυκνωµάτων των µονάδων ανεµιστήρα στοιχείου

και των κλιµατιστικών µονάδων κατασκευάζεται δίκτυο που κατά τόπους κα-

ταλήγει είτε στο εξωτερικό δίκτυο οµβρίων µέσω κατακόρυφων στηλών, είτε

στο υπάρχον δίκτυο ακαθάρτων µέσω των σιφωνιών των νιπτήρων που είναι

εγκατεστηµένοι στις αίθουσες. Για το λόγο αυτό θα πρέπει πριν την έναρξη

των εργασιών το σύνολο των απορροών των νιπτήρων και των σιφωνιών

τους να έχουν ήδη ανακατασκευαστεί (τουλάχιστον νέα σιφώνια στους νιπτή-

ρες και ανακατασκευή των κατεστραµµένων σωληνώσεων).

 

Το θέμα το είχαμε συζητήσει και εδώ πριν απο μερικά χρόνια.

http://www.monachos....p?TOPIC_ID=3026

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.