Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι

σε νέα άδεια για χαμηλό κτίριο όπου βάζω και στέγη, μπορώ να ορίσω το 8,50μ. κάτω από το δοκάρι της στέγης όπως φαίνεται στο σκίτσο για να γλιτώσω την προσμέτρηση της μόνωσης του δώματος?

ΧΚ.pdf

Link to post
Share on other sites
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ο δεύτερος ισχυρισμός τους αποδεικνύει ότι δεν έχουν καταλάβει καν την έννοια του πρώτου ...   Αν δεν υπάρχει ειδική διάταξη για την κάλυψη (που σπάνια υπάρχει) τότε δεν έχεις πρόβλημα με το "έως 12

Ponireas διαβασε καλυτερα την 1ε του αρθρου 14 και θα δεις οτι εχω δικιο Μας ενδιαφερει οσο αναφορα το κοινο πλαγιο οριο το πρωην συστημα δομησης της περιοχης οταν υπαρχει ομμορο κτισμα Γιατι αναφερει

Θα βοηθήσει πολύ να μελετήσετε την αντίστοιχη διάταξη στο άρθρο 8 του ΓΟΚ85 ...

Posted Images

Ασφυκτικα χαμηλοτάβανο βλέπω το κτίριό σου με οριακό εσωτερικό ύψος 2,65 μ και αλήθεια, γιατί η πλάκα θα έχει πάχος 25 εκ; Αυτό το έβαλες εσύ κατ εκτίμηση ή έχεις έτοιμη την στατική μελέτη;

Το ύψος του κτιρίου σύμφωνα με το σχήμα των τ.ο. το έχει κάτω από το δοκάρι και παίρνει ύψος στέγης μαζί με το δοκάρι. Προ ΝΟΚ δεν το λαμβαναμε έτσι.

Link to post
Share on other sites

Το έχω βάλει κατ'εκτίμηση για να δω τις δυνατότητες/πιθανότητες για 3 στάθμες στο χαμηλό κτίριο.

Θεωρείτε ότι εφόσον βγουν και από τη στατική μελέτη τα νούμερα είναι εφικτό πολεοδομικά;

(Σωστά, εφόσον μιλάμε για ΝΟΚ έβαλα κάτω από το δοκάρι της στέγης το ύψος κατά το σχήμα των Τ.Ο.)

 

Επεξεργασία: Θα μπορούσε η μία στάθμη να είναι πατάρι με κενό και να έχει ύψος μικρότερο των 2,65μ

Edited by Μέρσα
Link to post
Share on other sites

Οι πλάκες έχουν υπερβολικά μεγάλο πάχος. Η στατική μελέτη θα δείξει βεβαίως καθώς δεν γνωρίζουμε το πως έχει στηθεί ο σκελετός, αν υπάρχουν μεγάλα ανοίγματα κλπ. Τα ύψη των ορόφων τα θεωρώ υπερβολικά μικρά και αν μιλάμε για οικοδομή προς πώληση θα πρέπει να το ξανασκεφτείς καθώς θα πρέπει κανείς να είναι τρελός να πάει να μείνει σε ένα τόσο χαμηλό διαμέρισμα. Φυσικά πολεοδομικά τα 2,65 μ επιτρέπονται για χώρους κύριας χρήσης ως το ελάχιστο ύψος.

Αν θέλεις να φτιάξεις εσωτερικό εξώστη (πατάρι) αυτός σίγουρα θα πρέπει να επικοινωνεί εσωτερικά με την υποκείμενη στάθμη και να μην λειτουργεί αυτοτελώς. Για τα σχετικά για το τι μετράει στον ΣΔ διαβάζεις τα αντίστοιχα του ΝΟΚ.

Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

17 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Οι πλάκες έχουν υπερβολικά μεγάλο πάχος. Η στατική μελέτη θα δείξει βεβαίως .....

 Στο παράδειγμά μου το 25 περιλαμβάνει ενδεικτικό πάχος πλάκας και δάπεδο (16+9)

Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, Μέρσα said:

 Στο παράδειγμά μου το 25 περιλαμβάνει ενδεικτικό πάχος πλάκας και δάπεδο (16+9)

Αν με το πάχος πλάκας στην τομή, συμπεριλαμβάνεις γεμίσματα και επιστρώσεις (δηλαδή δείχνεις την τελική στάθμη) είναι εντάξει.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Ρε παιδια μια ερωτηση 

από το 

 Τα χαμηλά κτίρια τοποθετούνται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο, όταν δεν εφάπτονται με τα πίσω και πλάγια όρια 
του οικοπέδου, η ελάχιστη απόσταση του κτιρίου από τα όρια είναι Δ=2,50 μ. και η κάλυψή τους δεν υπερβαίνει 
την επιτρεπόμενη κάλυψη της περιοχής. Στην περίπτωση που δεν εξασφαλίζεται κάλυψη 120 τμ. το μέγιστο 
ποσοστό κάλυψης προσαυξάνεται έως τα 120 τμ. εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει το 70% του οικοπέδου και 
δεν ισχύουν διαφορετικές ειδικές διατάξεις στην περιοχή. 

σημαίνει ότι για κάθε κτίριο μπορει να εχει μεγιστη κάλυψη 120τμ ;
οπότε για Ν κτιρια θα έχεις 120*Ν

αλλά με μέγιστο 70% του οικοπεδου 

δηλαδη σε 1000τμ οικόπεδο με 45% επιτρεπόμενη καλυψη

μπορω να βάλω

Α) 6 κτιρια, τα 5 :  5 *120=600 και 1*100=100 συνολικα 700τμ δηλ 70% του οικοπεδου 1000τμ ;;;;

ή

Β) 4  κτιρια, τα 3 :  120*3=360  και 1*90=90 συνολικα 450τμ δηλ 45% του οικοπεδου 450τμ ;;;;

Edited by st2
Link to post
Share on other sites

Προφανώς το Β. Η διάταξη αφορά στη συνολική κάλυψη του οικοπέδου.

Αν είχες ένα μικρό οικόπεδο πχ 200τμ τότε 0,45x200=90τμ<120 τότε θα μπορούσες να αυξήσεις την κάλυψη μέχρι το πολύ 120τμ αλλά σε κάθε περίπτωση μικρότερο του 70%x200.

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Σε οικισμό που το επιτρεπόμενο ύψος είναι 9μ+2μ στέγη, μπορώ να εντάξω το κτίριο στα χαμηλά;

Link to post
Share on other sites

Οικισμός με ρυμοτομικό σχέδιο είναι αυτός;

Το ρωτάω διότι σε άλλους οικισμούς (οριοθετημένοι, προ 23) το επιτρεπόμενο ύψος είναι χαμηλότερο.

Πάντως, σύμφωνα με το άρθρο 24 παρ 5 του ΝΟΚ (χαμηλά κτίρια):  Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν έχουν εφαρμογή στις περιοχές που το επιτρεπόμενο ύψος είναι μικρότερο των 11 μ. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.