Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

άρθρο 24-χαμηλά κτίρια


Recommended Posts

Ναι, έπρεπε και η πρώτη άδεια να αφορά χαμηλά κτίρια.

Σε αυτή την περίπτωση η δεύτερη άδεια δεν είχε δικαίωμα να ενταχθεί στις διατάξεις του άρθρου 14 του ΓΟΚ 85. Άρα υπάρχουν ψευδή στοιχεία στην οικοδομική άδεια. Υπολογίζεις το πρόστιμο για τις αυθαίρετες κατασκευές "χωρίς οικοδομική άδεια". Ότι προβλέπεται από την οικοδομική άδεια, αφού δεν έχει ανακληθεί,  το θεωρείς νόμιμο.

 

Σημείωση: Υπάρχει περίπτωση η πρώτη άδεια να αφορούσε χαμηλό κτίριο αλλά να ψήλωσε αυθαίρετα; Εχεις ελέγξει την πρώτη οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έπρεπε και η πρώτη άδεια να αφορά χαμηλά κτίρια.

Σε αυτή την περίπτωση η δεύτερη άδεια δεν είχε δικαίωμα να ενταχθεί στις διατάξεις του άρθρου 14 του ΓΟΚ 85. Άρα υπάρχουν ψευδή στοιχεία στην οικοδομική άδεια. Υπολογίζεις το πρόστιμο για τις αυθαίρετες κατασκευές "χωρίς οικοδομική άδεια". Ότι προβλέπεται από την οικοδομική άδεια, αφού δεν έχει ανακληθεί,  το θεωρείς νόμιμο.

 

Σημείωση: Υπάρχει περίπτωση η πρώτη άδεια να αφορούσε χαμηλό κτίριο αλλά να ψήλωσε αυθαίρετα; Εχεις ελέγξει την πρώτη οικοδομική άδεια;

 

Βασικά ψευδή στοιχεία δεν υπάρχουν, καθώς ουδείς απέκρυψε το γεγονός οτι η άλλη ο.α. αφορούσε συμβατική ο.α. και οχι με ειδικές διατάξεις...ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος της Πολεοδομίας...

 

Βέβαια δεν είναι κατι που θα το αποφασίσω εγω προσωπικά....Μάλλον έχεις δίκαιο πάντως....

 

Ναι η άλλη ο.α. δεν είναι σαν χαμηλό κτίριο....και τα δυο με ΓΟΚ 85/2000

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους. 

Τελικά μπορούμε να τοποθετήσουμε χαμηλό κτίριο ελεύθερα στο οικόπεδο όπως λέει ο ΝΟΚ ρητά και ξεκάθαρα ειδικά για τα χαμηλά κτίρια, ή θα κοιτάμε το πρώην σύστημα της περιοχής. 

 

Link to comment
Share on other sites

και όχι μόνο ελεύθερα αλλά και με την μικρότερη υποχρεωτική πλάγια απόσταση των 2,50 μ. (αν δεν ανεγερθεί σε επαφή με το όριο). Προσοχή στα κριτήρια για να έχει εφαρμογή το άρθρο αυτό. Αν ο νόμος ήθελε να εφαρμοστεί το άρθρο 14 θα έκανε αναφορά "με την επιφύλαξη του Α 14 ...κλπ"

3. Τα χαμηλά κτίρια τοποθετούνται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο, όταν δεν εφάπτονται με τα πίσω και πλάγια όρια του οικοπέδου, η ελάχιστη απόσταση του κτιρίου από τα όρια είναι Δ=2,50 μ. και η κάλυψή τους δεν υπερβαίνει την επιτρεπόμενη κάλυψη της περιοχής. Στην περίπτωση που δεν εξασφαλίζεται κάλυψη 120 τμ το μέγιστο ποσοστό κάλυψης προσαυξάνεται έως τα 120 τμ εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει το 70% του οικοπέδου και δεν ισχύουν διαφορετικές ειδικές διατάξεις στην περιοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ανεπίσημα νεώτερα από το Υπουργείο για το θέμα εφαρμογής του αρ 14 στα χαμηλά κτίρια. 

Η ενημέρωση ήταν πως το αρ. 14 εφαρμόζεται στα χαμηλά κτίρια και δεν το τοποθετούμε ελεύθερα όπως λέει ο νόμος. 

Να χτυπάς το κεφάλι σου δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και εσύ πες ότι δεν εφαρμόζεις το ΝΟΚ αλλά τον ΓΟΚ 29  αφού πουλάνε τρελίτσα.  Προφορικά ότι θέλουν λένε. Τα γραπτά μένουν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα πάει και εγγράφως αλλά τρέχα γύρευε με ενστάσεις κτλ. 

Το θέμα είναι ότι μία υπάλληλος μπορεί να ερμηνεύσει το Νόμο κατα το δοκούν και μετά να τρέχεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εσένα το νόμο στον ερμήνευσε υπάλληλος της ΥΔΟΜ ( και αρνήθηκε την ελεύθερη τοποθέτηση κτιρίου ) κατά τον έλεγχο ηλεκτρονικής άδειας ;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ξεκινήσει διαδικασία, αδειοδότησης γιατί ακόμα το οικόπεδο δεν το έχω αγοράσει τυπικά.

Έρευνα κάνω για να δω τι με περιμένει. 


Η υπάλληλος της ΥΔΟΜ λοιπόν, με παρέπεμψε στην Αποκεντρωμένη, η οποία ρώτησε το Υπουργείο και πήρε την απάντηση. 

Είναι προφορική γνωμοδότηση off the record, λόγω της φιλικής μου σχέσης. 

Μάλιστα το Υπουργείο ήταν κάθετο και απόλυτο ότι φυσικά και έχει (λέει) εφαρμογή το αρ. 14 στα χαμηλά κτίρια. 

Θα γίνει και η διαδικασία σας να μην γνωρίζουμε τι θα απαντήσει η ΥΔΟΜ, που όμως ξέρω τώρα τι θα απαντήσει. 

Μετά θα πρέπει να κάνω ένσταση. 

 

Edited by PetroS_
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω κάθετη ιδιοκτησία σε οικόπεδο με υφιστάμενο κτίριο και ύψος περιοχής 14μ>11μ. Το κτίριο έχει εκδοθεί με ΓΟΚ και έχει εξαντλήσει τον σδ με ύψος 7,50μ συν 2,40μ απόληξη κλ/σίου. 

Έρχομαι τώρα να χτίσω την κάθετη και θέλω να πάω με διατάξεις χαμηλού για να επωφεληθώ το Δ=2,50μ. 

Ερώτηση 1: Μπορώ με τη συναίνεση των γειτόνων, να υπάγω όλο το οικόπεδο σε διατάξεις χαμηλού κτιρίου δεδομένου ότι οι δίπλα δεν έχουν υπόλοιπο σδ και είναι εντός των διατάξεων άρθρου 24?

Απόφασίζουν οι δικοί μου στο μέλλον να εξαντλήσουν τη δόμηση με προσθήκη 2 ορόφων επομένως επεκτείνω και το ισόγειό μου προκειμένου το Δ=2,50μ να μηδενιστεί και να εφάπτομαι στο όριο.

Ερώτηση 2: Μπορώ να επαναφέρω το καθεστώς του οικοπέδου σε μη χαμηλά κτίρια?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.