Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού - Αμοιβή και εισφορές


Recommended Posts

σιγά που θα πάρεις 5000!!

Και αυθαιρεσίες να έχει ακόμη, το πολύ πολύ να πάρεις το Χ0%, της αμοιβής δήλωσής των -πρόσεξε το Χ να είναι μονοψήφιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλάμε για ξενοδοχείο πάνω από 1000 τ.μ. (6 όροφο) με πισίνες εξωτερικούς χώρους κλπ, δεν πρέπει να τα ελέγξω όλα αυτά? Δηλαδή θα κάνω αποτύπωση. Δεν είναι η δήλωση αλλά η δουλειά της αποτύπωσης. Πόσο είναι η αμοιβή για αυτό. Εδώ συναδελφοί μου ζητάνε 1000 για αδόμητα. Περίπτωση κτίσματος είχα μόνο ένα μονόοροφο και είχα πάρει 350 αλλά δεν είναι η ίδια δουλεια. Δηλαδή είναι πολλά. Ο ιδιοκτήτης πάντως το δέχτηκε, αλλά αφού είναι πολλά... το Χ0% τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεσαι σε ολική αποτύπωση;

δεν έχει τηρήσει τίποτα από τα σχέδια της ο.α;

αν είναι έτσι καλώς

Αν όμως τήρησε τα σχέδια και έχει μερικές τοπικές αυθαιρεσίες τότε πέρνεις τα σχέδια και επάνω εκεί εμφανίζεις τις αυθαιρεσίες

άρα κάνεις πολύ λιγότερη δουλειά

Αν όμως το δέχθηκε τί το συζητάς-δεν βλέπεις τι γίνεται στον κλάδο μας; μάλλον θα έπρεπε να τρίβεις τα χεράκια σου που λέει και η παροιμία

 

(όλα αυτά χωρίς ίχνος ειρωνείας συν/σα- εδώ πάντως συνάδελφος έφτασε να κάνει τακ/ση με 600 ευρώ και με στεναχωρεί βέβαια)

Όσο για το Χ0% υπέθετα ότι θα δεχόσουν την δουλειά και με ένα ποσοστό της νόμιμης αντί του 100% αυτής

 

υ.γ η καθ' αυτού αποτύπωση κτιρίου με την κυριολεκτική ένοια του όρου, θεωρώ ότι είναι μιά από τις πιο δύσκολες δουλειές ενός μηχανικού

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για να πάρω πολλές δουλειές εριξα την αμοιβή μου και στα 600 ευρώ κάτι το οποίο το μετάνιωσα, αλλά ήταν μικροδουλειές. Και να έχουν τηρηθεί τα σχέδια, εγώ πρέπει να ξαναμετρήσω μπορεί να λέει μία διάσταση 10 μ και να είναι 11. Σε περίπτωση ελέγχου (λέμε τώρα) εμένα μου παίρνουν την άδεια και ο νόμος δεν δίνει περιθώρεια για πολύ μεγάλες αποκλίσεις, άρα ναι πρέπει να τα μετρήσω όλα. Όπως και να έχει θα πάρω και άλλες γνώμες και θα κάνω έκπτωση. Νομιμη της αποτύπωσης φαντάζομαι λες γιατί για βεβαίωση δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι σε νόμιμη δήλωσης Ν 4014 (δεν θα είναι και λίγη αν βάλεις χρήση ΞΕΝ/ΧΕΙΟ-το δοκίμασες;)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Η νόμιμη της δήλωσης είναι πάντα 1500 ότι και να βάλλεις χωρίς αποτύπωση. Τώρα όμως που το ξαναείδα μάλλον ζήτησα λίγο πολλά για την αποτύπωση θα την μειώσω, όχι για τίποτα άλλο αλλά ελπίζω και για μελλοντικές δουλειές. Απλά σκεφτηκά πόσο παίρνούν για αδόμητα.

Link to comment
Share on other sites

E κι εσυ...

Γιατi εισαι στη θαλασσα; :lol:

Oταν με το καλο γυρισεις, πιξε μια ματια σε παρακαλω...

Καλες...βουτιες!!!!

 

1000 για αδόμητα σε ποια περιοχή παίρνουν να έρθω και εγώ; Συγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν αυτές οι τιμές!!

 

1000 για αδόμητα σε ποια περιοχή παίρνουν να έρθω και εγώ; Συγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν αυτές οι τιμές!!

 

Συγνώμη λάθος.

Όταν θα γυρίσω θα σκανάρω!

 

Μιλάμε για ξενοδοχείο πάνω από 1000 τ.μ. (6 όροφο) με πισίνες εξωτερικούς χώρους κλπ, δεν πρέπει να τα ελέγξω όλα αυτά? Δηλαδή θα κάνω αποτύπωση. Δεν είναι η δήλωση αλλά η δουλειά της αποτύπωσης. Πόσο είναι η αμοιβή για αυτό. Εδώ συναδελφοί μου ζητάνε 1000 για αδόμητα. Περίπτωση κτίσματος είχα μόνο ένα μονόοροφο και είχα πάρει 350 αλλά δεν είναι η ίδια δουλεια. Δηλαδή είναι πολλά. Ο ιδιοκτήτης πάντως το δέχτηκε, αλλά αφού είναι πολλά... το Χ0% τι είναι?

 

1000 για αδόμητα!!!Σε ποια περιοχή της Ελλάδος είναι να έρθω και εγώ; Δεν νομίζω ότι αυτές οι τιμές υπάρχουν;

 

saltapidas έκανα λάθος

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Και όμως!! Και λένε και στον πελάτη δεν μπορείς να βρεις φθηνότερα! Εντάξει τα 5000 ήταν πολλά, μειωσα κατά πολύ την αμοιβή.

 

Εγώ μιλάω για αδόμητα. Δεν μου απάντησες σε ποιο μέρος της Ελλάδας; Περιμένω :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.