Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού - Αμοιβή και εισφορές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία και μοναδική περίπτωση που μου έχει τύχει σαν νέος που είμαι προσωπικά πήρα 150+ΦΠΑ...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να πωληθεί ξενοδοχείο περίπου 1000 τ.μ.(ακόμα δεν έχω δει την άδεια), ο ιδιοκτήτης λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες αλλά όπως και να έχει πρέπει να το ελέγξω. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες ποια αμοιβή είναι "λογική" ή πόσα τελος πάντων θα ζητούσατε, γιατί η επιμέτρηση έχει αρκετή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τον όγκο εργασίας και το είδος της εργασίας.Αν έχει μετρήσεις, αποτυπώσεις χρεώνεις αναλόγως.Δε νομίζω να περιμένεις νούμερο για μια τόσο γενική ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι ιδιοκτήτες τα ίδια λένε- ότι δεν έχουν αυθαιρεσίες

 

Όσο για την τιμή, δεν εξαρτάται μόνο από το αντικείμενο και τα τ.μ, ρε sof2 - παίζουν και άλλα και είναι πολλά

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν περιμένω νουμερο, σκέφτηκα να ζητήσω την αμοιβή για αποτύπωση (περίπου 5000) για τα αντίστοιχα τ.μ.. Αλλά δεν ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα αλλά και η εργασία που έχω να κάνω είναι μεγάλη και η ευθύνη επίσης. Αν υπάρχουν αυθαιρεσίες τότε θα πάρω την νόμιμη. Από τι άλλο εξαρτάται η τιμή γιατί όταν πρέπει να πω τιμή όταν δεν υπάρχει νόμιμη έχω πάντα πολύ μεγάλο πρόβλημα... Η τιμή πώλησης πάντως είναι πολύ μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.