Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ μπορεί;


af.civileng

Recommended Posts

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αλλά θαρρώ πως κάπου είχα διαβάσει πως μπορεί να στελεχώσει μελετητικό γραφείο με το πτυχίο του ΤΕΙ παίρνοντας κάποιες μονάδες ή κάτι συναφή.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος, μιας και δε θυμάμαι που το διάβασα...και πότε, ίσως φοιτητής όταν ήμουν.

 

Οι πιο ενεργοί συνάδελφοι, σίγουρα μπορούν να σε κατατοπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ήταν στο άρθρο του 318 που ακύρωσε το ΤΕΕ στο ΣτΕ. Γενικά δεν υπάρχει απαγόρευση ένας μηχανικός τε να πάρει πτυχίο μελετών, αλλά πρέπει να έχει πρώτα ΕΔ. Ένας από τους λόγους που το ΤΕΕ μαζί με τους βουλευτικούς παρατρεχάμενους του, τόσα χρόνια μπλοκάρει παρανόμως τα ΠΔ με τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρόσφατα φίλη μου ΠΜ Τ.Ε που δοκίμασε να βγάλει...της έδωσαν αρνητική απάντηση στην δ15.

Αν και φίλε που ρωτάς, επειδή είσαι από ότι έχω παρακολουθήσει νέος μηχανικός, Τα ΜΕΚ, μελετητικά είναι για δημόσια έργα, πράγμα δύσκολο από πολλές απόψεις για νέο..

Δεν σημαίνει αυτό ότι δεν μπορείς να κάνεις πχ ιδιωτικές μελέτες έτσι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σταύρε,ας μη το γυρίσουμε στα Ε.Δ. , εφόσον ο ίκαρος λέει πως στο Δ15 δώσαν "ακυρο" τότε το πράγμα δε σηκώνει κουβέντα... Δεν το ήξερα μάλιστα αυτό. Για το θέμα των ΕΔΕ, είναι κάπως πιό εύκολα-βατά, τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνησα πως δεν υπάρχει απαγόρευση των Μηχανικών ΤΕ να βγάζουν πτυχία μελετών. Εφόσον αποκτήσουμε επαγγελματικά δικαιώματα αυτοδικαιως δικαιούμαστε να βγάλουμε και πτυχία μελετών. Άρα μέχρι να βγουν τα ΠΔ η απάντηση απο το Δ15 θα είναι πάντα αρνητική. Γενικ'α πρέπει όλοι οι νέοι συνάδελφοι να μάθουν το παιχνίδι που παίζετε στις πλάτες τους...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.