Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού - Αμοιβή και εισφορές


Recommended Posts

Οταν ιδιοκτήτης είναι εταιρία και όχι φυσικό πρόσωπο (π.χ μια ΑΕ που πουλάει κτίριο ή οικόπεδο)Βέβαια να ξεπερνάει τα 300€.

 

Έχω επιφυλάξεις και για αυτή την περίπτωση. Δεδομένου ότι μια εταιρεία η οποία πουλάει ένα κτίριο, παύει να το κατέχει, άρα θα καταχωρήσει την αμοιβή για τη βεβαίωση στα βιβλία της;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω επιφυλάξεις και για αυτή την περίπτωση. Δεδομένου ότι μια εταιρεία η οποία πουλάει ένα κτίριο, παύει να το κατέχει, άρα θα καταχωρήσει την αμοιβή για τη βεβαίωση στα βιβλία της;

 

Εγώ πιστεύω πως ναι... Η βεβαίωση θα βγει πριν το πουλήσει για να το πουλήσει και θα την επιβαρύνει!

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι μια εταιρεία η οποία πουλάει ένα κτίριο, παύει να το κατέχει, άρα θα καταχωρήσει την αμοιβή για τη βεβαίωση στα βιβλία της;

Μα δε θα κλείσει και τα βιβλία της όταν θα το πουλήσει. Έξοδο είναι και αυτό.Λέμε για παράδειγμα μια εταιρεία που κάνει αυτή τη δουλειά.Αγοράζει και πουλάει ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα επανερχομαι στο θεμα.

ειχα μια τετραοροφη κατοικια με διαφορες αυθαιρεσιες.εκανα την τακτοποιηση πριν κανα τριμηνο με ενα φακελο καθως ηταν χωρις συσταση.

τωρα θελει ο πελατης να κανει συσταση στα παιδια του χωριστα.τι κανω με τις βεβαιωσεις και τις αμοιβες?

εγω πληρωθηκα για την τακτοποιηση, πρεπει τωρα να του ζητησω χρηματα και μαλιστα χωριστα για τις τεσσερις βεβαιωσεις που θελει?(μια για καθε οροφο)και σε αυτες να του κοψω και νεα αποδειξη με φπα?το θεμα των χρηματων το σκεφτομαι λιγο πως να το αναφερω γιατι του ειχα πει οτι ειχε τελειωσει(ξοφλησει) απο μενα με την τακτοποιηση που καναμε

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα βγάλεις βεβαίωση για κάθε ιδιοκτησία και θα πληρωθείς. Γιατί αναρωτιέσαι ? Μου έτυχε ίδια περίπτωση και έκανα αυτό ακριβώς. Το τι θα πάρεις είναι δικό σου θέμα. Πάρε λίγα για να μην έχεις ενοχές αλλά μην νιώθεις ότι εκμετεαλεύεσαι τον πελάτη σου αυτή είναι η διαδικασία. Να χαίρεται κιόλας που στην τακτοποίηση έκανες ένα φάκελο αφού δεν υπήρχε σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

μετα τη συσταση εχουμε νεες αυτοτελεις ιδιοκτησίες και καθε μια θέλει ξεχωριστη βεβαιωση.

αλλο η τακτοποιηση αλλο η βεβαιωση...ποιο ειναι το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

οκ συναδελφοι.το θεμα των χρηματων με απασχολουσε.γιατι του ειχα πει οτι ημαστε οκ.

οσο για τα χρηματα ας πουμε 20 ευρω η βεβαιωση ειναι οκ?και πρεπει να κοψω οπωσδηποτε αποδειξη εφοσον δεν μπαινει στο συστημα αμοιβων με μοναδικο κωδικο?(το ρωταω μηπως αποφυγω το φπα.)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ?ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ.ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΨΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ.ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ.ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε χιλια συγνωμη αλλα εχεις καταλάβει την ευθύνη που εχει ο μηχανικός οταν υπογράφει βεβαίωση ν.4014

διαβασε αρθ.23 παρ 5 του νόμου...και μετα ζήτα οτι θες,αλλα μην τα ποστάρεις και με κεφαλαία.

παντα συναδελφικά και φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.