Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιδοτούμενα προγράμματα


Recommended Posts

Προχθές που πήγα ΟΑΕΔ μου είπαν πως δεν υπάρχει κάποια επιδότηση προς το παρόν. Όσο ξέρω και από ΕΣΠΑ δεν υπάρχει κάτι αυτή την στιγμή.. Μήπως η γνωστή σου είχε ενταχθεί παλαιότερα και πήρε την δόση που προβλέπεται, διότι η επιδότηση είναι ουσιαστικά 5000 euro ανά εξάμηνο για 3 εξάμηνα αν δεν κάνω λάθος..

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση Van Pan..μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε,γιατί και εγώ ήξερα ότι δεν υπάρχει επιδότηση αυτή τη στιγμή και μου ήρθε κάπως παράξενο..και πάλι thanks..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιδοτούμενο πρόγραμμα για νέους μηχανικούς δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή, αν κ κανονικά θα έπρεπε να έχει βγει...

 

Το μόνο που τρέχει από τον ΟΑΕΔ και αφορά και μηχανικούς είναι το Πρόγραμμα επιχορήγησης επιχειρήσεων για την πρόσληψη ανέργων πτυχιούχων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων πανεπιστημιακού και τεχνολογικού τομέα.http://www.oaed.gr/Pages/SN_1677.pg

Ξέρει κανείς αν οι μηχανικοί μπαίνουν στο πρόγραμμα ως άνεργοι προς πρόσληψη (όχι ως εργοδότες)? Ή πάλι θα μείνουν εκτός λόγω κάρτας ανεργίας;

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν οι μηχανικοί μπαίνουν στο πρόγραμμα ως άνεργοι προς πρόσληψη (όχι ως εργοδότες)? Ή πάλι θα μείνουν εκτός λόγω κάρτας ανεργίας;

Ναι μπορείς να μπεις στο πρόγραμμα ακόμα και αν δεν έχεις κάρτα ανεργίας. Θα σου δώσουν μία βεβαίωση εγγραφής στο μητρώο ωφελουμένων. Από κει και πέρα θα πρέπει να ψάξεις για κάποιον εργοδότη να σε προσλάβει γιατί στον ΟΑΕΔ οι διαθέσιμες θέσεις εργασίας είναι περιορισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τον ΟΑΕΔ. Έχει προδημοσιευθεί από το ΕΣΠΑ (δεν ισχύει ακόμη) ένα για παροχή υπηρεσιών όπως αυτό που έγινε πριν 2 χρόνια. Αλλά το πότε θα εγκριθεί δεν το ξέρουμε.

 

http://www.espa.gr/el/Pages/ProclamationsFS.aspx?item=2122

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να μπεις στο πρόγραμμα ακόμα και αν δεν έχεις κάρτα ανεργίας. Θα σου δώσουν μία βεβαίωση εγγραφής στο μητρώο ωφελουμένων. Από κει και πέρα θα πρέπει να ψάξεις για κάποιον εργοδότη να σε προσλάβει γιατί στον ΟΑΕΔ οι διαθέσιμες θέσεις εργασίας είναι περιορισμένες.

Ευχαριστώ,

και τι γίνεται με το ταμείο;Το πληρώνει ο μηχανικός;Δηλαδή στα 625€ το μήνα που δίνει ο ΟΑΕΔ πόσα επιπλέον πρέπει να καταβάλει ο εργοδότης;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγα ρώτησα στον ΟΑΕΔ για την επιδότηση των ανέργων μου είπαν ότι δεν πρέπει να έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, να μην έχεις κάνει έναρξη εργασιών και πως πρέπει να έχεις κάρτα ανεργίας. Με αυτό τον τρόπο δικαίωμα στην επιδότηση έχει μηχανικός χωρίς άδεια που δούλευε σε τεχνικό γραφείο όπου του έκοβαν ΙΚΑ και εν συνεχεία απολύθηκε και είναι γραμμένος στον ΟΑΕΔ για να γίνει δεκτός στην εν λόγω επιδότηση και βεβαίως να μην προσληφθεί από το ίδιο γραφείο, όπως μου περιέγραψε η υπάλληλος.. Είμαι σίγουρος πως αν ξαναπάω θα μου πει άλλα γιατί και αυτοί τόσα ξέρουν τόσα λένε.. Πάντως σας μεταφέρω την δική μου εμπειρία..

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγα ρώτησα στον ΟΑΕΔ για την επιδότηση των ανέργων μου είπαν ότι δεν πρέπει να έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, να μην έχεις κάνει έναρξη εργασιών και πως πρέπει να έχεις κάρτα ανεργίας. Με αυτό τον τρόπο δικαίωμα στην επιδότηση έχει μηχανικός χωρίς άδεια που δούλευε σε τεχνικό γραφείο όπου του έκοβαν ΙΚΑ και εν συνεχεία απολύθηκε και είναι γραμμένος στον ΟΑΕΔ για να γίνει δεκτός στην εν λόγω επιδότηση και βεβαίως να μην προσληφθεί από το ίδιο γραφείο, όπως μου περιέγραψε η υπάλληλος.. Είμαι σίγουρος πως αν ξαναπάω θα μου πει άλλα γιατί και αυτοί τόσα ξέρουν τόσα λένε.. Πάντως σας μεταφέρω την δική μου εμπειρία..

 

Όχι, δεν είναι έτσι.

Σαν μηχανικός πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ.

 

Εδώ πέρα τα λέει αναλυτικά:

http://www.oaed.gr/images/APASXOLHSH/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%9A%CE%9B%CE%97%CE%A3%CE%97%20%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%A3%20%20%CE%A0%CE%A4%CE%A5%CE%A7%CE%99%CE%9F%CE%A5%CE%A7%CE%A9%CE%9D%20.pdf

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς άδειa άσκησης επaγγέλμaτος δεν είσaι μηχaνικός....Aς ξεκινήσουν πες τους aπό τa baσικά...Νa μάθουν ορολογίa..Οσο γιa το πρόγρaμμa, μεγaλύτερη πaπaριά δεν υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

γιaτι εινaι πaπaριa ρε ικaρε? γιa κaποιον που δεν εχει δουλειa κaι πληρωνει μονο ΤΣΜΕΔΕ κλπ, μπορει νa πaει γιa 2 χρονιa κaι νa εχει ενa στaντaρ εισοδημa. Aπο το νa κaθετaι, κaλυτερο δεν εινaι νa δουλευει εστω κaι γιa λιγa?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.