Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού - Αμοιβή και εισφορές


Recommended Posts

Ειναι μιζερο.

 

Θα μου επιτρέψεις να είμαι "μίζερος" όμως, τη στιγμή που πάω σε συμβολαιογράφο να βγάλω φωτοτυπία (τη θέλω απλά πληροφοριακά) την κάτοψη ορόφου της σύστασης, για να μου κολλήσει τα ...σκατόσημά του στη συνέχεια και να "επικυρώσει" (αναγκαστικά) κάτι το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε καν να έχει αρμοδιότητα να επικυρώνει και να μου λέει "5 ευρώ χωρίς απόδειξη, 7 ευρώ με απόδειξη" ή να μου λέει όπως έκανε ένας άλλο ανεκδιήγητος τύπος "ε τώρα τι απόδειξη... αν είναι να κόβουμε αποδείξεις για 5 ευρώ πάει το μπλοκ και μετά θέλει ταμείο νομικών, ενημερότητες...". Και οι συμβολαιογράφοι υπενθυμίζω ότι εξελίχθηκαν σε τίποτα περισσότερο από αρχειοφύλακες. Πολύ "large" το παίζουμε μου φαίνεται...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μου επιτρέψεις να είμαι "μίζερος" όμως, τη στιγμή που πάω σε συμβολαιογράφο να βγάλω φωτοτυπία (τη θέλω απλά πληροφοριακά) την κάτοψη ορόφου της σύστασης, για να μου κολλήσει τα ...σκατόσημά του στη συνέχεια και να "επικυρώσει" (αναγκαστικά) κάτι το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε καν να έχει αρμοδιότητα να επικυρώνει και να μου λέει "5 ευρώ χωρίς απόδειξη, 7 ευρώ με απόδειξη" ή να μου λέει όπως έκανε ένας άλλο ανεκδιήγητος τύπος "ε τώρα τι απόδειξη... αν είναι να κόβουμε αποδείξεις για 5 ευρώ πάει το μπλοκ και μετά θέλει ταμείο νομικών, ενημερότητες...". Και οι συμβολαιογράφοι υπενθυμίζω ότι εξελίχθηκαν σε τίποτα περισσότερο από αρχειοφύλακες. Πολύ "large" το παίζουμε μου φαίνεται...

 

Κατ' αρχας να πω οτι εχω τσακωθει με τους συμβολαιογραφους με την καταντια τους. Γι αυτο και ολα τα συμβολαια που πηγαινω πλεον σε υπηρεσεις ειναι φωτοτυπιες συνοδευομενες απο υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη με γνησιο της υπογραφης σε ΚΕΠ. Μετα την ιδιαιτεροτητα των Ιατρικων επαγγελματων, η συγκριση του επαγγελματος του Μηχανικου με του ΘΕΟΚΛΕΙΣΤΟΥ επαγγελματος των συμβολαιογραφων - ΚΑΡΤΕΛ ειναι αδικη. Για να ανοιξει το επαγγελμα τους θα δεις πως θα στρωσουν... και πως θα πεινασουν...

 

Το οτι μια συντεχνια επιλεγει ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ μια μεθοδο να βγαζει χρηματα κατα τροπο απαραδεκτο, δεν ειναι παραδειγμα προς μιμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ατυχης η συγκριση με τα ιατρικα επαγγελματα. Η 'ζωη' δεν κοστολογειται... και η ασκηση της ιατρικης απο λειτουργημα εχει αλλοτριωθει σε εμποριο.

 

Παντως οπως ειναι ξεφτειλα για τους συμβολαιογραφους να ζητουν 35 ευρω για ενα αντιγραφο συμβολαιου που εχουν ηδη κανει στο παρελθον, ετσι δεν τιμα και τους πολιτικους μηχανικους να χρεωνουν βεβαιωση για την οποια εχουν προγενεστερα κανει τακτοποιηση / νομιμοποιηση στο ακινητο. Ειναι μιζερο.

 

 

Δεν είναι καθόλου μίζερο από τη στιγμή που θα χαλάσεις βενζίνη για να πας για αυτοψία και τουλάχιστον ενα 4ωρο για να πας στο ακίνητο, να κάνεις αυτοψία, να γυρίσεις στην έδρα σου, να περάσεις τα στοιχεία, να εκδόσεις τη βεβαίωση και να ξαναπάς στον πελάτη να του τη δώσεις γιατί έχουν καλομάθει και δεν ξεκουνιούνται. Τι θα πει έχεις κάνει τακτοποίηση?

Με την ίδια λογική αν είχες κάνει στατική μελέτη για 3οροφο το οποίο χτίστηκε και θέλει ο πελάτης αργότερα να κάνει προσθήκη 30τμ στο δώμα εφόσον έχεις από κάποτε έτοιμο το μοντέλο και θα έχεις λιγότερη δουλειά μην του χρεώσεις τη μελέτη για ολοκληρο, χρέωσε του τα 30 επιπλέον τμ.

Και αν σου παρουσιαστεί πρόβλημα στα υδραυλικά του σπιτιού σου κάλεσε τον υδραυλικό που στα είχε περάσει παλιότερα και πες του να στα φτιάξει χωρίς χρέωση. Σοβαρευτείτε επιτέλους

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Μιλα καλυτερα.

2) Ποιο 4ωρο αυτοψιας? Αν την εχεις κανει ο ιδιος την αυτοψια θυμασαι τα παντα απεξω και ανακατωτα.

3) Αν ειναι κουραστικο να εκδωσεις τη βεβαιωση τοτε παω πασο.

4) Με τις προσθηκες και τους υδραυλικους δεν εχει νοημα να απαντησω γιατι αναφερεσαι σε νεες εργασιες (εχεις βγει εκτος θεματος).

 

Το οτι η οικοδομη εχει κριση, υπαρχει τεραστια ανεργια, γκρινια και υποχρεωσεις δεν νομιμοποιει να προσπαθουμε να βγαζουμε απο τη μυγα ξιγκι. Εκτος αν θελετε στην πιατσα να αποκτησετε το ονομα του μηχανικου που κανει αρπαχτες.

 

Καντε οτι θελετε, ο καθενας υπευθυνος για τις πραξεις του, case closed.

Edited by Manolis gon
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με αυτες τις τιμές που παίρνεται λογικό είναι ο κόσμος να μας αντιμετωπίζει έτσι όπως μας αντιμετωπίζει. Η αξία του επαγγέλματός μας μεταφράζεται σε αυτές τις τιμές. Παίρνοντας εξεφτιλιστικές αμοιβές απλά μηδενίζεται και την αξία της υπογραφής μας.. Άντε πείσε μετά τον κοσμάκι ότι έχεις και αξία ως Μηχανικός όταν μια βεβαίωση που δίνεις κάνει 20 ευρώ... αντε καλημέρα σας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι σιγουρα εχει απαντηθει αλλα δε βγαζω ακρη! Στις απλες βεβαιωσεις νομιμοτητας στισ οποιες δεν εχει χρειαστει ρυθμιση με πληρωμη προστιμων κ εκδοση εντολης πληρωμης απο το συστημα, ποιες κρατησεις (φεμ, τσμεδε, τεε) καλουμαστε να πληρωσουμε περαν του φπα; Υπαρχει καποια επισημη οδηγια; Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Kαμία κράτηση συνάδελφε. Εκδίδεις ΑΠΥ και προαιρετικά συντάσεις ιδιωτικό συμφωνητικό αν θεωρείς οτι υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει τακτοποίηση και έχεις πάρει καλή αμοιβή δίνεις αργότερα και τη βεβαίωση έτσι, πόσο μάλλον αν είναι και πελάτης που θέλεις να τον πρσέξεις γιατί είναι δικός σου άνθρωπος κλπ. Αν όμως έχεις κάνει τρελλή έκπτωση και έχεις κλείσει και λίγο τα μάτια, όσο μπορείς βάρα στα αυτιά και αν έχεις κλείσει πολύ τα μάτια δεν θα πάει σε άλλο μηχανικό γιατί ίσως διστάσει να δώσει βεβαίωση, οπότε τον παίζεις εσύ και χρεώνεις να βγάλεις αυτά που δεν έλαβες από την τακτοποίηση. Δεν μπορεί μονά ζυγά του πελάτη και ο συμβολαιογράφος να χρεώνει το μηχανικό 5-10-15 ευρώ για κατόψεις ή 50€ για αντίγραφο συμβολαίου για να κάνει κι αυτός ο έρμος τη δουλειά του και σε πολλές περιπτώσεις να καθορίζει ο συμβολαιογράφος και την αμοιβή μας (α, πολλά σου ζητάν για τη βεβαίωση να σε στείλω εγώ σε έναν δικό μου με 150€).

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Σήμερα διάβασα τα παραπάνω και απόρησα.

Από πότε η αμοιβή μας εξαρτάται μόνο από την ευκολία και όχι από την ευθύνη; Πρέπει να γνωρίζετε ότι άλλη είναι η ευθύνη που αναλαμβάνουμε για μία τακτοποίηση και άλλη για βεβαίωση νομιμότητας.

Δηλαδή σύμφωνα με το σκεπτικό που αναπτύσσουν κάποιοι παραπάνω όταν αναλαμβάνουν την μελέτη πολυόροφης πολυκατοικίας με τυπικό όροφο τι χρεώνουν; Για τα αρχιτεκτονικά χρεώνουν τα ίδια είτε πρόκειται για 3 ορόφους είτε για 13, με το αιτιολογικό ότι η δουλειά είναι ίδια;

Σε έναν κατασκευαστή πολυκατοικιών κατά την πώληση των διαμερισμάτων ο δικηγόρος δεν κάνει σχεδόν τίποτε απλώς παρίσταται. Όμως η αμοιβή καταβάλλεται κανονικά. (ας μη μου την πέσουν οι δικηγόροι, ξέρω ότι έχει εργαστεί κατά τη σύνταξη των εργολαβικών κλπ.)

Μήπως οι ίδιοι απαξιώνουμε το επάγγελμά μας;

Edited by arcgeo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.